fbpx

BAWARIA - BAYERANCKIE SPA

Bawaria, kojarząca się głównie z Oktoberfest, krótkimi męskimi spodenkami i jodłowaniem, jest również zagłębiem uzdrowisk i ośrodków wellness. Unikalne wody termalne mające udowodnione działanie terapeutyczne kryją drugie dno...

Bawaria, kojarząca się głównie z Oktoberfest, krótkimi męskimi spodenkami i jodłowaniem, jest również zagłębiem uzdrowisk i ośrodków wellness. Unikalne wody termalne mające udowodnione działanie terapeutyczne kryją drugie dno. Spektrum działania bawarskich źródeł sprawia bowiem, że region ten to jedna z ciekawszych europejskich destynacji dla wielbicieli odnowy w SPA. Bad Füssing, popularne uzdrowisko Bawarii (niem. Bayern) na granicy z Austrią jest najliczniej odwiedzanym przez Niemców miejscem wypoczynkowym. Z najnowszego badania przeprowadzonego przez frankfurcką agencję HOTOUR – zajmującą się hotelami i turystyką – wynika, że uzdrowiska na południu kraju są najbardziej popularnym miejscem wypoczynku i zajmują pozycję daleko przed Heringsdorf nad Bałtykiem, Binz na wyspie Rugia, Oberstdorf w Allgäu i Westerland na wyspie Sylt. W 2008 r. Bad Füssing gościło 2,45 miliona gości (w bazach noclegowych oferujących minimum osiem łóżek), pokonując tym wszelkie inne destynacje. Nawet w kryzysowym roku 2009 Bad Füssing, słynące z wód leczniczych korzystnie działających na schorzenia stawów i kręgosłupa, pozostało ulubionym uzdrowiskiem turystów z Niemiec i spoza kraju. To jednak nie tylko rozbudowana infrastruktura uzdrowiskowa, ale i bogate zaplecze dla tych, którzy cenią sobie regenerację sił witalnych w SPA.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć

To stare porzekadło trafnie definiuje misję kompleksu Bad Füssing. Promotorzy regionu podkreślają, że profilaktyka chorób to kwintesencja świadomego życia i holistycznego dbania o organizm. Zespół uzdrowisk i SPA oferuje tu możliwość podreperowania zdrowia, ale i relaksacji oraz zadbania o urodę przez 365 dni w roku. Unikalny na skalę Europy skład wody termalnej, która ma 56° C, w połączeniu z saunami, łaźniami, okładami i zabiegami daje gwarancję uruchomienia w organizmie naturalnego potencjału. Po pobycie w tym miejscu, jak zapewniają specjaliści od SPA, nasz system odpornościowy będzie zresetowany.

Wśród schorzeń, na które odpowiedzią są terapie z wykorzystaniem wód termalnych, trzeba wymienić: przewlekłe stany zapalne i zwyrodnienia stawów, choroby reumatyczne, nerwobóle, nadmierne napięcie lub zbytnie osłabienie mięśni, schorzenia i stany pourazowe kręgosłupa, migreny, deformacje kończyn i stawów. Wśród kuracjuszy znajdziemy też osoby, którym doskwierają choroby metaboliczne, dna moczanowa, osteoporoza, schorzenia układu krążenia, czy stany po zawale serca i udarze mózgu. Bogata oferta zabiegów terapeutycznych i form relaksu w wodzie, a także obszerne „menu” zabiegów upiększających, odmładzających i regenerujących, to odpowiedź na potrzeby osób zakochanych w stylu życia wellness. Stymulacja systemu metabolicznego, detoks i pobudzenie systemu immunologicznego to najszybciej zauważalne efekty działania wód termalnych w stanach wyczerpania, prowadzenia niezdrowego trybu życia, stosowania niewłaściwej diety, czy też sposób na naładowanie akumulatorów – w każdym wieku.

Diabeł tkwi w szczegółach

A raczej w szczególnym składzie i temperaturze wody, która zawiera minerały i pierwiastki śladowe mające znaczenie dla pobudzania sił regeneracyjnych organizmu i procesu leczenia. Ciepło powoduje lepszą cyrkulację krwi i eliminację toksycznych produktów przemiany materii. Nasycając organizm w potrzebne mu pierwiastki, zapewniając komfortową dla stawów, kości i mięśni temperaturę otoczenia, woda termalna szybkiego zniwelowania bólu tkanek i mobilizacji stawów. Uzupełnieniem terapii leczniczych są seanse w łaźniach termalnych, okłady z mułu, masaże i elektrostymulacja. Ze wszystkich tych elementów korzystają osoby, na których wiek lub dobra forma nie wymuszają konieczności sięgania po ofertę leczniczą. Piękno krajobrazu, strefa wolna od hałasu, sadzy, dymu oraz wyjątkowy klimat, przyczyniają się do pełnej relaksacji i regeneracji. Specjalnością uzdrowiska Bad Füssing są również kąpiele siarkowe, do których przeznaczone są specjalne baseny wypełnione wodą o temperaturze od 35 do 36° C. Pływanie w takich warunkach powoduje szybszą wymianę ciepła i przyspieszenie krążenia krwi, co wielokrotnie zwiększa wchłanianie minerałów przez skórę.

Wiecznie witalni

Drugim, najbardziej liczącym się w regionie?kompleksem uzdrowiskowym i SPA w Bawarii jest gmina Bad Griesbach położona 20 km na południowy zachód od Pasawy. O ile Bad Füssing to zbiór ośrodków ukierunkowanych na pomoc w odzyskiwaniu zdrowia, kojarzący się z poetyką naszego Ciechocinka, o tyle Bad Griesbach to oferta możliwości dla osób w każdym wieku, które chcą aktywnie i radośnie (!) spędzić czas. Jeśli ktoś chciałby zrozumieć istotę terminu „witalność”, powinien pobyć wśród kuracjuszy i gości tego kompleksu. Imponująca infrastruktura, z niezwykle ciekawymi rozwiązaniami architektonicznymi i technologicznymi, mającymi maksymalnie ułatwić pobyt w uzdrowisku, robi oszałamiające wrażenie. Ciąg podziemnych korytarzy łączących dziesiątki obiektów noclegowych, często z własnym zapleczem SPA i wellness, z centrum basenów termalnych to „państwo w miasteczku”. Widok maszerujących dziarsko grup roześmianych osób, opatulonych w szlafroki, zaopatrzonych w aromaterapeutyczne kosmetyki i barwne ręczniki sprawia, że nietrudno uwierzyć, iż życie… zaczyna się po 60-tce! Nie brak tu jednak i rodzin z dziećmi, a także osób ewidentnie poszukujących odprężenia i odbudowy sił witalnych.

Dopełnieniem bogatej oferty uzdrowiskowej Bad Griesbach jest największe w Europie skupisko pól golfowych zajmujące powierzchnię 35 tys metrów kwadratowych. Do dyspozycji gości jest wypożyczalnia sprzętu, sklep specjalistyczny i sztab instruktorów. W wachlarzu atrakcji kompleksu Bad Griesbach znajdują się też koncerty, spektakle, opera i operetka, a także spotkania z niemieckimi celebrytami czy przedstawicielami show biznesu.

Miasto trzech rzek

Bawaria ma też wiele do zaoferowania tym, którzy spragnieni są zwiedzania. Oprócz oszałamiającej natury, wielu zabytkowych budowli, możliwości uprawiania sportów południowo-wschodnie rejony Niemiec kryją prawdziwą perłę w koronie. Pasawa (niem. – Passau) to połączenie historii, piękna i fenomenu natury, a także sztuki koegzystującej z miejską codziennością. Leży tuż przy granicy z Austrią i liczy ponad 50 tys. mieszkańców. Położona na wzgórzach, rozdzielonych trzema zbiegającymi się u stóp Starego Miasta rzekami – Dunajem, Inn i Ilz, Pasawa przyciąga kilkaset tysięcy turystów rocznie. Malownicze położenie, a także cenna zabytkowa architektura w stylu śródziemnomorskim sprawiły, że nazywana jest „miastem trzech rzek” lub „bawarską Wenecją”. Klimat tworzą tu kręte uliczki i domy, w których ze względu na ryzyko powodzi, od dawna nikt nie mieszka na parterze. Część budynków nie posiada w ogóle okien poniżej 3 metrów. Częstym celem turystów jest twierdza Veste Oberhaus. Przyciąga ich widok na „pastelowe” miasto i punkt styku trzech rzek. Niesamowite wrażenie robi też Veste Oberhaus z uliczek miasta, kiedy to złudne ludzkie oko rejestruje więcej okien, niż wstawiono w rzeczywistości. W czasach, kiedy powstawała twierdza, szkło stanowiło drogi materiał, dlatego na ścianie od strony miasta… namalowano kilka okien. Miasto w obecnym kształcie wywodzi się z rzymskiego obozu warownego, który w VIII w. stał się siedzibą biskupstwa. Prawa miejskie Pasawie nadano w 1225 roku. W czasach nowożytnych najważniejszym wydarzeniem stał się wielki pożar, do którego doszło w 1662 r. Odbudowa, przy której pracowali architekci z Włoch, nadała starówce wygląd bliski temu, który przetrwał do dzisiaj. Ciekawostką jest np. wnętrze katedry. Postaci kobiet u szczytu kolumn, tuż przy sklepieniach, oddają gust włoskich budowniczych. Figury są zastygłym peanem na cześć obfitości kształtów pań z południa Europy.

Nad pięknym modrym Dunajem

Dziś Pasawa stanowi główny port dla żeglugi pasażerskiej na Dunaju. Liczne łodzie cumują wzdłuż brzegu, czekając na turystów chcących odbyć wycieczki w dół rzeki do doliny poniżej Górnej Austrii lub w górę do doliny Dunaju Wschodniej Bawarii, na wyprawy do Linzu i Wiednia, czy też na wycieczki do… innych krajów leżących nad Dunajem.

Ze względu na wyjątkowe położenie – bliskości Lasu Bawarskiego (Park Narodowy), kroku do Czech i Austrii – rejon ten ma wiele do zaoferowania o każdej porze roku. Jego uroki ceniono już w przeszłości – Pasawę owiedzał Napoleon, cesarzowa Sissi, Mozart. Dzisiejsze „Passau” to bajecznie barwne ogródki piwne, przytulne hoteliki i zajazdy, liczne kawiarnie. Jedna z ciekawszych znajduje się w najwyższym budynku nowoczesnej części miasta, ulokowana na piętrze, z której przez przeszklone ściany i część podłogi rozciąga się widok zapierający dech w piersiach. Serwowane tu kawa i desery, choć wyśmienite, schodzą na drugi plan. Ta bawarska perła to również centrum kultury i sztuki. „Europejski Tydzień”, który jest atrakcją międzynarodowego festiwalu muzyki to jedno z najważniejszych wydarzeń. „Passauer Kabarett-Tage” – to z kolei regionalna odsłona przeglądu kabaretowego. W mieście znajduje się również wiele galerii i muzeów, a ofertę kulturalną dopełnia repertuar opery i mnogość koncertów, które odbywają się w Pasawie przez okrągły rok. Tu nie można się nudzić.

Tekst: Anna Machnowska

fot. Shutterstock/mat. prasowe obiektów i biur promocji regionu

PRZYDATNE ADRESY

www.germany.travel

Informacje o ofercie uzdrowiskowej gminy ?Bad Füssing: www.badfuessing.de

Informacje o bogatej infrastrukturze prowellness gminy Bad Griesbach: www.badgriesbach.de

Biuro Turystyki Pasawy www.passau.de 

MIEJSCA WARTE POLECENIA

Am Mühlbach – uroczy rodzinny hotel w Bad Füssing z zapleczem SPA i wellness, kryjącym  prężnie działające centrum odnowy i rehabilitacji. W części hotelowej, oprócz domowej atmosfery, doświadczyć można prawdziwego relaksu w basenie termalnym, saunach, na łóżkach wodnych w pokoju w stylu orientalnym lub rytuałach marokańskich rassoul. Świetne miejsce na romantyczny wypad we dwoje. www.muehlbach.de

Thermeeins Sauna Hoff – niewielki, ale bogato wyposażony ośrodek z kompleksem basenów termalnych, gabinetami rehabilitacji, odnowy urody i kompleksem saun. Miejsce polecane zarówno dla rekonwalescentów, jak i osób potrzebujących bioodnowy. Wart uwagi jest tu rytuał... jedzenia ziemniaków pieczonych w saunie. www.therme1.de

Johanessbad – potężne, wszechstronne centrum rehabilitacyjno-leczniczo-uzdrowiskowe. www.johannesbad.de

Wakacje to czas rodzinnych wyjazdów. Co powiecie na wyjazd z dziećmi w tropiki, ale bez wielogodzinnego lotu samolotem? Albo na spotkanie oko w oko z lwem, ale bez obawy o swoje życie i zdrowie. Takie atrakcje czekają tuż za naszą zachodnią granicą, w Brandenburgii.
Zastanawiasz się nad wypoczynkiem u sąsiada zza Odry? Jeśli szukasz równowagi umysłu, ducha i ciała, w termach Brandenburgii odnajdziesz odpowiednią dla siebie ofertę, na długi lub krótki weekend.
We wrześniu nastaje radosny, bachusowy czas festiwali i winnych świąt, który trwa aż do świętego Marcina, czyli do 11 listopada. To najlepszy moment na enoturystykę, wyruszenie na winne szlaki Europy oraz rozkoszowanie się dobroczynnym wpływem winoterapii.
Saksonia, to obok Bawarii, najbardziej zróżnicowany region Niemiec, zarówno pod względem przyrodniczym, historycznym, jak i kulturalnym. Na długo zapomnieliśmy o niej, bo pokutował stereotyp szarej, postsocjalistycznej brzydoty gorszych wschodnich Niemiec. 
PARTNERZY NAJLEPSZYCH SPA

Społeczność

NASZE WYDAWNICTWA

Perfect SPA Awards

Partnerzy Gali Perfect SPA

reklama

logo SPAeden.pl

Portal SPA & Wellness

Wydawca portalu: Semana Sp. z o.o.

Społeczność

© 2021 Spaeden All Rights Reserved.Design & Development by Conor