Zimowa aura czy częste wahania pogodowe nie są dla nas łaskawe i sprzyjają przeziębieniom. By się przed nimi ustrzec, warto sięgnąć po herbaty z rozgrzewającymi dodatkami i owocowo-ziołowe napary.
Tekst: MONIKA POLASIK
W naszym szerokościach geograficznych, w chłodniejsze miesiące roku, kiedy pogoda nas nie rozpieszcza warto zwrócić szczególną uwagę na to, co pijemy. Kiedy za oknem wiatr, chłód i wilgoć, warto zimną wodę mineralną i surowe soki zastąpić ciepłymi napojami. Dzięki temu, organizm nie tracąc energii na ogrzewanie chłodnych napojów, wzmocni pracę narządów wewnętrznych i zbierze siły, by walczyć z przeziębieniami i kiepskim nastrojem. To zaś pozwoli ustrzec się przed infekcjami i wirusami.Rozgrzewające herbaty to doskonały pomysł na przemarznięcie. Zwolennicy czarnej herbaty mogą ją doprawić aromatycznymi dodatkami o działaniu rozgrzewającym. Miłośnicy ziołowych naparów powinni wybierać te, które wzmacniają odporność. Zimą przydatne są też zioła działające napotnie i łagodzące kaszel lub katar. Doskonałe są też suszone owoce.
OWOCE DO ZIMOWEJ HERBATY
Do najpopularniejszych owoców wykorzystywanych do zimowych herbatek należą: czarny bez, malina, dzika róża, czarna porzeczka, żurawina i głóg.
Do przygotowania rozgrzewających napojów wykorzystuje się owoce suszone. Jeśli były suszone prawidłowo, to zachowały znaczną większość substancji bioaktywnych (z wyjątkiem niektórych witamin). Mają też silniejszy smak, barwę i aromat od świeżych owoców, dlatego na herbatę lub napar nadają się znakomicie. Możemy zaopatrzyć się w nie w sklepie, udoskonalić te gotowe albo przyrządzić według własnego pomysłu.
ZIOŁOWE AMBROZJE
Doskonałe na rozgrzewkę są napar ziołowe. Jest wiele ziół i roślin leczniczych poprawiających krążenie. Część z nich posiada też właściwości antybakteryjne, przeciwwirusowe i wzmacniające, co o tej porze roku jest szczególnie ważne. Pamiętaj jednak, aby wydobyć z ziół wszystko co najlepsze, czas parzenia musi być dłuższy niż w przypadku herbaty czarnej czy zielonej i wynosi średnio 10 minut. Przegotowane lub zalane zbyt chłodną wodą zioła, stracą swoje cenne właściwości i nie tylko nam nie pomogą, ale też będą niesmaczne. Należy też pamiętać, że jeśli chcemy dodać do nich miód, musimy poczekać aż ostygną, gdyż w gorącym napoju miód straci swoje dobroczynne właściwości i stanie się jedynie bezwartościowym, choć smacznym słodzikiem.
Do przygotowania naparu możemy wykorzystać między innymi: kwiaty lipy, suszone owoce maliny, plasterek korzenia imbiru, miód. Napar można też przyrządzić z działającego przeciwwirusowo tymianku z miodem i cytryną. Do ziołowych naparów, warto też dodać kawałek świeżego imbiru i sproszkowaną kurkumę, które nie tylko mają silne działanie rozgrzewające, ale też
wykonują właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalne. Napary ziołowe,podobnie jak herbaciane, można dowolnie komponować.
DODATKI DO NAPOJÓW ROZGRZEWAJĄCYCH
1.Imbir bogaty jest w substancje przeciwzapalne i odkażające. Herbata z imbirem działa napotnie, zawiera dużo witaminy C.
2. Mięta pieprzowa – stosuje się ją we wczesnym stadium przeziębienia i grypy ze względu na właściwości przeciwbakteryjne, przeciwbólowe i przeciwzapalne. Olejek miętowy stosowany jest zewnętrznie w nieżycie nosa, do inhalacji przy nieżytach gardła i oskrzeli.
3. Czarny bez – zażywany regularnie napar z kwiatów w początkowym okresie infekcji wirusowych łagodzi dolegliwości, obniża gorączkę i skraca okres choroby. Suszone owoce bzu czarnego są doskonałym barwnikiem.
4. Maliny i jeżyny – owoce mają działanie napotne i wzmacniające, podobnie jak liście, które dodatkowo działają również przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie.
5. Kwiat lipy dodaje herbacie i ziołowym naparom miodowego smaku i przypomina gorące lato, a lipowy napar działa rozgrzewająco.
6. Owoce dzikiej róży, głogu i berberysu nadają kwaskowaty, głęboki smak i wzbogacają w witaminę C.
7. Płatki słonecznika dodają naparom ostrości i nieco brzoskwiniowego smaku.
8. Kwiatostany szarłatu, czyli amarantusa barwią herbatę na kolor szkarłatny.
9. Płatki nagietka (z wyjątkiem kremowych) nadają naparom złocisty kolor.
10. Płatki dziewanny również barwią napary na żółty kolor i nadają im miodowy posmak. Zawierają saponiny działające wykrztuśnie i łagodząco. Napar z nich polecany jest przy chorobach gardła.
11. Owoce pigwowca dają herbatkę intensywnie pachnącą jabłkami i cytrusami.
12. Ziele tymianku i macierzanki piaskowej mają mocny, charakterystyczny zapach. Macierzanki są jednak bardzo zróżnicowane, czasem można trafić na taką, która pachnie cytrynowo.