Kod kreskowy
Starzejemy się... od urodzenia. Proces ten dotyka każdego z nas i jest nierozerwalnie związany z przemianą, jaką przechodzi cały organizm. Najlepiej widać to niestety na skórze. Wraz z upływem czasu staje się ona coraz cieńsza, traci swoją elastyczność, a wtedy pojawiają się zmarszczki WIĘCEJ>>> Starzejemy się... od urodzenia. Proces ten dotyka każdego z nas i jest nierozerwalnie związany z przemianą, jaką przechodzi cały organizm. Najlepiej widać to niestety na skórze. Wraz z upływem czasu staje się ona coraz cieńsza, traci swoją elastyczność, a wtedy pojawiają się zmarszczki.
Skóra starzeje się na kilka sposobów. Na jej stan wpływa upływający czas oraz hormony. Nie mniejsze znaczenie ma także aktywność mimiki oraz czynniki zewnętrzne, do których należą między innymi promieniowanie UV oraz dym papierosowy – wyjaśnia Marta Librant-Suska, lekarz medycyny estetycznej z Centrum Kosmetyczno-Dermatologicznego DER-MED.
Sam proces starzenia rozpoczyna się dosyć szybko, bo już po 25 roku życia i początkowo przebiega bezobjawowo. W tym czasie zmienia się jednak struktura włókien elastycznych, kolagenowych oraz retikulinowych, czyli białek, z których zbudowana jest skóra. Stopniowo zanikają także gruczoły łojowe oraz potowe, które wytwarzają naturalną barierę ochronną, więc skóra łatwiej ulega podrażnieniom. W wyniku działania wszystkich tych czynników pojawiają się pierwsze oznaki upływającego czasu – dodaje Marta Librant-Suska.
Kurze łapki
Jak podzielić zmarszczki? Najprościej na powierzchowne i głębokie. Te pierwsze ujawniają się w okolicy oczodołów i znane są jako „kurze łapki”. Zmarszczki głębokie mają postać poziomych i pionowych bruzd, występujących zazwyczaj na czole (np. pomiędzy brwiami ?– popularna lwia zmarszczka), policzkach lub w dolnej części twarzy i szyi. Najbardziej widoczne są te w okolicy oczodołów i ust.
Ubywanie tkanki podskórnej w tych częściach twarzy powoduje utratę elastyczności skóry oraz jej nieestetyczny nadmiar. Zmorą wielu pań jest także tzw. „zmarszczka palacza” lub „kod kreskowy”, które powstają na skutek pracy mięśnia okrężnego ust – objaśnia lekarz z DER-MED. Recepta? Na początek dobry krem przeciwzmarszczkowy i codzienna pielęgnacja skóry.
Co drzemie w kremie?
Pierwsze w kremach były witaminy. Korzystano wtedy z doświadczeń farmaceutów i nie dysponowano jeszcze tak obszerną jak dzisiaj wiedzą o budowie i czynnościach poszczególnych warstw skóry. Dopiero z czasem zaczęto badać, która forma danej witaminy jest aktywna biologicznie i jak przyjmuje ją skóra. Jeszcze później odkryto substancje stymulujące procesy zachodzące w skórze. W kremach przeciwzmarszczkowych zaczęły się pojawiać wyciągi roślinne, liposomy, peptydy. Zapanowała moda na egzotyczne nazwy roślin, opatentowane kompleksy. Dziś w kosmetologii na powrót sięga się do substancji tradycyjnych, dobrze znanych i opisanych, ale stosuje się je w nowych połączeniach. Kwas hialuronowy w nowoczesnym kosmetyku będzie bardziej przyswajalny przez skórę niż ten sprzed kilku lat, a witaminy w postaci nano na pewno zadziałają szybciej i skuteczniej.
Jeśli uważnie przyjrzysz się opisom kosmetyków przeciwzmarszczkowych, znajdziesz tam np.: roślinne komórki macierzyste, niacynamid, czyli fizjologicznie aktywną postać witaminy B3, pentapeptydy sześciokrotnie lepiej przenikające przez barierę naskórkową niż zwykłe peptydy, stale uwalnianą witaminę C czy składnik aktywny Reformula, który utrzymuje telomery (fragmenty DNA znajdujące się na końcach chromosomów w komórkach) w dobrym stanie, dzięki czemu prowadzi do szybszej odbudowy struktur skóry. Tylko kupować, dobierać do potrzeb swojej skóry i regularnie stosować. Pytanie jednak, czy to wystarczy, by pokonać zmarszczki?
Na trzy fronty
Walka z oznakami starzenia się skóry powinna przebiegać na trzech płaszczyznach – poprzez codzienną pielęgnację, profesjonalne terapie kosmetyczne (masaże, zabiegi nawilżające, mikrodermabrazję, tlenoterapię, mezoterapię bezigłową) oraz zabiegi z zakresu medycyny estetycznej.
Żeby utrzymać skórę w dobrej kondycji, najlepiej połączyć te trzy siły – radzi lekarz medycyny estetycznej Marta Librant-Suska i proponuje, by zacząć od pilingów. Delikatne uszkodzenia związane z wiekiem można zminimalizować za pomocą pilingów chemicznych, które wykonuje się przy użyciu kwasów. Taki zabieg rozjaśnia przebarwienia, oczyszcza cerę, ale przede wszystkim widocznie spłyca zmarszczki. Okresowe poddawanie się zabiegom chemabrazji przeciwdziała starzeniu się skóry.
Kondycję skóry można również poprawić za pomocą mezoterapii. To dziś jedna z najpopularniejszych metod odmładzania. Lepsza niż krem, nie tak radykalna jak skalpel, dobrze znana i opisana, bo stosuje się ją w medycynie od ponad pół wieku. Mezoterapia działa u źródła problemu, pozwala niwelować nie tylko skutki, ale i – do pewnego stopnia – przyczyny starzenia się, gdyż za jej pomocą dostarcza w głąb skóry niezbędne substancje odżywcze, których z wiekiem zaczyna ubywać. W tym celu lekarz wykonuje serię zastrzyków śródskórnych ?– manualnie lub za pomocą specjalnego pistoletu. Efekt? Naturalny, ale dostrzegalny gołym okiem. Skóra jest lepiej nawilżona i bardziej napięta, a po kilku zabiegach nabiera blasku, staje się jędrniejsza i ma mniej zmarszczek.
W przypadku bruzd i zmarszczek głębokich warto natomiast zastanowić się nad zabiegami z użyciem wypełniaczy. Ich popularność wynika z tego, że przynoszą zadowalające rezultaty w bardzo krótkim czasie, a efekt może się utrzymywać od kilku do kilkunastu miesięcy. To idealne rozwiązanie dla osób, które boją się skalpela. Kobietom, które marzą o gładkiej cerze, a ich zmorą są zmarszczki mimiczne, często poleca się zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej. Użycie tego preparatu pozwala bowiem skutecznie zlikwidować zmarszczki w sposób bezpieczny i niemal bezbolesny. ?Zabieg, w którym stosuje się toksynę botulinową, polega na wstrzyknięciu jej w określony mięsień mimiczny. Dzięki temu przestaje on pracować, skóra się nie marszczy i jest wygładzona ?– wyjaśnia Marta Librant-Suska.
Tekst: Anna Żmijewska
konsultacja: Lekarz medycyny Marta Librant-Suska - specjalista chorób wewnętrznych?oraz lekarz medycyny estetycznej w Centrum Kosmetyczno-Dermatologicznym DER-MED. Interesuje się laseroterapią skóry oraz nieinwazyjnymi metodami usuwania tkanki tłuszczowej.
Nie bój się światła
Czy wiesz, że zabiegi IPL (Impulsowe Pulsujące Światło) sprawdzają się nie tylko przy usuwaniu zbędnego owłosienia, ale polecane są również osobom z płytkimi zmarszczkami? Podczas zabiegu następuje bowiem pobudzenie procesów odbudowy i regeneracji kolagenu. Skóra staje się jędrna, sprężysta, elastyczna. Wystarczy krótka kuracja ?(2-3 zabiegi), by twarz wyglądała na młodszą.
Czy wiesz, że?
l Stosowanie kosmetyków zawierających witaminę A wspomaga regenerację naskórka, nawilża i uelastycznia, działając stymulująco na komórki skóry właściwej. Dzięki temu zapobiega jej wiotczeniu.
l Witamina C w preparatach kosmetycznych stymuluje metabolizm na poziomie komórkowym, dzięki czemu wpływa korzystnie na produkcję kolagenu. Nawilża i poprawia jędrność skóry, hamując powstawanie zmarszczek. Dodatkowo kwas askorbinowy znany jest z właściwości rozjaśniających i uszczelniających naczynia krwionośne.
l Kosmetyki z witaminą E zapobiegają procesom starzenia, chroniąc tkanki przed wpływem czynników zewnętrznych. Regularne stosowanie witaminy E poprawia nawilżenie i sprężystość skóry.
l Nienasycone kwasy tłuszczowe występujące pod postacią witaminy F w znaczący sposób zapewniają elastyczność oraz poprawiają kondycję suchej skóry.