Do naszych sklepów niedługo trafią 34 innowacyjne produkty żywnościowe, których receptura została opracowana przez polskich naukowców. Mają one pomóc w walce z otyłością, anemią, nadciśnieniem i cukrzycą.
Jedzenie to zostało wzbogacone w naturalne składniki bioaktywne, tzw. fito-związki, pozyskiwane głównie z roślin uprawianych w Polsce. ‒ To np. ekstrakt z morwy, pokrzywy, jarmużu, najczęściej wodny roztwór, który później jest suszony do postaci proszku. Inny składnik to hodowane przez nas kiełki soi i wzbogacane w żelazo, a następnie osuszane i rozdrabniane – mówi kierownik projektu prof. dr hab. Józef Korczak, Katedry Technologii Żywienia Człowieka Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Wśród 34 innowacyjnych produktów znalazły się m.in. pieczywo razowe i chrupkie, słodkie przekąski: kisiele, galaretki i budynie, zupy, mielonki mięsne lub mleczne napoje fermentowane. Będą one tylko nieco droższe od tradycyjnej żywności.
‒ Nowo opracowane produkty w trakcie badań korzystnie zmieniły wybrane wskaźniki medyczne u osób chorych w porównaniu z pacjentami żywionymi produktami tradycyjnymi. Najbardziej poprawiła się sytuacja osób chorych na cukrzycę. Sami pacjenci mówili, że podczas dietoterapii zużywają mniej insuliny, w ich odczuciu metabolizm węglowodanów jest lepszy ‒ dr inż. Joanna Kobus-Cisowska z Katedry Technologii Żywienia Człowieka Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Projekt realizowany jest przez konsorcjum naukowe „Bioaktywna Żywność”, koordynuje go Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, ale prace naukowe prowadzą też inne polskie placówki badawcze.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl