Potrzeba jest matką wynalazków. Skoro mamy smog, mamy też kosmetyki antysmogowe. Pytanie tylko: czy znajdziemy w nich składniki, których nie aplikujemy w innych, bardziej swojsko nazywanych preparatach?
Tekst: Kaja Ostrowska
To, że smog i zanieczyszczenie środowiska wpływają na nasze organizmy – w tym na kondycję skóry – nie ulega wątpliwości. Smog to naprawde nieciekawy koktajl chemiczny, składają się na niego pyły niskocząsteczkowe, dwutlenek siarki, tlenki azotu i zestaw metali ciężkich: rtęć, ołów, kadm oraz chrom. Wpływ tych wszystkich substancji rzeczywiście możemy zaobserwować na swojej skórze – żyjąc wśród wielkomiejskich zanieczyszczeń nasza cera robi się szara, matowa, zmęczona, nasilają się trądzik i stany zapalne, a u nadwrażliwców pojawiają się czerwone plamy. Zanieczyszczenia środowiska to też jeden z czynników wywołujących tzw. stres oksydacyjny, który jest przyczyna przedwczesnego starzenia się skóry.
KOSMETYKI ANTYSMOGOWE W AZJI
Producenci kosmetyków nie pozostali obojętni na przeciwsmogowe alerty i stworzyli odrębną kategorię kosmetyków anti-pollution. Trend narodził się na rynku azjatyckim, w odpowiedzi na potrzeby kobiet żyjących na tamtejszych uprzemysłowionych terenach. Kiedy problem zanieczyszczenia środowiska (i tym samym jego wpływ na cerę mieszkających tam kobiet) stał się istotnym punktem badań rynku urodowego, producenci rozpoczęli prace nad tworzeniem kompleksów składników, które byłyby w stanie skuteczne przeciwdziałać zgłaszanym bolączkom. Na rynku zaczęły pojawiać się pierwsze kosmetyki określane mianem anti-pollution. Wkrótce potem trend podchwyciły marki europejskie, co nie dziwi, zważywszy, że Europejki uwielbiają kosmetyki z Azji. Coraz większym powodzeniem zaczęły się więc cieszyć maseczki intensywnie oczyszczające, kuracje dotleniające, kremy ochronne i regenerujące.
KOSMETYKI ANTYSMOGOWE, CZYLI ANTI-POLLUTION
Co sie kryje pod tym nie do końca jasnym określeniem “anti-pollution”? Produkty mające chronić naszą skórę przed zanieczyszczeniami środowiska. Takie, które po aplikacji na skórę stworzą barierę ochronną zabezpieczającą ją przed szkodliwym działaniem substancji chemicznych zawartych w smogu oraz przed promieniowaniem UV. Dodatkowo ich zadaniem jest zwalczanie wolnych rodników, wspomaganie regeneracji skóry i łagodzenie podrażnień oraz nawilżenie (które jest podstawą pielęgnacji). Brzmi znajomo? Owszem, bo podobne działanie mają kosmetyki przeciwstarzeniowe, do określenia których też przywykliśmy dodawać przedrostek anti (aging).
KOSMETYKI ANTYSMOGOWE – SKŁADNIKI ZACNE, LECZ NIENOWE
Kosmetyki anti-pollution nie zawierają składników, które możnaby uznać za innowacyjne, ale raczej te, które są typowe dla preparatów nawilżająco-ochronnych: zatrzymujące wodę w naskórku, antyoksydacyjne (głównie witaminy A, E i C oraz te z grupy B), łagodzące (np. alantoinę), opatentowane kompleksy ekstraktów roślinnych (które zapobiegają nadprodukcji wolnych rodników spowodowanej działaniem metali ciężkich) oraz filtry UV. „Nienowoczesność” składu tych kosmetyków nie oznacza jednak ich nieprzydatności. Tego typu produkty działają na skórę jak maska antysmogowa, jednocześnie zapewniając jej odpowiedni poziom nawilżenia, a także ochronę przed promieniowaniem – nie tylko słonecznym, ale i niebieskim światłem emitowanym przez monitory oraz ekrany smartfonów.
KOSMETYKI ANTYSMOGOWE TO SEZONOWA MODA CZY ODPOWIEDŹ NA REALNY PROBLEM?
Kosmetyki antysmogowe to zdecydowanie odpowiedź na realny problem, ponieważ według badań zanieczyszczone powietrze skraca życie przeciętnemu Europejczykowi o 8 miesięcy, a Polakowi nawet o 9–10. Trend kosmetyków chroniących przed zanieczyszczeniami środowiska będzie się umacniał, ponieważ świadomość dotycząca problemu rośnie, a konsumenci chcą zabezpieczać skórę przed tym, co potencjalnie szkodliwe.
JAK DZIAŁAJĄ KOSMETYKI ANTYSMOGOWE?
Największym zagrożeniem, które znajduje się w mieszance pyłów tworzących smog, są cząsteczki o bardzo małej średnicy (np. PM 2,5 o średnicy nie większej niż 2,5 µm). Mają one wysoką zdolność wnikania w struktury skóry, gdzie destrukcyjnie oddziałują na jej kondycję i wygląd. Nie tylko wywołują podrażnienia i osłabiają procesy metaboliczne, ale również wyraźnie przyspieszają starzenie. Nowoczesne kosmetyki anti pollution z jednej strony powinny więc chronić skórę przed działaniem agresywnych czynników zewnętrznych, z drugiej – zapewnić jej pielęgnację normalizującą i regenerującą. Działanie ochronne realizowane jest poprzez stworzenie na powierzchni skóry biopolimerowego filmu, który stanowi zaporę przed osadzaniem się i wnikaniem zanieczyszczeń w głąb naskórka. Jednocześnie krem anti pollution powinien neutralizować działanie agresorów, takich jak wolne rodniki. To właśnie dlatego kosmetyki przeciwsmogowe odznaczają się silnymi właściwościami antyoksydacyjnymi, a jednym z najlepszych składników wspierających tę funkcję jest witamina C.
CZYM KOSMETYKI ANTYSMOGOWE RÓŻNIĄ SIĘ OD KREMÓW MIEJSKICH?
Kosmetyki antipollution wywodzą się z trendu wielkomiejskiego. Już kilkanaście lat temu na rynku dostępne były preparaty pielęgnacyjne o silnym działaniu antyoksydacyjnym, np. wzbogacone o witaminę C. Dzisiejsze kremy anti-pollution, nie zawierają jakiegoś jednego cudownego składnika: powinny być bogate w antyoksydanty, głównie witaminy potrzebne naszej skórze, takie jak, witamina E, witaminy z grupy B czy witamina C. Ponadto w ich składzie powinny się znaleźć substancje nawilżające i koniecznie filtry UV.
KOSMETYKI ANTYSMOGOWE
Krem na dzień
Multi-action SPF 30 do skóry normalnej i suchej, Uriage. Wykorzystano w nim dwa patenty – BLB, który tworzy barierę przed światłem niebieskim emitowanym przez ekrany komputerów czy smartfonów oraz Filmexel o działaniu ochronnym i zapobiegającym przyleganiu zanieczyszczeń. Poza tym w składzie znajdziemy witaminy C i E oraz kwas hialuronowy.
Cena: 119 zł/40 ml
Druga skóra
Krem na dzień Pause 30+ zawiera składnik anti-pollution (Glycofilm), który tworzy tzw. efekt „second skin” – film chroniący skórę przed zanieczyszczeniami.
Cena: 119 zł/50 ml
Detoksykacyjna odżywka bez spłukiwania
Odżywka Z.ONE CONCEPT zapewnia odpowiednie nawilżenie, działa antyoksydacyjnie i ochronnie na skórę głowy. Wśród składników ekstrakt z kitu pszczelego, olejki eteryczne (m.in. z bergamotki i szałwii) oraz ekstrakt z eukaliptusa.
Cena: 60 zł/100 ml
Hydro Sensitia marki Iwostin
Przeznaczony jest do pielęgnacji skóry przesuszonej i wrażliwej, narażonej na działanie smogu, klimatyzacji, stresu czy promieniowania UV. Wśród składników aktywnych: Fucogel 2%, kolagen morski 2%, różnej wielkości cząsteczki kwasu hialuronowego, innowacyjny tripeptyd 2%, roślinne komórki macierzyste 2%.
Cena: 55 zł/30 ml
Mleczka, algi i kwas hialuronowy
Serum Creme fraichede beaute, Nuxe gwarantuje 48-godzinne nawilżenie i ochronę przed zanieczyszczeniami środowiska. Formuła zawiera mleczka roślinne, kwas hialuronowy i ekstrakt z alg.
Cena: 121 zł/30 ml
Serum do twarzy, szyi i dekoltu
Serum Fresh & Natural zawiera bogactwo olejów roślinnych (jojoba, arganowy, z pestek granatu, kiełków pszenicy), macerat z arniki, koenzym Q10, witaminę E i wyciąg z 8 olejków eterycznych. Działa silnie antyoksydacyjnie i przeciwzmarszczkowo.
Cena: 49,99 zł/30 ml
Serum z biostabilizowaną witaminą C Cebio
W składzie biostabilizowana postać witaminy C niezwykle odporna na utlenianie, światło i wysoką temperaturę. Działa nawilżająco, ochronnie i odmładzająco (spłyca drobne zmarszczki).
Cena: 300 zł/ 30 ml
Ampułki Selvert Thermal
Do stosowania jako silna terapia natleniająca, regenerująca i pobudzająca metabolizm komórkowy skóry zniszczonej oddziaływaniem zanieczyszczeń (pyły, metale ciężkie). Zawiera składniki antyoksydacyjne, tworzące barierę przed cząsteczkami PM2,5 oraz stymulujace procesy naprawcze.
Cena: 175 zł/10 x 2ml