Facebook open

baner Perfect SPA Awards 2019 glowny

Joga jest piękna. Uczy bycia tu i teraz, pracy nad umysłem, oddechem oraz ciałem. Pozwala także pogłębić relacje z partnerem. Potrafi obudzić uśpione zmysły i uwodzić bliskością. 

Tekst: Dorota Kaczmarowska

W chwilach intymnych wspólny dotyk ma szczególną moc i czar. Wyzwala w nas poczucie błogości i odprężenia. Jest substancją odżywczą, pigułką na smutek i stres. Poza tym wspólne ćwiczenie uczy skupiać uwagę na doznaniach zmysłowych przy jednoczesnym byciu tu i teraz. Można połączyć dwie energie w jeden potężny strumień i pogłębić więź z partnerem. To również doskonałe preludium do zmysłowej miłości. Zapraszamy więc na wspólne 15 minut. 


Joga - ćwiczenia dla par - magazyn_eden011 - Siadamy tyłem, mocno dociskając do siebie ciała. Plecy powinny być wręcz doklejone i proste. Nogi skrzyżowane, dłonie na kolanach. Wsłuchujemy się w oddech swój i partnera. Rozluźniamy brzuch i jeszcze raz prostujemy plecy. W tej pozycji pozostajemy przez 10 oddechów.

Joga - ćwiczenia dla par - magazyn_eden_022 - Sięgamy dłońmi ud partnera i świadomie wydłużamy, prostujemy kręgosłup, wyobrażając sobie, że rośnie ku górze. Wraz z każdym naszym wdechem otwieramy klatkę piersiową. Następnie splatamy ręce i wyciągamy je mocno w górę. Pozostajemy tak 3 oddechy.

  

Joga - ćwiczenia dla par - magazyn_eden_03

3 - Skręcamy kręgosłup, kładziemy lewą rękę na prawym kolanie a prawą sięgamy do kolana partnera. Najpierw z wdechem prostujemy plecy, rozluźniamy brzuch, a potem z wydechem skręcamy ciało w prawo. Wytrzymujemy 2-3- oddechy. Z kolejnym wydechem wracamy do pozycji wyjściowej i skręcamy się w lewo. Powtarzamy 3 razy.

 

Joga - ćwiczenia dla par - magazyn_eden_044 - Przechodzimy do klęku prostego. Wysuwamy prawą stopę około pół metra do przodu i opuszczając biodra w stronę prawej stopy unosimy ręce mocno w górę i do tyłu, by odnaleźć dłonie partnera. Zwaracamy uwagę na to, by głowa znajdowała się w jednej linii z kręgosłupem. Łagodne wyginamy się do tyłu i czujemy, jak rozciąga się miednica. Wytrzymujemy przez 3 oddechy.

 

 

 

Joga - ćwiczenia dla par - magazyn_eden_05

5 - Stajemy obok siebie. Dociskamy do siebie boki tułowia, unosząc dłonie w górę i opierając stopę nogi wolnej na udzie. Znajdujemy równowagę umysłu oraz oddechu i pozostajemy tak przez 5 oddechów. Następnie z wydechem opuszczamy stopę na podłogę, odwracamy się o 180 stopni i powtarzamy pozycję na drugą stronę.

 

 

Joga - ćwiczenia dla par - magazyn_eden_066 - Stojąc blisko, robimy duży krok w przeciwstawne strony (stopa nogi wysunietej jest skręcona o 90o. Z wydechem opadamy nisko na nodze wykrocznej. Rozkładamy daleko ramiona i znajdując rękę partnera przenosimy ciężar w jego stronę. Wytrzymujemy 5 oddechów. Z wdechem wracamy i powtarzamy pozycję na przeciwną stronę.

 

Joga - ćwiczenia dla par - magazyn_eden_07

7 - Siadamy tyłem do siebie. Pozwalamy, aby oddech wyciszał się. Jeden z partnerów siada w szerokim rozkroku, prostując plecy i rozluźniając brzuch. Druga osoba opada własnym ciężarem na jego plecy, pozwalając na silniejsze rozciągniecie.

 

 


Joga - ćwiczenia dla par - magazyn_eden_088 - Siadamy twarzą do siebie, opieramy dłonie na udach partnera i pozwalamy, aby nasze oddechy zjednoczyły się, a radość z wzajemnego kontaktu łagodnie wypełniła nasze serca.

 

 

 

Dorota Kaczmarowska
Dorota Kaczmarowska  

Dyplomowany nauczyciel jogi Ashtanga i Iyengar, szkolona przez najlepszych polskich i zagranicznych nauczycieli. Prekursorka „Jogi w Garniturze” – projektu promującego walkę z negatywnymi skutkami stresu w miejscu pracy. Kocha życie i ludzi.