Małopolskę opisać najtrudniej, bo to najbardziej zróżnicowana kraina Polski. Nie sposób wymienić wszystkich jej bezcennych zabytków, turystycznych atrakcji czy skarbów natury. Czego tu nie spotkamy!
Od płaskich niczym stół równin (jak choćby w największej z kotlin – Kotlinie Sandomierskiej), przez niezliczone Beskidy, po urwiste stoki Tatr. Od małych galicyjskich miasteczek (Lanckorona), przez renesansowe miasta-perły (Zamość), po dawne stolice Rzeczypospolitej (królewski Kraków). Są tu wielkie, średniowieczne twierdze (wśród nich największa ruina zamku – Krzyżtopór w Ujeździe) i drewniane kościółki (sześć wpisano na listę UNESCO). Największe kalwarie (Zebrzydowska), najstarsze opactwa (Wąchock) i najpiękniejsze pałace (Łańcut). Choć bezsprzecznie największym skarbem tej części Polski jest Kraków, jedno z najpiękniejszych europejskich miast. To w Krakowie bije artystyczne i towarzyskie serce Rzeczypospolitej. Mówi się nawet, że kto chce poznać duszę Polski, powinien poznać Kraków.
KONIECZNIE TRZEBA:
- Spędzić weekend w Krakowie. Niezliczona ilość atrakcji sprawia, że krócej po prostu nie ma sensu, Stare Miasto z 6 tys. zabytkowych obiektów, Kazimierz, Wawel, Podziemia Rynku.
- Zjechać do Kopalni Soli w Wieliczce. 2350 komór, ponad 240 km chodników, wyrzeźbiona w soli kaplica św. Kingi. Jedyny na świecie podziemny szlak pielgrzymkowy Szczęść Boże.
- Wybrać się w podróż Szlakiem Architektury Drewnianej. Tworzy go 255 najcenniejszych i najciekawszych zabytkowych obiektów drewnianych, wśród nich cerkwie w Kwiatoniu, Bartnem, Hańczowej.
- Zawitać do Zakopanego. By zachwycić się panoramą Tatr oglądanych z Gubałówki, wjechać kolejką na Kasprowy Wierch lub przespacerować się jedną z tatrzańskich dolin.
WARTO RÓWNIEŻ:
- Spędzić Niedzielę Palmową w Lipnicy Murowanej. To jeden z dwóch regionów Polski, w których obchody są najbardziej barwne, a wielkanocne palmy najbardziej okazałe.
- Odkryć NAJ w jednym z małopolskich miasteczek Łańcut, oprócz okazałego pałacu, ma największą kolekcję powozów, Krosno – największy zbiór lamp naftowych, Jasło – najstarszy szyb naftowy.
- Pomalować chaty w Zalipiu, albo przynajmniej przyjżeć się, jak robi się to w tej małopolskiej Malowanej Wsi z dziada pradziada. Tutaj domy, ściany, studnie, a nawet wiadra są w kwiatki.
MOŻNA TEŻ:
- Odpocząć w najstarszym polskim klasztorze benedyktynw, w Tyńcu. Na terenie klasztoru mieści się muzeum opactwa oraz dom gościnny, restauracja, kawiarnia i sklep z produktami klasztornymi.
CZYTAJ WIĘCEJ...