SPA dla kobiet w ciąży może być bezpieczne, a nawet wskazane, ale pod warunkiem, że wybierzemy właściwe miejsce. Przyszła Mama, zmęczona zarówno fizycznie jak i psychicznie, potrzebuje bowiem chwili wytchnienia i relaksu, które zapewni jej wykwalifikowany personel dobrego SPA.
Tekst: Justyna Żukowska
Ciąża jest niezwykle ważnym momentem w życiu każdej kobiety. Przez dziewięć miesięcy skóra napina się i rozciąga, osiągając maksimum swoich możliwości. Newralgiczne miejsca, które potrzebują szczególnej pielęgnacji, to oczywiście brzuch, uda, pośladki i biust. Przyszła Mama, zmęczona zarówno fizycznie jak i psychicznie odpowiedzialnością za nowe życie, coraz częściej poszukuje w SPA chwili wytchnienia i relaksu.
SPA dla kobiet w ciąży – nowy trend czy specjalizacja?
Na całym świecie przybywa miejsc specjalizujących się w pielęgnacji kobiet w ciąży. Najlepsze polskie SPA również wprowadziły do swojej oferty dedykowane przyszłym mamom zabiegi, a nawet całe programy ekologicznej opieki prenatalnej. Personel SPA doskonale zdaje sobie sprawę z odpowiedzialności, która na nim spoczywa od momentu, gdy kobieta w ciąży przekracza próg gabinetu.
Mimo rosnącej świadomości konsumentów i obecności profesjonalnej oferty SPA w tej kategorii zabiegowej, nadal największe niebezpieczeństwo dla przyszłych mam stanowią „specjaliści”, którym temat opieki prenatalnej jest zupełnie obcy, ale ze względu na zapotrzebowanie rynku wprowadzili do swojej oferty usługi lub kosmetyki, nie weryfikując ich rzeczywistego bezpieczeństwa i pochodzenia.
Przygotowaliśmy dla ciebie kilka wskazówek, byś mogła mieć pewność, że oddajesz zdrowie swoje i swojego dziecka w najlepsze ręce.
Bezpieczne zabiegi dla kobiet w ciąży
Jeśli zdecydowałaś się połączyć przyjemne z pożytecznym i choć na kilka dni oddać swoje ciało w dłonie fachowców, powinnaś zapytać lekarza prowadzącego o zgodę na korzystanie z zabiegów lub przygotowanie krótkiej informacji dla terapeuty, o prawidłowo przebiegającej ciąży. Większość specjalistów z zakresu ginekologii i położnictwa nie widzi żadnych przeciwskazań do wykonywania zabiegów po rozpoczęciu drugiego trymestru ciąży.
Pierwszy trymestr dostarcza organizmowi wystarczającej liczby fajerwerków i włączanie terapii zabiegami jest w nim niewskazane. Najważniejsze jest prawidłowe zagnieżdżenie maleństwa i ustabilizowanie panującej w twoim organizmie „burzy hormonów”. Jeżeli obawiasz się rozstępów, warto już teraz zaopatrzyć się w najlepszej jakości produkty do pielęgnacji domowej. W wypadku pielęgnacji ekologicznej, możesz rozpocząć ich aplikację już w pierwszych tygodniach ciąży.
Wybierając odpowiedniw SPA, powinnaś kierować się przede wszystkim profilem działalności danego obiektu. Obecnie najlepsze hotele SPA, posiadają w swojej ofercie dedykowane menu zabiegowe ukierunkowane na jak najefektywniejsze wykorzystanie potencjału kosmetyku i zabezpieczenie skóry przed wystąpieniem lub złagodzenie już występujących ciążowych przypadłości, takich jak: rozstępy, przebarwienia, nadmierne przesuszenie skóry, skłonność do obrzęków i teleangiektazji. Znajdź SPA, w którym pracownicy mają doświadczenie w opiece nad kobietami w ciąży. Już przy rezerwacji poinformuj ich, w którym tygodniu ciąży obecnie się znajdujesz.
Pierwsze spotkanie z tobą terapeuta powinien rozpocząć od dokładnego wywiadu, by zebrać komplet niezbędnych informacji, między innymi o przebiegu ciąży, codziennych dolegliwościach, przyjmowanych lekach i alergiach.
PAMIĘTAJ! Zawsze masz prawo zapytać o pochodzenie produktów wykorzystywanych do zabiegów. Rolą kosmetologów jest szczegółowe poinformowanie cię o ich składzie i działaniu. Po konsultacji terapeuta zaproponuje zabieg lub serię zabiegów jak najlepiej dobraną do twoich potrzeb. Zdajemy sobie sprawę z tego, że często skuszona cudownym aromatem lub zgrabnym opisem bardzo chciałabyś skorzystać z jakiegoś zabiegu. Jeśli jednak usłyszysz słowa, że „ewentualnie możemy wykonać ten zabieg, bo jest TEORETYCZNIE BEZPIECZNY”, nogi za pas i uciekaj czym prędzej. W twoim stanie nie ma miejsca na teorię, musisz mieć pewność, a dobry terapeuta poinformuje cię o przeciwskazaniach do wykonania tego zabiegu.
Kobieta w ciąży w SPA – co wskazane, a czego unikać?
SAUNY, KĄPIELE I CIEPŁE OKŁADY nie dla kobiet w ciąży
Zastanawiałaś się kiedyś dlaczego wszyscy zabraniają ci w ciąży gorących kąpieli, wizyty w saunie i gorących okładów? Przecież te wszystkie rzeczy zawsze tak dobrze działały na twoje obolałe ciało! Badania wykazały, że już nawet 10 minut spędzone w wannie z gorącą wodą w pierwszym trymestrze ciąży, mogą wielokrotnie zwiększyć ryzyko poronienia. Kiedy skóra się rozgrzewa, naczynia krwionośne ulegają rozszerzeniu, jednocześnie zmniejszając ukrwienie łożyska. Poza tym wraz z podniesieniem temperatury ciała, podnosi się temperatura ciała dziecka i co oczywiste, nie ma ono jak w naturalny sposób jej obniżyć.
MASAŻE dla kobiet w ciąży
Masaż w ciąży może być wspaniałym lekarstwem na walkę z bólem pleców, sztywnością ramion i bólem bioder. Wprowadzi cię również w dobry nastrój, wyzwalając produkcję endorfin, dzięki czemu poczujesz się wypoczęta i zrelaksowana. Masażysta pomoże ci znaleźć dla siebie najodpowiedniejsze ułożenie do masażu. Jeśli jesteś w drugim trymestrze ciąży, zazwyczaj śpisz na brzuchu i brzuch jest jeszcze niewielkich rozmiarów, ułóż się tak jak jest ci wygodnie. Jeśli jesteś w zaawansowanej ciąży i ciężko ci znaleźć odpowiednią pozycję, terapeuci dzięki ręcznikom, różnego rodzaju wałkom i poduszkom, pomogą ci znaleźć najlepsze ułożenie. Być może wskazany będzie masaż w pozycji siedzącej.
AROMATERAPIA podczas ciąży
Wiele kobiet w okresie ciąży wykazuje nadwrażliwość na zapachy. Może jednak jesteś szczęściarą, która nie ma tego problemu i lubisz, gdy twoje ciało pięknie pachnie. Od wielu lat utrwalany jest mit o szkodliwości naturalnych olejków eterycznych. Oczywiście są olejki, których stosowanie w okresie ciąży jest bezwzględnie zakazane jak np. olejek bergamotowy, aloesowy czy rozmarynowy, ale np. olejki różany i ze słodkiej pomarańczy będą działały nie tylko pielęgnacyjnie i zapobiegały powstawaniu przebarwień oraz rozstępów, ale również aromaterapeutycznie. Zakazane są wszelkie syntetyczne kompozycje zapachowe – często związane z obecnością toksycznych dla płodu ftalanów.
ZABIEGI w ciąży
Bezwzględnie zakazane jest wykonywanie jakichkolwiek zabiegów z wykorzystaniem fal radiowych lub prądów, korzystanie z solarium i mechanicznych drenaży kończyn. Depilację ciepłym woskiem warto zamienić na depilację pastą cukrową. Jeśli chodzi o pielęgnację dłoni i stóp, należy unikać zakładania żelowych lub akrylowych paznokci ze względu na dodatki toksycznych substancji takich jak ftalany, formaldehyd i toluen oraz zmywaczy do paznokci z dodatkiem acetonu. Warto zamienić te zabiegi na relaksujące masaże dłoni i stóp, które pomogą zmniejszyć obrzęki obwodowe i przyniosą ci wyraźną ulgę.
A co z zabiegami na twarz? Są bezpieczne, pod warunkiem, że wykonywane delikatnymi, najlepiej naturalnymi kosmetykami o niezbyt intensywnym zapachu. Profesjonalna kosmetyczka na pewno doradzi te najlepsze.
OCHRONA SŁONECZNA ciężarnych
Przez cały okres ciąży przyłóż szczególną wagę do ochrony przed szkodliwym promieniowaniem UVA/UVB. Twoja skóra nabrała teraz szczególnej tendencji do przebarwień i jeśli chcesz uniknąć wieloletniej walki z ich rozjaśnianiem, stosuj kremy z wysokim filtrem, najlepiej pochodzenia naturalnego. Jako naturalne filtry obecnie kwalifikuje się tlenek cynku i dwutlenek tytanu, które działając jak miliardy lusterek na twojej skórze odbijają szkodliwe promieniowanie.
KOSMETYKI dla kobiet w ciąży
Ciąża jest okresem drastycznych zmian w gospodarce hormonalnej, skutkuje to również większą skłonnością do przebarwień, teleangiektazji i alergii. Produkty, których używałaś całe życie mogą właśnie teraz zacząć cię uczulać. To również czas, kiedy musisz dokonać przeglądu swojej półki z kosmetykami i wyeliminować niebezpieczne dla twojego dziecka substancje. Należą do nich m.in., witamina A i jej pochodne, jak retinol, kwas salicylowy, tetracykliny, triklosan, kofeina i wysoko stężone kwasy AHA. Jeśli stosowałaś przeciwtrądzikową terapię izotretinoiną, natychmiast ją odstaw i skonsultuj się z lekarzem. Zaliczana jest do grupy leków mogących wywołać uszkodzenie płodu. Niezwykle istotna jest kwestia zakonserwowania produktów. Parabeny, phenoxyethanol, methyloizotiazolinon, BHT, BHA to składniki, których należy wystrzegać się przy wyborze produktów dla kobiet w ciąży.
NATURA JEST NAJMĄDRZEJSZA
Niegdyś niedoceniane składniki aktywne pochodzenia naturalnego przeżywają swój renesans. W tym okresie twojego życia, warto postawić na 100% ekologiczne produkty, mające bogaty, przynoszący wymierne efekty skład i opracowane specjalnie z myślą o kobietach w ciąży. Wbrew pozorom nie wystarczą 2-3 składniki aktywne. Powinny to być mądrze skomponowane produkty, w których składniki aktywne kaskadowo wzmacniają swoje działanie. Naturalne masła roślinne np. shea, kokosowe, awokado oraz kakaowe, w doskonały sposób zregenerują naturalny płaszcz lipidowy skóry i zwiększą jej podatność na rozciąganie. Organiczne oleje np. babassu, makadamia, ze słodkich migdałów lub pochodzący z chronionej przez UNESCO wyspy Jeju olej tsubaki, uelastycznią skórę i dogłębnie ją nawilżą.
Niestety dobra jakość produktów wiąże się bezpośrednio z ich ceną. Większość producentów kosmetyków nadal poprawia aplikację produktów parafiną, która bez względu na to, jak wysokiej jakości by nie była, nadal jest składnikiem wytwarzanym z ropy naftowej i niezwykle komodenogennym.
Zdecydowanie warto wybierać produkty, w których opracowywaniu brali udział lekarze ginekolodzy, położne oraz przebadane na grupie osób z alergicznymi chorobami skóry, by zminimalizować ryzyko wystąpienia uczuleń.
Mamy nadzieję, że rozwialiśmy twoje wątpliwości na temat wizyty w SPA, a teraz pakuj walizki i zrób coś dla siebie i swojego ciała. Pamiętaj JESTEŚ JUŻ MAMĄ – TO TWOJA SUPER MOC!
WYJĄTKOWA OFERTA SPA DLA KOBIET W CIĄŻY W QUADRILLE SPA NAD MORZEM