facebook

02 baner polska gora czyste

Masz ochotę na hiszpańskie tapas? 15 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Tapas. Do tego czasu, przez 2 tygodnie w wielu miastach na świecie bary i restauracje oferują te typowe hiszpańskie smakołyki stanowiące „kuchnię w miniaturze” w specjalnych cenach.


Najlepsze tapas w stolicy
31 maja odbyła się uroczysta inauguracja wielkiego święta tapas w Warszawie. Imprezę poprowadził redaktor naczelny Magazynu EDEN, Jarosław Kret. W Warszawie 15 restauracji utworzyło Szlak Tapas. Wystarczy wybrać się między 1 a 15 czerwca do jednej (bądź więcej) restauracji biorących udział w konkursie i zamówić konkursowe tapas. Z okazji Światowego Dnia Tapas restauracje te przygotowały specjalną przystawkę w cenie 15 zł (napój wliczony w cenę). Po degustacji warto wysłać recenzję kulinarną najsmaczniejszej przystawki. Najciekawsza recenzja wygrywa! Do wygrania: kolacja o wartości 500 zł w zwycięskiej restauracji! Zwycięzca, autor najciekawszej recenzji, oraz zwycięska restauracja zostaną ogłoszone na na stronie konkursu oraz na profilu facebookowym do końca czerwca.

Więcej o konkursie na www.spain.info/pl/swiatowy-dzien-tapas

tapa jamon  spain

Hiszpańskie przekąski

Istnieją różne legendy tłumaczące pochodzenie tapas: od tej, która opowiada, iż w XIII wieku król Alfonso X prosił, żeby jedzenie było serwowane w małych porcjach razem z winem, aż do tej, która opowiada, że niegdyś szklanka z napojem była serwowana przykryta chlebem z wędliną. Miało to zapobiec dostawaniu się do środka owadów. Jak było naprawdę, to mało istotne. Najważniejsze jest to, że tapas podbiły serca nie tylko Hiszpanów, ale też ludzi na całym świecie.

Tapas to rodzaj niewielkich przekąsek, które zazwyczaj spożywa się, popijając piwo, wino albo cydr. Mogą być podawane na zimno albo na gorąco, serwowane na tostach albo w glinianych naczyniach. Wiele lokali oferuje swoje „spécialité de la maison“. Chociaż na początku miały za zadanie zaspokoić pierwszy głód przed lunchem lub wieczorną kolacją, dzisiaj, jedzone w większych ilościach, mogą bez problemu zastąpić obiad lub kolację. Ceny tapas mogą być bardzo zróżnicowane, w zależności od lokalu. W niektórych miejscach trzeba je zamawiać osobno, w innych mogą być serwowane gratis z zamówionym napojem. W tym przypadku zazwyczaj nie wybiera się tapas, tylko korzysta z oferty „tapas dnia” przygotowanej przez lokal...

Ważna rada: nie zostawaj w jednym miejscu, najlepiej zmieniać bary i próbować tapas w różnych lokalach w tzw. „strefach tapas”, które zazwyczaj znajdują się w uliczkach starego miasta. Poza tradycyjnymi barami, w wielu miastach Hiszpanii można też znaleźć i spróbować tapas w modnych lokalach, takich jak gastrobary albo w halach targowych. W wielu miejscowościach zorganizowane są szlaki zwane „ruta de la tapa“, które są doskonałym sposobem, żeby odwiedzić najlepsze bary i wybrać swoje ulubione tapas.
Dzisiaj wyjście na tapas to gwarancja mile spędzonego czasu z przyjaciółmi, cieszenie się chwilą przy stole. W końcu, jak się idzie na tapas, to najważniejsze jest, żeby cieszyć się jedzeniem, towarzystwem i przede wszystkim życiem!

tapas pinchos kraj baskow