Facebook open

baner Perfect SPA Awards 2019 glowny

Usta są unikalne niczym odciski palców, a ich kształt i uśmiech definiują odbiór właścicielki przez otoczenie.

Tekst: Sylwia Zagórska

Wypielęgnowane, gładkie i naturalnie czerwone usta to prawdziwy kobiecy atut, przyciągający męskie spojrzenia i wiele mówiący o właścicielce. Mogą być cienkie lub szerokie, owalne, mieć kształt serca, jabłka, wstążki lub być wygięte w łuk. Ale przede wszystkim – powinny być zmysłowe!

Usta to symbol kobiecości i zwierciadło osobowości. Gdy się uśmiechają, wyrażają radość i zadowolenie. Spięte i ściągnięte są dowodem zdenerwowania. Gdy ich kąciki wyginają się ku dołowi, świadczą o smutku i przygnębieniu. Już w starożytności kobiety zaznaczały ich kontur, aby nadać im bardziej wyrazisty kształt, stosując substancje o jaskrawym zabarwieniu.
Usta są niepowtarzalne niczym odciski palców czy własnoręczny podpis. Jednak w miarę upływającego czasu stopniowo tracą swój pierwotny kształt. Odpowiednia pielęgnacja pozwala dłużej zachować ich naturalny kształt, a medycyna estetyczna oferuje zabiegi pomagające przedłużyć ich młodość.
Za wygląd i kondycję ust odpowiadają mięśnie twarzy. Zbudowane są one z mięśnia okrężnego, pokrytego skórą pod postacią czerwieni wargowej – jej charakterystyczny, zmysłowy kolor związany jest z cienką tkanką nabłonka, przez który widoczna jest krew odżywiająca wargi. Mięsień pokryty jest także warstwą białą, czyli skórą znajdującą się nad mięśniem okrężnym ust. O ich kształcie decydują m.in. kąciki ust – połączenie górnej i dolnej wargi, obwódka ust – miejsce gdzie czerwień spotyka się z bielą, linia tworząca górną wargę z mniej lub bardziej wydatnym zagłębieniem na górnej wardze, nazywana łukiem Kupidyna, czerwona i biała skóra ust oraz przedłużenie od nosa do warg, określane mianem rynienki wargowej.

Pokaż mi swoje usta, a powiem Ci kim jesteś
Usta serce – archetyp kształtu ust, bardzo wyprofilowane, zdefiniowany łuk Kupidyna, średnia objętość. Usta serce charakteryzują się kącikami wyginającymi się naturalnie do góry. Oznaczają kobiety niezależne, lubiące uwodzić, dynamiczne. Kobiety z ustami w kształcie serca charakteryzuje wrodzony uśmiech. Odznaczają się również zwykle szczerością, otwartością i zadowoleniam z życia. Znana właścicielka ust w kształcie serca to Drew Barymore.

 

Usta elipsa – grube wargi, nazywane „pełnymi ustami". Bardzo wyraźnie zarysowany przód, duża objętość. To najbardziej pociągający i zmysłowy kształt ust. Kobiety o pełnych ustach postrzegane są jako odważne, pewne siebie, a zarazem czułe i wrażliwe.Znane właścicielki posiadające usta w kształcie elipsy: Angelina Jolie, Megan Fox.

 

Usta wstążka – cienkie, gładkie, małe objętościowo, nieco zwiększająca się objętość na dolnej wardze. Kobiety o cienkich wargach są zwykle bardzo wrażliwe, mają rozwiniętą intuicję i przywiązują dużą wagę do detalu. Bywają nieśmiałe i mało przebojowe. Usta w kształcie wstążki mogą oznaczać skłonności do egocentryzmu i nadmiernej kontroli nad całym otoczeniem. Usta w kształcie wstążki mają m.in.: Kate Hudson i Kate Winslet.

 

Usta łuk – gładkie, o długim i szerokim kształcie, średnia objętość, szerszy łuk Kupidyna, nieco więcej objętości na górnej wardze. Wygięte do dołu usta zwykle oznaczają trudną, niezależną osobowość, w której jest dużo tajemnicy i dystansu do świata. To kobiety szczególnie intelektualne i błyskotliwe, ale zarazem kapryśne i trudne do uszczęśliwienia. Znane właścicielki ust w kształcie łuku: Nathalie Portman, Julia Roberts.

 

Usta jabłko – zaokrąglone, wysoka objętość położona w centralnym punkcie warg, delikatny łuk Kupidyna. Kobiety o szerokich wargach najczęściej są bardzo żywe, spontaniczne, skore do szczerego śmiechu, mają duże grono przyjaciół. Odbierane są bardzo pozytywnie przez otoczenie. Szeroki uśmiech ustami w kształcie jabłka to także oznaka potencjalnego perfekcjonizmu i determinacji w dążeniu do sukcesu. Usta w kształcie wstążki ma słynna Anne Hathaway.Zabiegi estetyczne? Tak, ale z głową!

Likwidując zmarszczki w kącikach i wokół ust trzeba stosować preparaty o bardzo małej sile unoszenia, podawać je pomału, powierzchownie, w niewielkich ilościach, czasami w dwóch-trzech turach. Osiągana poprawa jest ewidentna i bardzo naturalna, ale musimy pamiętać, że na cuda w tej bardzo mimicznej okolicy nie ma co liczyć.Osoby, które chciałyby skorzystać z zabiegów estetycznych na usta, w tym z najnowszego produktu Juvederm Volbella, nie powinny podejmować tej decyzji pod wpływem chwili. Wskazane jest, aby pacjentka upewniła się co do uprawnień i kompetencji lekarza, który będzie wykonywał zabieg. Cena również jest wskazówką przyszłych efektów – nie może być niepokojąco niska. Tylko mądre podejście do zabiegów medycyny estetycznej, wykwalifikowany lekarz oraz zastosowanie wysokiej jakości produktu, gwarantują uzyskanie niepowtarzalnych, pięknych ust i naturalnie wyglądającego uśmiechu.

Dr Andrzej Ignaciuk

Absolwent Akademii Medycznej w Lublinie, Wydziału Medycynyi Chirurgii Uniwersytetu Tor Vergata oraz Międzynarodowej Szkoły Medycyny Estetycznej w Rzymie. Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging.


Piękne usta? Tak, ale bez przesady!

Powiększanie ust to jeden z najpopularniejszych zabiegów estetycznych na świecie. Efekt zależy jednak nie tylko od zastosowanego preparatu, ale przede wszystkim od umiejętności lekarza i jego wyczucia estetyki. Usta powiększa się za pomocą usieciowanego, czyli gęstego, kwasu hialuronowego, który podaje się kaniulą lub igłą (po wcześniejszym znieczuleniu). Prawidłowo (czyli z umiarem!) podany kwas zwiększa objętość w sposób naturalny, pod warunkiem, że efekt push-up obejmuje tylko strefę czerwieni wargowej. Jednym z najnowszych preparatów, który daje naturalny i nieprzesadzony efekt jest Juvederm Volbella. Stosuje się go do delikatnego zwiększenia objętości warg, zrównoważenia asymetrii oraz poprawy kontury, aby zapewnić wyrazistość i atrakcyjny zarys ust.

By poprawić ich nawilżenie, również stosuje się kwas hialuronowy, tyle że rzadszy, bo w nieusieciowanej lub lekko usieciowanej formie. Smutne kąciki ust podnosimy delikatnie za pomocą dwóch malutkich iniekcji z toksyny botulinowej. Botoks podawany jest w okolice brody, jego działanie stabilizuje się około dwóch tygodni i utrzymuje od 3 do 9 miesięcy, po czym zabieg może być powtórzony.Do niwelowania zmarszczek palacza stosuje się znów kwas hialuronowy, którym ostrzykuje się wargi poza granicą czerwieni wargowej. Alternatywą jest zastosowanie terapii autoregeneracyjnej. Skórę wokół ust pobudza do samoodnowy laser frakcyjny Palomar. Urządzenie wykonuje w skórze tysiące mikrodziurek, zmuszając ją w ten sposób do wytwarzania nowej tkanki, która wypełnia zmarszczki. Zabieg wykonuje się kilkakrotnie, a jego efekty są naturalne i, co najważniejsze, spowalniają zegar biologiczny skóry.

Dr Agnieszka Bliżanowska

Lekarz medycyny estetycznej, specjalista dermatolog. Założycielka Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej WellDerm. Jej celem jest, by pacjenci poprawiając mankamenty urody lub przechodząc terapię anti-aging, zachowali swoją indywidualną urodę.