facebook

Sierpień to czas wzmożonych przyjazdów zagranicznych gości do Polski. W tym roku postanowiliśmy ich przywitać polsko-angielskim EDENEM, dzięki któremu poznają najciekawsze polskie atrakcje, powody, dlaczego Polska to najlepszy kierunek podróży SPA & Wellness i znacznie więcej...

Eden 08 2016"Oczywiście nieraz oglądałem ojczyznę z samolotów, ale teraz było to zupełnie coś innego. Jednym spojrzeniem obejmowałem wielki obszar. Cały kraj. Polska wyglądała stąd mała, ale jednocześnie piękna".
Gen. Mirosław Hermaszewski, pierwszy polski kosmonauta

Czy trzeba polecieć aż do gwiazd, by docenić piękno ziemi po której się stąpa?

Byc może czasem trzeba, bo z oddali widać lepiej. Mnie też najpierw ekscytowały dalekie, długie podróże, egzotyka, inne słońce, smaki, zapachy… Po wyprawach na antypody czy długich włóczęgach po Azji, wracałam do małej przestrzeni w Warszawie i zaraz tęskniłam za kolejnym wyjazdem, gdzieś hen, byle dalej.

Aż przyszedł taki moment, że musiałam spędzić kilka miesięcy, wędrując po „polskich dróżkach” – fotografując polskie atrakcje, osobliwości, miasteczka i przyrodnicze perły. Te tygodnie spędzone w zakurzonym samochodzie, poranne wygrzebywanie się ze śpiwora w nadbiebrzańskich bagnach, wspominam jako jedne z najpiękniejszych chwil w życiu. Dlaczego? Bo, mając już pewne doświadczenia, przekonałam się o pięknie i różnorodności krainy, z którą z natury wiąże mnie sentyment.

Jest taki psychologiczny mechanizm, polegający na tym, że po zachłysnięciu się innością, wracamy do starego. Może właśnie uruchomił się w wielu z nas? Coraz więcej moich znajomych wybiera kilkudniowy wypad do Wrocławia, rajd po Kotlinie Kłodzkiej czy leniwe dni w małym dworku na Podlasiu. A potem mówią: w przyszłym roku znów powłóczę się po Polsce powłóczyć, bo naprawdę było fajnie…

W czasach światowej zawieruchy i niepewności to naturalny wybór, rozsądny zwrot ku temu, co znane i bezpieczne. Widzą to polscy restauratorzy i hotelarze, biura podróży na gwałt przygotowują polskie oferty. Dlatego i my postanowiliśmy przybliżyć wszystkim Polskę. Oto kilka błysków flesza na miejsca, które niektórzy z nas mają tuż za rogiem, ale może nigdy ich nie zauważyli. Tę wędrówkę po polskich atrakcjach będziemy kontynuować, przypominając, nie tylko w kontekście turystycznym, słowa Stanisława Staszica: „Gdy Polacy będą umieć siebie samych cenić w domu, będą ich cenić i za granicą”.

Redaktor naczelna

Katarzyna Sołyk

W dwujęzycznym EDENIE poznacie:

- najpiękniejsze miejsca w Polsce;

- hity polskiej turystyki;

- powody, dlaczego Polska to najlepszy kraj na podróże SPA & Wellness;

- siłę polskich marek kosmetycznych;

- ciekawe hotele SPA;

- moc złota Bałtyku i wiele innych...