Wygodne podłoże, świeczki, delikatna, sącząca się w tle muzyka, olejek wmasowywany w ciało wprawnymi dłońmi masażysty...
Masaż to terapeutyczny dotyk, którego niezwykle ważnym elementem jest olejek. Dobry olejek nie tylko ułatwia wykonanie zabiegu, ale także ma działanie prozdrowotne, pielęgnacyjne – ma dobroczynny wpływ na kondycję skóry – oraz terapeutyczne. Działa zarówno na ciało, jak i na umysł. Na rynku dostępnych jest wiele olejków do masażu – niektóre z nich są w stu procentach naturalne, inne zawierają sztuczne substancje chemiczne, takie jak barwniki, syntetyczne aromaty czy parabeny. Aby efekt był zadowalający, a doznania przyjemne, warto wybierać naturalne olejki dobrej jakości, które zawierają zarówno czynne substancje pielęgnujące skórę, a także takie, które mają dodatkowe działanie terapeutyczne.Naturalne olejki posiadają lecznicze i relaksujące właściwości, które można wykorzystać, aby spotęgować skuteczne działanie uzdrawiające terapii masażem. Dlatego ich wybór nie może być dziełem przypadku. Zawsze należy bacznie zwracać uwagę na składniki, a także na zapach.Najskuteczniejszą metodą wprowadzania substancji czynnych z olejków w głąb skóry jest właśnie masaż. Pobudza on krążenie krwi, dzięki czemu składniki aktywne olejku dobrze się wchłaniają i są skuteczniejsze.
Dodatkowo wzrasta przepływ limfy. Mięśnie rozluźniają się, obniża się stopień napięcia nerwowego, zmniejszają się dolegliwości bólowe. A jeśli masaż odbywa się z dodatkiem olejków eterycznych, przywraca też równowagę psychiczną i – w zależności od użytego zapachu – koi nerwy, rozluźnia, zwiększa energię, czy pomaga niwelować poczucie wyczerpania organizmu. Najlepszym przykładem są olejki do masażu Kneipp, które równocześnie pielęgnują i regenerują, pozostawiając uczucie miękkiej i gładkiej skóry. Zawierają ponad 95% naturalnych olejków roślinnych, nie ma zaś olejów silikonowych, mineranych ani parafinowych, więc są całkowicie bezpieczne, a dzięki dobroczynności olejków aromaterapeutycznych relaksują, rozluźniają mięśnie i likwidują zmęczenie.
DOBROCZYNNA MOC OLEJKÓW
Do masażu najlepiej wybierać olejki zawierające naturalne składniki, które wnikają w skórę, nie pozostawiając toksyn.
Olej ylang-ylang – pozyskiwany w procesie destylacji świeżych kwiatów z drzewa ylang-ylang, ma właściwości antyseptyczne i uspokajające, stosowany jest w leczeniu depresji i łojotoku. Jest też znanym afrodyzjakiem.
Olej migdałowy – nadaje się do każdego rodzaju skóry, zwłaszcza do suchej i skłonnej do podrażnień. Dobrze odżywia, nawilża, zmiękcza i wygładza.
Olej słonecznikowy – natłuszcza nawilża i zapewnia ochronę. Rozprowadzony na skórze nie daje efektu ciężkości, jest dobrze wchłaniany, nie lepi się.
Olej jojoba – reguluje poziom sebum skóry, dlatego polecany jest zarówno osobom, które mają cerę tłustą, jak i cerę suchą, z niedoborem sebum. Działa nawilżająco i dodaje skórze blasku.
Olej arganowy – ma bardzo silne właściwości regenerujące, polecany dla suchej, nieodżywionej skóry. Ma działanie przeciwzmarszczkowe.
Diabelski pazur – niepozorna roślina, której korzeń posiada właściwości lecznicze. Ekstrakt z diabelskiego pazura stosowany jest w kosmetyce do pielęgnacji po aktywnościach sportowych. Ma działanie odprężające, przeciwzapalne i przeciwbólowe.