Golf i SPA to wyjątkowe połączenie, spotykane w wielu resortach na całym świecie,wszak pobyt w SPA po kilku godzinach spędzonych na polu to doskonałe uzupełnienie. Powstają nawet zabiegi dedykowane miłośnikom tego relaksującego sportu.
Tekst: Katarzyna Sołtyk
Świeże powietrze, wypoczynek, spacer, odprężenie, spotkanie towarzyskie i świetna zabawa w jednym. Do tego dochodzi szczypta zdrowej rywalizacji. Golf to niezwykła dyscyplina sportu zyskująca w Polsce coraz szersze grono miłośników. To sport nie wymagający specjalnych warunków fizycznych, więc nadaje się dla każdego. Często wyczynowi sportowcy, którzy z powodu wieku kończą przygodę ze swoją dyscypliną, przerzucają się na golfa, który mogą trenować tak długo, jak długo mogą chodzić. Pole golfowe to też wymarzone miejsce dla osób szukających kontaktu z naturą, odskoczni od kłopotów i tempa dnia codziennego. Przebywanie na polu i skupienie na grze ma właściwości relaksujące. Uczy też pokory, kultury zachowania, precyzji oraz koncentracji – jak twierdzi jeden ze znanych popularyzatorów tej dyscypliny w Polsce, Jerzy Dudek, były bramkarz reprezentacji Polski. Jest też dobrą metodą na poznanie partnera – biznesowego czy życiowego – pokazuje wartości jakimi każdy z graczy kieruje się w grze i w życiu, a także zdolności, np. umiejętność podejmowania ryzyka itp.
GOLF W POLSCE
Przed II wojną światową na naszych ziemiach istniały cztery pełnowymiarowe obiekty golfowe. Po wojnie golf wyeliminowano z życia Polaków bo kojarzył się zabawą arystokratów i był czymś obcym i niezrozumiałym dla ludu pracującego w PRL. Dlatego pola golfowe zniknęły na długie lata z mapy naszego kraju, a pierwsze pole golfowe w powojennej Polsce powstało dopiero po transformacji społeczno-politycznej. W 1993 roku w podwarszawskim Rajszewie działalność rozpoczął klub First Warsaw Golf & Country Club. W tym samym czasie zostały powołane do życia dwie organizacje zrzeszające miłośników golfa i promujące tą dyscyplinę w naszym kraju: Polski Związek Golfowy zrzeszający amatorów i PGA Polska – integruje w swoich szeregach graczy zawodowych. I choć do dziś dystans jaki dzieli nas od golfowego świata jest wciąż ogromny, powoli pojawia się coraz więcej golfowych obiektów, a Polacy przekonują się, że wbrew obiegowym opiniom, golf nie jest zarezerwowany wyłącznie dla bogatych snobów. Choć związane z nim zasady i etykieta czynią go niewątpliwie sportem wyjątkowym i elitarnym.
Chociaż współczesna historia golfa w Polsce nie jest długa, to amatorzy tego sportu mają dziś do wyboru prawie 70 klubów, ponad 50 driving range (pól treningowych), 17 pełnowymiarowych pól golfowych i drugie tyle 9-dołkowych oraz ponad 300 turniejów rocznie. Polski Związek Golfowy skupia w swoich szeregach blisko 4 tys. golfistów, ale zainteresowanych tym sportem jest znacznie więcej. Każde większe miasto ma w okolicy chociaż jeden obiekt umożliwiający grę w golfa, a prawdziwym golfowym eldorado jest Pomorze Zachodnie.
Pola golfowe w Polsce położone są zazwyczaj w cichej okolicy, w otoczeniu terenów zielonych, niedaleko centrum, ale z dala od zgiełku miasta. Obiekty do gry w golfa są profesjonalnie wyposażone i nie rzadko oświetlone. Można więc spędzać na nich nie tylko w ciągu dnia, ale i zdecydować się na odprężający, sportowy wieczór. Obiekty do gry są wyposażone w stanowiska do ćwiczeń dalekich uderzeń, putting greeny sztuczne i naturalne, dołki treningowe, bunkry ćwiczebne, stanowiska zadaszone do gry w czasie deszczu. Wiele obiektów zapewnia możliwość wypożyczenia pojazdu elektrycznego. Przy halach i polach golfowych często funkcjonują sklepy, w których korzystając z pomocy fachowców, można zaopatrzyć się w kije i inne akcesoria golfowe.
IDEALNE POŁĄCZENIE
W Polsce niewiele jest obiektów, w których można zarówno grać w golfa, jak i skorzystać z zabiegów SPA. Częściej goście hoteli korzystają z położonych w niewielkiej odległości od nich pól golfowych, i odwrotnie. I tak: Sand Valley znajduje się w pobliżu Hotelu Dr Irena Eris Wzgórza Dylewskie, Mazury Golf & Country Club pod Olsztynem odwiedzają goście hoteli Marina Club oraz Przystań w Olsztynie, Rosa Privat Golf Club położony jest 20 km od Zamku Lubliniec a Chopin Golf Szczytna nieopodal Hotelu Dr Irena Eris Polanica Zdrój.
Do nielicznych wyjątków łączących golf & SPA należą m.in. położony 30 km od Białegostoku, wśród lasów Puszczy Knyszyńskiej, kameralny hotel Lipowy Most Golf Park czy znajdujący się w Bieszczadach Hotel Arłamów, na terenie którego goście mają do dyspozycji zarówno 9-dołkowe pole Arłamów Golf Club jak i ekskluzywne, trzypoziomowe SPA. Gradi Golf Club w okolicach Wrocławia jest częścią kompleksu wypoczynkowego Pałac Brzeźno. Posiada dwa pola golfowe: Główne – 18-dołkowe oraz Parkowe – 6-dołkowe oraz strefę SPA & Wellness w piwnicach pałacowych z łaźniami piwnymi. Nieopodal Warszawy znajduje się zaś Sobienie Królewskie Golf & Country Club z 18-dołkowym polem, zadaszonym driving range z 19 stanowiskami oraz platformami do ćwiczeń. Cały kompleks uzupełnia stadnina koni, szkoła awiacji, korty tenisowe i oczywiście strefa Wellness & SPA.
STRZELNICE I SYMULATORY
Są też hotele, w których nie ma wprawdzie pełnowymiarowych pól golfowych, ale można trenować na strzelnicy, platformach do ćwiczeń czy symulatorach. Należy do nich Hotel Remes Sport & Spa posiadający oświetlony wieczorami driving range na 18 stanowisk i oferujący pakiet Extreme Man z nauką gry w golfa z instruktorem, nieograniczonym dostępem do strefy Wellness & Fitness oraz zabiegami SPA, m.in. kąpielą w piwie z hydromasażem i masażem perełkowym. W Głęboczek Vine Resort & SPA green został umiejętnie wkomponowany w przestrzeń dziedzińca i jest całoroczną atrakcją, organizowane są pokazy, golfowe weekendy, zajęcia Akademii Golfa, a także mini konkursy i turnieje nocne.
Największą golfową niespodzianką jest Hotel Zamek Ryn. Symulator golfa BoGolf w Hotelu Zamek Ryn bardzo pozytywnie mnie zaskoczył. Sześciometrowy, panoramiczny ekran robi niesamowite wrażenie i pozwala zatracić się w grze. Szeroki wybór najsłynniejszych pól golfowych z całego świata umożliwia mi grę na dołkach, które do tej pory znałem jedynie z telewizji. Największe wrażenie zrobiło na mnie to, z jaką dokładnością symulator odczytywał i przewidywał lot piłki. Połączenie tych trzech elementów zapewniło mi godziny świetnej oraz realistycznej golfowej zabawy w samym środku polskiej zimy. Tak skomentował swój pobyt w zamku Jacek Person, od dzieciństwa związany z golfem, wielokrotny reprezentant Polski w tej dyscyplinie. Hotel oferuje całoroczny Pakiet GOLF & SPA dla par, które pragną spędzić czas razem, a jednocześnie oddawać się swoim ulubionym zajęciom. Dla każdego coś wyjątkowego! Kiedy on spędza trzy godziny na symulatorze golfa, ona oddaje się odprężającym zabiegom w SPA Księżnej Anny. Wspólnie zaś spędzają Połączą ich dwa noclegi w bajecznych zamkowych murach, wyśmienite śniadania i romantyczne obiadokolacje w Restauracji Refektarz, pełen relaks w Centrum Rekreacji oraz aktywny wypoczynek w Sali Fitness.
MASAŻ PIŁECZKAMI GOLFOWYMI
Rozmiar, twardość i kształt piłeczki golfowej sprawiają,że jest to doskonały instrument do masażu i dotarcia
do głębokich partii mięśni.
Masaż piłeczkami rozluźnia mięśnie, poprawia krążenie, zmniejsza bóle stawów. W zależności od użytych technik, od rozmasowywania po ucisk, masaż może być zarówno relaksacyjny, jak i leczniczy. Gładki, kulisty kształt ciepłych piłeczek dodatkowo odpręża. Efektem ubocznym jest też ożywiona skóra – gładka, jędrna i elastyczna. Ten golfowy masaż wykonuje się na powierzchni pleców (zwłaszcza mięśni przykręgosłupowych), szyi i karku. Wynaleziono nawet obudowę SPAball Kaddy, w której umieszcza się piłeczkę. Pozwala to na stabilne utrzymanie jej w ruchu i ułatwia kontrolę nad nią.