Największym skarbem Pomorza jest bez wątpienia wybrzeże Bałtyku. A rozłożone wzdłuż niego miejscowości pod wieloma względami przewyższają nawet śródziemnomorskie kurorty. Zamiast stali i betonu nad pięknymi, szerokimi i piaszczystymi plażami mamy wydmy i sosnowe lasy, zamiast hotelowych drapaczy chmur – kameralne pensjonaty.
Ponad pięćset kilometrów wybrzeża to nieustająca walka dwóch żywiołów: ziemi i wody. Wzburzone podczas sztormów morze „pożera” kolejne skrawki stałego lądu. W sposób najbardziej spektakularny widać to w Trzęsaczu, gdzie stoi ostatni zachowany fragment jedynej w kraju „wędrującej” świątyni. Niewiele jest miejsc takich, jak w Świnoujściu, gdzie lądu przybywa, a piaszczysta plaża z roku na rok staje się coraz szersza. Mierzeja Helska jest najlepszym przykładem zmagań morza z lądem. Wielokrotnie w swojej burzliwej historii była na przemian zatapiana i odbudowywana. Inne mierzeje dawno już odcięły zatoki morskie od pełnego morza, zamieniając je w jeziora: Gardno, Łebsko czy Jamno.
KONIECZNIE TRZEBA:
- Wybrać się do Trójmiasta każdy znajdzie tu miasto dla siebie modny i nieco snobistyczny Sopot, Gdańsk pełen zabytków czy Gdynię miasto portowe.
- Wspiąć się na wydmy Słowińskiego Parku Narodowego To jedyne miejsce w Europie, gdzie obok siebie są wydmy (w tym wędrujące z prędkością 2-10 m na rok), jeziora, torfowiska, lasy, no i morze oczywiście.
- Przespacerować się po czerwonym dywanie (lub deptaku) w Międzyzdrojach podczas słynnego Festiwalu Gwiazd.
- Przemierzyć rowerem, kajakiem lub pieszo szlaki najpiękniejszych leśnych parków narodowych tej części Polski – Drawieńskiego i Parku Narodowego Borów Tucholskich.
WARTO RÓWNIEŻ:
- Poczuć klimat w jednym z mniejszych pomorskich miasteczek Słupsku czy Ustce lub zajrzeć do Kołobrzegu.
- Wziąć udział w największym zlocie żaglowców w Szczecinie. Najbliższy Tall Ship Race odbędzie się w 2021 roku.
- Kibicować rycerzom podczas turnieju w Gniewie, Golubiu-Dobrzyniu czy Malborku .
MOŻNA TEŻ:
- Wyruszyć szlakiem templariuszy Komandorie tajemniczych rycerzy znajdowały się w Rurce, Chwarszczanach, Czaplinku, Myśliborzu i Wałczu.
- Odwiedzić Krzywy Las w Gryfinie - Tak dziwnego lasu nie ma w całej Polsce.
- Zajrzeć do katedry w Pelplinie, gdzie kryją się najwyższy (26 m) drewniany ołtarz w Polsce oraz Biblia Gutenberga.