W uzdrowisku Solec-Zdrój znajduje się najlepsza, najsilniejsza na świecie i wyjątkowo skuteczna woda siarczkowa o niezwykłych właściwościach leczniczych.
W roku 2002 r. miał miejsce przełom w polskiej balneologii, która zajmuje się badaniem właściwości leczniczych wody. W uzdrowisku Solec-Zdrój zostało odkryte źródło z najsilniejszą na świecie leczniczą wodą siarczkową. Zawartość siarki w większości wód w polskich uzdrowiskach nie przekracza kilkudziesięciu miligramów. Tymczasem woda ze źródła „Malina” w Solcu-Zdroju ma ok. 900 mg/l.
Siarka, która jest niemetalicznym pierwiastkiem chemicznym, znajduje się we wszystkich komórkach organizmu ludzkiego. Jest jednym z niezbędnych do życia makroelementów. Organizm dorosłej osoby zawiera ok. 100 g siarki. Jej niedobór jest szkodliwy dla zdrowia. Objawia się twardnieniem i wypadaniem włosów oraz łamliwością paznokci. Skóra traci jędrność, blednie i łuszczy się. Efektem niedoboru siarki mogą też być: odczucie niepokoju, zmęczenie, kłopoty ze wzrokiem i dolegliwości stawowe.
Siarkę można uzupełnić poprzez spożywanie produktów spożywczych (najwięcej zawierają jej m.in. mięso, podroby, drób, ryby, jaja, mleko i nabiał, chrzan, kapusta, kalafior, rzeżucha i wiele innych warzyw). Można ją też wchłaniać podczas siarczkowych kąpieli. Przyjmuje się, że organizm wchłania ok. 10% siarki zawartej w solance. Im więc stężenie roztworu jest większe, tym wyższe wchłanianie. A po zastosowaniu serii zabiegów, rezultaty leczenia utrzymują się ok. 12 miesięcy.
Kąpiele siarczkowe przyspieszają odnowę i regenerację skóry poprzez łagodne złuszczanie naskórka, zwiększają przenikanie składników aktywnych, a następnie stymulację procesów odnowy. Woda siarczkowa ma działanie antybakteryjne i przeciwzapalne, dlatego skutecznie walczy ze zmianami trądzikowymi. Poza tym pobudza mikrokrążenie, lepsze ukrwienie oraz metabolizm skóry. Dzięki działaniu grzybobójczemu i hamowaniu łojotoku przyspiesza leczenie schorzeń skóry głowy i pomaga w pielęgnacji włosów. Doskonale wspomaga też pielęgnację skóry, zwłaszcza bardzo suchej czy zrogowaciałej.
Jak potwierdza dr. hab. med. Piotra Głuszko z Zakładu Reumatologii i Balneologii Collegium Medium UJ, wskazaniem do korzystania z kąpieli w leczniczych wodach siarczkowych są też przewlekłe choroby zapalne, w tym reumatoidalne zapalenia stawów. Woda ta wspomaga leczenie takich schorzeń jak rwa kulszowa, niektóre z chorób układu nerwowego, zespoły bólowe, obrzęki, choroby układu ruchu o charakterze zwyrodnieniowym, jak również zaburzenia krążenia obwodowego o charakterze miażdżycowym. Kąpiel siarczkowa ma też korzystny wpływ na organizm przy występowaniu chorób przemiany materii, pozwala obniżyć poziom trójglicerydów oraz cholesterolu, a także glukozy i kwasu moczowego.
Woda ta wykorzystywana jest w Centrach Rehabilitacji Malinowych Hoteli, a także w Basenach Mineralnych w Solcu-Zdroju, jedynym tego typu kompleksie uzdrowiskowo-rekreacyjnym, w którym oprócz basenu rekreacyjnego z wodą mineralną znajduje się też leczniczy basen solankowo-siarczkowy.