Facebook open

   

EDEN - Archiwum numerów

Żyj Wellness! My żyjemy wellness od 15 lat - tyle na rynku istnieje Eden, który jako pierwszy magazyn w Polsce…

   

NAJLEPSZE SPA W POLSCE – LAUREACI KONKURSU PERFECT SPA AWARDS 2018

Poznaj najlepsze hotele SPA w Polsce wyłonione w prestiżowym konkursie Perfect SPA Awards 2018.

   

NAJLEPSZE HOTELE SPA – RANKING 100 BEST SPA HOTELS IN POLAND

Najlepsze hotele SPA w Polsce – aktualny ranking 100 BEST SPA HOTELS in POLAND

baner Perfect SPA Awards 2019 glowny

Rodzinny wyjazd to szansa na złapanie oddechu, zadbanie o siebie i budowanie naszych wspólnych relacji. Dokąd wybrać się na urlop z dziećmi, aby odpoczynek był udany? Coraz więcej ośrodków SPA przygotowuje specjalne oferty dla rodzin z dziećmi.

Tekst: Katarzyna Sołtyk, Małgorzata Stańczyk

Pierwsze wakacje z dziećmi! Po całorocznych zmaganiach dnia codziennego należy się porządny wypoczynek – i rodzicom, i dziecku. Dlatego łapiemy jakąś okazyjną ofertę i z nadzieją na wymarzone wakacje, wybieramy się na 2 tygodnie nad morze. Tego nam było trzeba! Pakujemy manatki i w drogę!
Niestety rzeczywistość mocno rozmija się z naszymi wyobrażeniami. Morze okazuje się za duże, przerażające (bo pływają w nim ryby i inne potwory) i zbyt zimne, piasek parzy w stopy i przykleja się do wszystkiego, posiłki są niesmaczne (a przynajmniej nie ma nic dla dziecka), a pokój jest zbyt mały (czytaj: nie ma się gdzie bawić). Tak wakacje odbiera nasza pociecha. A my? Stresujemy się, że nasze dziecko w ramach protestu ogłosiło głodówkę i biegamy do najbliższego spożywczego, żeby kupić jego ulubione smakołyki, żeby zjadło cokolwiek. Nie możemy wypuścić dziecka na plac zabaw, który w kwestiach bezpieczeństwa woła o pomstę do nieba, a ze SPA trudno skorzystać, bo zakaz wstępu dla dzieci uniemożliwia spędzenie miłego czasu wspólnie. Wycieczki po okolicy też nie wchodzą w grę, bo do najbliższych atrakcji turystycznych jest około godziny jazdy samochodem (z dzieckiem to już wyprawa!), a atrakcji dla dzieci w promieniu 80 km nie ma w ogóle. Słowem – porażka! Do końca urlopu udaje się nam dotrwać tylko dlatego, że zapłaciliśmy za niego z góry i szkoda nam wyrzucać pieniądze w błoto.
Następnym razem lepiej przyjrzymy się tej okazyjnej ofercie – obiecujemy sobie. I wracamy wymęczeni do domu. A mogło być zupełnie inaczej!
Jak zaplanować udany urlop z dziećmi? Gdzie się wybrać, żeby spędzić fantastyczne wakacje? Jak wybrać ośrodek?

Lato w SPA 01 magazyneden pl 02OD NIEMOWLAKA DO NASTOLATKA
Przede wszystkim, planując wakacje z dziećmi, warto pamiętać, że mają one zupełnie inne potrzeby i upodobania niż dorośli. Inaczej niż my odbierają świat. To, co nas fascynuje, dla nich może być niezrozumiałe czy wręcz przerażające. To, co dla nas jest zupełnie zwyczajne czy nawet nudne, one odbierają jako niezwykle ciekawe. Ale to zależy od wieku dziecka. Najlepiej znaleźć złoty środek między potrzebami dziecka, a naszymi.
Wbrew pozorom, wymarzonym towarzyszem podróży jest niemowlak (najlepiej między 3. a 8. miesiącem życia), bo jak sama nazwa wskazuje – nie mówi, dużo śpi, nie ucieknie i nie zgubi się, bo jeszcze nie chodzi. Nie dotyczą go też problemy z niesmacznym jedzeniem, bo mamine mleko, soczki i znajoma mieszanka wystarczą. Jemu do szczęścia potrzebna jedynie bliskość rodziców, a tej podczas wakacji nie brakuje. Z wózkiem lub nosidełkami można się wybrać na zwiedzanie. Zupełnie inaczej jest z dzieckiem między 1. a 3. rokiem życia. To trudny wiek na podróżowanie. Dziecko ma już wtedy własne zdanie na każdy temat (przeważnie zupełnie odmienne od naszego), a jego ulubionym słowem jest „nie”, co nie ułatwia realizowania urlopowych planów i burzy atmosferę wakacyjnej idylli. Niby to wszystko znamy z życia codziennego, ale w nowym miejscu (gdzie pociecha czuje się niepewnie) może być bardziej doskwierające. Co nie oznacza, że wyjazd z dwulatkiem jest niemożliwy. Trzeba tylko uzbroić się w anielską cierpliwość. Tu najlepsze są wakacje stacjonarne, z dobrym zapleczem do zabawy (plac zabaw oraz sala zabaw na niepogodę), a jeśli zwiedzanie to najlepiej zoo, muzea przyrodnicze i pałacowe parki.
Przedszkolak jest bardziej ciekawy świata, więc można już mu zaproponować zwiedzanie – choć niezbyt długie, bo jak się znudzi, zacznie marudzić. Chyba, że będzie to wesołe miasteczko czy indiańska wioska – stamtąd będzie go raczej trudno wyciągnąć. Z przedszkolakiem można się już całkiem nieźle dogadać, więc w grę wchodzi współpraca ułatwiająca realizację planów. Na ogół łatwo nawiązuje kontakty z rówieśnikami, więc jeśli znajdziemy ośrodek, w którym jest dużo dzieci, nie będziemy musieli go zabawiać. Wyjazd z dzieckiem w wieku szkolnym to sama przyjemność. Jest ono ciekawe świata, ma świetną kondycję i niespożytą energię. Bez przeszkód można zaplanować aktywny wypoczynek, wybrać się na przejażdżkę rowerową, spływ kajakowy czy wędrówkę po górach. Zwiedzić zamek lub jakieś pasjonujące muzeum. Atrakcje wyjazdowe zależą od zainteresowań i upodobań wszystkich uczestników wyjazdu. Jedno jest ważne: by był on udany, decyzję powinna podejmować wspólnie cała rodzina. Lata szkolne to najlepszy czas na podróże z dziećmi, warto więc go wykorzystać. A do tego ostatni, bo dorastająca młodzież woli wyjazdy z rówieśnikami.

WYBÓR OŚRODKA SPA
Jeśli wybieramy się do ośrodka SPA, warto mieć na uwadze to, że część hoteli traktuje ofertę dla rodzin jedynie jako chwyt marketingowy, nie oferując wiele poza nazwaniem pakietu „rodzinnym”. Najlepiej sprawdzić, czy dzieci są w hotelu i SPA gośćmi równymi rangą z dorosłymi, poprzez przeanalizowanie zakresu oferowanych udogodnień i dostępnych aktywności.
Warto poszukać ośrodka SPA, który oferuje zabiegi dla najmłodszych, specjalne menu dla dzieci, możliwość zamówienia dodatkowego wyposażenia, jak dziecięce łóżeczko, przewijak czy wanienka dla niemowląt oraz liczne dziecięce atrakcje. Nie bez znaczenia jest też niewielka odległość od ciekawych miejsc w okolicy, które pozwolą uatrakcyjnić pobyt turystycznymi wycieczkami.
Równie ważne jak miejsce, w którym odbędzie się wypoczynek, jest nasze psychiczne nastawienie. Wbrew pozorom urlop to jeden z najbardziej stresujących momentów w ciągu całego roku. Dzieje się tak przede wszystkim za sprawą naszych nadmiernych, często nierealistycznych oczekiwań. Gdy wyjeżdżamy z dziećmi, nie wszystko da się przewidzieć, dlatego nie warto ustalać zbyt napiętego grafika czy zamartwiać się tym, że nie uda nam się zrealizować wszystkich planowanych zabiegów i atrakcji. Obiekty SPA [&] wellness to miejsca, które poprzez holistyczne podejście do człowieka, mają pomóc w przywróceniu zdrowia i harmonii. Trzeba tylko pozwolić o siebie zadbać.
Lato w SPA 01 magazyneden pl 05SPA DLA DZIECI
Do niedawna ośrodki SPA w Polsce niechętnie przyjmowały dzieci, hołdując słusznej skądinąd zasadzie, że SPA to miejsce relaksu w ciszy i spokoju, który trudno zachować przy dzieciach. Ale kiedy świat (i Polskę również) opanowała moda na rodzinne podróżowanie, większość z nich zmieniła podejście do najmłodszych gości. W niektórych tworzy się strefy „tylko dla dorosłych”, do których dzieci nie mają wstępu, ale cała reszta ośrodka jest do ich dyspozycji. Dzisiaj dzieci w ośrodkach SPA są nie tylko tolerowane, ale mile widziane i  traktowane z należną małym klientom troską. Dzieci lubią być w centrum uwagi. Mają naturalną potrzebę bycia widzianymi i słyszanymi. Zabiegi mogą być dla nich nowym, ciekawym doświadczeniem, zabawą, atrakcją i przyjemnością. Gdy cała rodzina udaje się do SPA równocześnie, dzieci mają warunki do uczenia się w najbardziej naturalny dla siebie sposób, czyli poprzez naśladowanie. Obserwując rodziców, którzy dbają o swoje ciało i zdrowie, same uczą się tego samego.
W polskich SPA możemy znaleźć coraz więcej propozycji dla dzieci, jak czekoladowe masaże, tęczowe malowanie paznokci czy masaż Shantala. Są też pakiety ukierunkowane na konkretne problemy, np. otyłość u dzieci. Daleko nam do Zachodu czy Dalekiego Wschodu, ale poczyniliśmy już pierwsze kroki we właściwym kierunku. Wszak jeśli prawidłowo wyedukujemy dzieci dzisiaj, to w przyszłości będą stałymi klientami przybytków tego typu.W ośrodkach SPA, z myślą o najmłodszych tworzone są atrakcyjne pokoje zabaw i aquaparki, w których dzieci mogą rozładować swoją niespożytą energię. Okazją do wspólnego relaksu, będącego zarazem inwestycją w zdrowie całej rodziny są też seanse w grotach solnych. Dzieci są zwykle zafascynowane panującą w nich atmosferą i z radością oddają się zabawie solą.Wiele hoteli zapewnia też inne formy aktywności dla dzieci, podczas których przebywają one pod opieką wykwalifikowanej kadry: animacje, opieka w klubiku dziecięcym, udział w zajęciach tematycznych, hotelowe „kino”, nauka pływania lub jazdy konnej, możliwość wynajęcia indywidualnej opieki dla dziecka do pokoju hotelowego. Dzieciom dostarcza to wiele wrażeń i radości, a rodzicom daje okazję do relaksu i swobodnego korzystania z zabiegów czy treningów.

CZYTAJ TEŻ:

WYCHOWANIE W RYTMIE WELLNESS

RODZINNY WYPOCZYNEK W EUROPIE

DO SPA Z DZIEĆMI CZY NIE?

TRENDY WELLNESS 2019

Projekt i realizacja strony www Commint.pl