Facebook open

Toksyna botulinowa, popularnie nazywana botoxem, nadal jest najpopularniejszym zabiegiem medycyny estetycznej. Jej pojawienie się na rynku estetyki lekarskiej nie tylko go zrewolucjonizowało, ale też stało się impulsem dla rozwoju innych terapii.

Toksyna botulinowa, popularnie nazywana botoxem, nadal jest najpopularniejszym zabiegiem medycyny estetycznej. Jej pojawienie się na rynku estetyki lekarskiej nie tylko go zrewolucjonizowało, ale też stało się impulsem dla rozwoju innych terapii, mających na celu korekcję defektów estetycznych twarzy.

 O botoxie z dr med. Andrzejem Ignaciukiem, Prezesem Zarządu Polskiego  Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging rozmawia Anna Michałowska-Ziegler

Panie doktorze, wyjaśnijmy na początek – botox to rodzaj trucizny?

Toksyna botulinowa wytwarzana jest przez laseczki jadu kiełbasianego w warunkach beztlenowych. W medycynie jeszcze do niedawna znana była jako najsilniejsza trucizna organiczna, powodująca często śmiertelne zatrucia pokarmowe wywołane spożyciem zainfekowanego pokarmu. Na szczęście rozwój technologii konserwacji żywności i skuteczne leczenie znacznie ograniczyły zapadalność na tę chorobę.

A z jakich właściwości botoxu korzysta medycyna?

Działanie toksyny polega na przerwaniu przewodzenia impulsów nerwowych na skutek czasowego, odwracalnego zablokowania wydzielania neuroprzekaźnika na styku nerw-mięsień, uruchamiającego proces skurczu o nazwie acetylocholina. Toksyna powoduje czasowe osłabienie i rozkurcz mięśnia zaopatrywanego przez dany nerw. Ta właściwość znalazła zastosowanie w leczeniu stanów z nadmiernym i nieprawidłowym skurczem mięśni w okulistyce i neurologii.

Stąd już wystarczył krok do medycyny estetycznej.

Zrobiono go ponad 20 lat temu, kiedy małżeństwo lekarzy Carruthers, wstrzykując toksynę botulinową pacjentom z zezem, jako dodatkowy, nieprzewidziany efekt uzyskało korekcję zmarszczek między brwiami. Od tego momentu rozpoczęto badania nad zastosowaniem estetycznym botoxu. Na początku nowego millenium toksyna ta uzyskała rejestrację w korekcji zmarszczek gładzizny (tzw. lwia zmarszczka). Aktualnie obok Botoxu podobną rejestrację ma preparat Azzalure i Bocouture. Toksyna botulinowa jest również oficjalnie zarejestrowana do korekcji nadpotliwości pach, a poza tym stosuje się ją w bardzo wielu gałęziach medycyny, np. przy leczeniu migren, w okulistyce, naurologii.

Za pomocą botoxu najczęściej wykonuje się korektę zmarszczek czołowych. Czy ma zastosowanie również przy innych partiach twarzy?

Od około 15 lat stosuje się go także w korekcji zmarszczek między brwiami i wokół kącików oczu. W tych okolicach uzyskuje się najlepsze, przewidywalne i powtarzalne efekty, a margines bezpieczeństwa jest największy. Mniej spektakularne rezultaty i niestety powiązane z większą ilością objawów ubocznych, mamy po zastosowaniu botoxu w korekcji zmarszczek górnej wargi, obniżonych kącikach ust, tzw. szyi indyczej.

Komu szczególnie poleca pan zabiegi z zastosowaniem toksyny botulinowej?

Klasycznymi kandydatami są osoby z bogatą mimiką górnej części twarzy. Najczęściej są to pacjentki w wieku od 30 do 60 lat. U tych najmłodszych zabieg ma sens także wtedy, jeżeli chcemy zapobiegać zmarszczkom i oduczyć się nadmiernego, nieświadomego marszczenia czoła. Po przeprowadzeniu wywiadu i braku przeciwwskazań, po uzyskaniu pisemnej zgody pacjenta i wykonaniu zdjęcia, oznacza się miejsca wstrzyknięcia i domięśniowo albo podskórnie podaje się preparat za pomocą małych strzykawek. Sam zabieg nie jest zbyt bolesny, a jeśli wystąpi ból, jest krótkotrwały i prawie natychmiast ustępuje.

Jakich zaleceń trzeba przestrzegać po zabiegu?

Po wstrzyknięciu toksyny przez kilka godzin nie powinno się pocierać miejsca podania i unikać długotrwałych zmian pozycji. Bardzo rzadko mogą pojawić się krwiaki. Efekt ten źle jednak świadczy o lekarzu wykonującym zabieg. Pierwsze rezultaty działania botoxu pojawiają się stopniowo po kilkunastu godzinach od iniekcji, ale pełny obraz widoczny jest po około 10-15 dniach. Dopiero wtedy można ewentualnie dokonać niewielkiej korekty zabiegu.

Botox nie usuwa jednak zmarszczek trwale.

Efekt utrzymuje się od około 3-4 miesięcy w okolicy oczu, do 4-5 miesięcy w okolicy czoła i gładzizny. Czas ten do pewnego stopnia zależy od ilości podanych jednostek preparatu. Warto pamiętać, że choć najbardziej optymalne rezultaty zabiegu polegają na spłyceniu lub usunięciu zmarszczek, wygładzeniu skóry i ewentualnie nieznacznym uniesieniu np. brwi lub powieki, to twarz po botoxie powinna mieć wygląd bardziej wypoczęty, zrelaksowany i lepiej „odbijać” światło.

Czy z botoxem można przesadzić?

Oczywiście, dlatego unika się podawania toksyny częściej niż co kwartał. Zwykle są to odstępy 4-6 miesięcy. Do dnia dzisiejszego nie zanotowano jednak – przy prawidłowym stosowaniu toksyny botulinowej do celów estetycznych – jakichkolwiek trwałych objawów ubocznych zabiegu, np. niewrażliwości na toksynę, osłabienia mięśni czy pogorszenia jakości skóry. Przeciwnie – prawidłowa aplikacja botoxu opóźnia pojawianie się niektórych symptomów starzenia.

Komu nie podaje się toksyny botulinowej?

Na tej liście są osoby niepełnoletnie, mające nierealistyczne oczekiwania odnośnie zabiegu, o utrudnionym kontakcie, z zaburzeniami psychicznymi. Przeciwwskazaniem jest oczywiście ciąża, a także podejrzenie o nią i okres karmienia piersią. Zabiegu nie wykonuje się również u pacjentów z ciężkimi chorobami ogólnoustrojowymi, zaburzeniami odporności, chorobami z zaburzeniami przewodnictwa nerwowo-mięśniowego oraz przyjmujących leki wpływające na wydzielanie acetyacetylocholiny i antybiotyki z grupy aminoglikozydów.

Botox często wchodzi w skład pełnej kuracji odmładzającej i łączy się go z innymi zabiegami. Czy w takich przypadkach trzeba zachować szczególną ostrożność?

Toksynę botulinową można łączyć z korekcją zmarszczek przy pomocy kwasu hialuronowego, z zabiegami laserowymi, poprawiającymi objętość twarzy, jak kwas polimlekowy, zabiegami intradermoterapi (tzw. mezoterapia), pilingamii zabiegami kosmetycznymi. W przypadku niektórych z nich faktycznie zachowuje się dla bezpieczeństwa odstęp 7-10 dni.

Zabieg uznawany jest jednak za bezpieczny?

Oczywiście, poza tym pacjent praktycznie zaraz po nim może wrócić do codziennych zajęć. Zabieg nie może być jednak traktowany jako lunchowy. Jest to jednak procedura medyczna i jak każda tego typu, niesie pewne ryzyko powikłań, na szczęście bardzo rzadkich i przemijających. Może jednak wystąpić asymetria (najczęściej możliwa do skorygowania), obniżenie brwi, opadanie powieki (najczęściej krótkotrwałe i polegające na obniżeniu różnego stopnia powieki), a bardzo rzadko podwójne widzenie (szybko przemijające). U wprawnego i doświadczonego lekarza takie sytuacje są niezwykle rzadkie – występują raz na rok albo dwa lata.

Czyli to ręka lekarza gwarantuje bezpieczeństwo?

Iniekcje toksyny botulinowej są jednym z najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej na świecie, efektywnym i bezpiecznym pod warunkiem, że wykonuje go doświadczony lekarz i stosuje jeden z trzech dopuszczonych do stosowania preparatów: Botox, Azzalure lub Bocouture. Należy wystrzegać się substancji niewiadomego pochodzenia, gabinetów nie lekarskich i nadmiernych „obniżek cen”. Regularne ceny oscylują między 350 a 450 złotych za okolicę – kurze łapki, czoło, gładzizna.

 

 

Nasze magazyny i albumy

LNE 300x250

 Hiszpania ban 300x600 03n4

 

 

 

 

Perfect SPA Awards 2018

Profitroom 300x300

NOVA GROUP BANNER 300 2018

Thalgo Baner Perfect SPA Awards 300x300

Panda Baner Perfect SPA Awards

polecane hotele spa poziome wszystkie SPA EDEN

polecane hotele GORACH

polecane hotele CENTRUM

polecane hotele JEZIORA

polecane hotele MORZE

polecane KLINIKI DAY SPA

 

Zapisz się do newslettera

Pobierz E-Book

 okl e book SPA Rodzinne

okladka e book UZDROWISKAe-book Restauracje okladka Semana SPAeden pl

 

Polska na zdrowie PL0

Cytat tygodnia

SPAeden pl