Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu przynosi znacznie więcej korzyści dla zdrowia niż treningi w siłowni, czy klubie fitness. Coraz bogatsza oferta outdoorowych zajęć ruchowych sprawia, że Polacy zaczynają wychodzić… po zdrowie i formę.
Tekst: Anna Machnowska
Badania dowodzą, że w czasie biegu w terenie wprawiamy nasze stawy i mięśnie w inny rodzaj ruchu, niż w siłowni. Teren jest bardziej zróżnicowany i nieprzewidywalny, czego nie może oddać zmiana kąta nachylenia bieżni. Jak podkreśla „The New York Times”, który opublikował wyniki badań amerykańskich naukowców, biegając w terenie mamy możliwość poruszania się również z góry, co zmusza ciało do zupełnie innej pracy, a czego nie odtworzymy w warunkach stacjonarnych. Z kolei badania Narodowego Instytutu Zdrowia w USA wykazują, że przebiegając ten sam dystans na świeżym powietrzu, co w siłowni, spalimy znacznie więcej kalorii. Naukowcy podkreślają, iż zróżnicowanie terenu przy jeździe na rowerze tradycyjnym w porównaniu do stacjonarnego daje podobny rezultat, jak w przypadku biegu, czy marszu.
SATYSFAKCJA GWARANTOWANA
Autorzy badań przywołanych przez „The New York Times”zwracają uwagę, iż aktywność fizyczna na świeżym powietrzu przynosi nie tylko lepsze efekty fizyczne, jak sprawność i wytrzymałość. Daje także lepsze samopoczucie psychiczne. Dowiedziono też, że osoby ćwiczące na powietrzu są o wiele bardziej wytrwałe w treningach niż ci, którzy ćwiczą w zamkniętych pomieszczeniach. Uczestnicy badań przyznali, iż odnotowali u siebie większy poziom zadowolenia po ćwiczeniach na świeżym powietrzu. W testach psychologicznych, którym zostali poddani po aktywności fizycznej, zdobywali o wiele wyższą punktację dotyczącą takich aspektów jak witalność, entuzjazm, przyjemność, poczucie własnej wartości oraz niższy poziom napięcia, depresji i zmęczenia.
UMIAR ZDROWSZY, NIŻ FORSOWANIE
Chód to najbardziej naturalna czynność dla człowieka. Ta lekka forma wysiłku, ale za to stosowana regularnie, przynosi zaskakujący wachlarz zdrowotnych korzyści. Taka forma pracy nad formą jest dobra dla naszego serca, stawów, mięśni i kości. Piesze wycieczki, te krótsze (30 minut dziennie) i dłuższe, na przykład weekendowe, zaplanowane na specjalnie wytyczonych dla piechurów ścieżkach, to wystarczające zaangażowanie fizyczne organizmu dla utrzymania zdrowia i zapobiegania chorobom układu krążenia, walki ze spadkami nastroju, nadwagą, a także wieloma chorobami cywilizacyjnymi wynikającymi ze stresu i siedzącego trybu życia. Jeśli maszerujemy w terenie wymagającym, na przykład w pagórkowatym i na trudnych, długich trasach, możemy w ciągu kilku zaledwie tygodni znacząco poprawić wyniki badań (ciśnienie, poziom cholesterolu, trójglicerydów), wydolność, a także sylwetkę. Wbrew pozorom, zbyt długie i forsowne wycieczki piesze lub zbyt eksploatujące bieganie nie są wcale korzystne dla naszego organizmu. Zaczynając aktywność fizyczną w terenie, należy stopniowo porcjować wysiłek i trudność tras. Odpowiednie tempo chodu to takie, które umożliwia nam swobodną rozmowę.
W GRUPIE RAŹNIEJ
Organizowane w wielu miastach Polski grupowe zajęcia aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, zachęcają do zmiany stylu życia. Pilates, stretching, Tai-chi, zdrowy kręgosłup – z grupy zajęć body[&]mind (ciało i umysł) oraz wszelkie inne formy aktywności fizycznej, dostępne w klubach fitness, oferowane są od wiosny do jesieni w kilkudziesięciu parkach w całym kraju. Często są to akcje organizowane przy udziale urzędów miast oraz wsparciu sponsorów lub organizacji pozarządowych, dzięki czemu udział w nich jest bezpłatny. To także działanie marketingowe fitness klubów i ośrodków wellness, czy SPA, które wychodzą do potencjalnego klienta, pokazując, że aktywność fizyczna jest ważna i każdy wiek jest dobry na to, aby zacząć dbać o siebie. Warto skorzystać z takich lekcji, ponieważ organizatorzy biorą pod uwagę zróżnicowany poziom zaawansowania w aktywności fizycznej i stanu zdrowia potencjalnych uczestników. Często na miejscu jest obecny też lekarz, czy pielęgniarka, którzy mierzą ciśnienie uczestników i przeprowadzają podstawową ankietę na temat stanu zdrowia. Udział w „fitnessie na trawie” może być początkiem ciekawej przygody w pracy nad własną formą, ale i spojrzenia na swój styl życia trochę z boku, skonfrontowania się z rówieśnikami, polem do dyskusji, czy nowych znajomości. Jednym słowem – WELLNESS w czystej postaci!
JOGA NA TRAWIE
Cykl sobotnich imprez, które potrwają do 12 lipca, organizowanych w kilku miastach Polski, jest odpowiedzią na potrzebę relaksu i równowagi tak pożądaną przez mieszkańców miast. Organizatorzy zapraszają do wspólnej praktyki jogi na świeżym powietrzu. Zajęcia prowadzą dyplomowani, doświadczeni nauczyciele. Zajęcia dostosowane są do możliwości uczestników. Obejmują ćwiczenia wzmacniające i rozciągające ciało, polepszające koncentrację, regenerujące oraz relaksujące. Przeznaczone są zarówno dla osób, które praktykują jogę na co dzień, jak i dla tych, którzy chcą spróbować po raz pierwszy. Organizatorzy proszą o zabranie ze sobą maty do jogi lub koca.
Warszawa – Park Kępa Potocka 10-11:30
Poznań – Park Wilsona 10.00-11:30
Kraków – Park Decjusza 10.00-11:30
Wrocław – Park Szczytnicki 10.00-11:30
Katowice – Park Chorzowski 10.00-11:30
Łódź – Park Źródliska 12.00-13:30
Gdańsk – lokalizacja niepotwierdzona 10.00-11:30
Więcej informacji na stronie: www.joga-joga.pl
WARSZAWA ĆWICZY
1 czerwca ruszyła akcja Warszawa ćwiczy. W dziewięciu dzielnicach Warszawy w sobotnie poranki można uprawiać dziewięć dyscyplin sportowych. Zupełnie za darmo. W akcji może wziąć udział każdy mieszkaniec stolicy. – Chcemy nakłonić ludzi do zdrowego trybu życia i systematycznego uprawiania sportu – mówi Agnieszka Wójcik z Fundacji Wybieram Zdrowie, która jest pomysłodawcą akcji „Warszawa ćwiczy”. W miejskich parkach i skwerach będą się odbywać nieodpłatne zajęcia sportowe dla wszystkich – niezależnie od wieku i kondycji. Sił można spróbować w różnych dyscyplinach – joga, pilates, krav maga, karate, fitness czy boks. Wszystkie zajęcia będą się odbywały w sobotnie poranki do końca sierpnia. www.warszawacwiczy.pl
KRAKÓW W BIEGU
Wydział Sportu Urzędu Miasta Krakowa, wraz z Klubem Sportowym AZS AWF, realizuje projekt „Kraków Biega, Kraków Spaceruje" w ramach Krakowskich Ścieżek Biegowych oraz Nordic Walking. To bezpłatne zajęcia ruchowe na świeżym powietrzu prowadzone przez doświadczonych trenerów. W oznaczonych miejscach, w pięciu punktach Krakowa, o określonych godzinach można uczestniczyć w zajęciach biegowych, marszobiegach, ćwiczeniach sprawnościowych. Zajęcia są dostosowane do poziomu zaawansowania. Skierowane są do osób, które chcą stopniowo podnieść swój poziom kondycji fizycznej, zgubić kilka kilogramów, spędzić czas na rekreacyjnych formach aktywności fizycznej. To nie są klasyczne treningi, lecz ciekawe i motywujące zajęcia ruchowe – do uczestnictwa w nich wystarczy tylko odrobina chęci. Organizatorzy w szczególności zapraszają osoby, które nigdy nie biegały: Ta inicjatywa jest właśnie dla Was! – zachęcają. Więcej informacji na tablicach oznaczających początek
ścieżek lub na stronach: masters.krakow.pl, spacerzkijkami.prv.pl, magiczny.krakow.pl
A W PIEKARACH…
Air stretching – zajęcia ogólnorozwojowe na świeżym powietrzu, poprawiające gibkość, rozciągnięcie i elastyczność mięśni. Ćwiczenia z akcentem pracy z oddechem. Idealne dla osób poszukujących w treningu świadomości ciała i relaksu. Czas trwania – 60 min. Piekary Śląskie, www.chycki.eu
PLAC ZABAW DLA DOROSŁYCH
Place rekreacji dla seniorów (i nie tylko) uruchomiono na Skwerze Solidarności, przy Promenadzie Niemena i przy Pasażu Iłłakowiczówny w Częstochowie. Amatorzy ruchu na świeżym powietrzu w każdym z tych miejsc znajdą urządzenia do ćwiczeń. Znajdziemy tam wyciągi, sprzęt imitujący wiosłowanie lub wyciskanie sztangi, poręcze czy orbitreki – do treningu kondycyjnego, wzmacniającego mięśnie nóg, bioder, pasa barkowego i ramion. To świetne miejsce spotkań dla seniorów, ale również dla młodych mam i ojców wychodzących z dzieckiem na spacer, dla młodzieży, a także najmłodszych mieszkańców miasta.
BADMINTON INACZEJ
Speedminton – gra powstała ze skrzyżowania badmintona, tenisa ziemnego i squasha. Mniejsza, zaopatrzona w dodatkowe obciążenie, lotka skutecznie opiera się lekkim podmuchom wiatru. Konstrukcja, zarówno rakiet, jak i lotki, powoduje, iż speedminton może przysporzyć amatorom tej nowatorskiej formy ruchu wielu pozytywnych wrażeń.