Wyłącz się, zostaw za drzwiami łazienki codzienne troski i przygotuj sobie ciepłą, relaksującą kąpiel. Poczujesz się po niej jak nowo narodzona.
Tekst: Sylwia Zagórska
Najlepszym sposobem na relaks po ciężkim dniu pracy, a także radzenie sobie z jesienną chandrą jest pachnąca i odżywcza kąpiel. To ulga i relaks nie tylko dla ciała, ale też ducha i umysłu. Otul się relaksującym zapachem lawendy, rozpieść ciało nawilżającymi olejkami. Połóż się, rozluźnij i chłoń atmosferę błogiej rozkoszy. Pamiętaj o użyciu właściwych dodatków. Na rynku mamy ogromną gamę dobrych jakościowo i aromatycznych kosmetyków do kąpieli. Płyny, esencje, olejki, sole, perełki, kule czy tabletki. Najlepsze są te naturalne. Olejki natłuszczające pielęgnują skórę. Olejki eteryczne mogą działać na różne sposoby: lawenda uspokaja, paczula i drzewo sandałowe – odprężają, eukaliptus ma działanie inhalujące, melisa – rozluźniające, a rozmaryn – pobudzające. Wodę można też wzbogacić o produkty z domowej spiżarni. Sól kuchenna odżywia skórę, odtruwa organizm i posiada właściwości wyszczuplające, mleko odżywia, a cytryna odpręża.
Tylko ten, kto regularnie znajduje czas na „wyłączenie się“, na głęboki relaks i delektowanie się wszystkimi zmysłami, potrafi odnaleźć harmonijny rytm życia, który Sebastian Kneipp ponad 127 lat temu określił mianem „zasad uporządkowanego życia“. Dziś potrzebujemy takiej równowagi, abyśmy mogli wydajnie pracować i być szczęśliwymi. Jedną z metod osiągnięcia harmonii jest dobroczynna kąpiel. Na co dzień nie mamy czasu na relaks w wannie. Zadowalamy się szybkim prysznicem. Tymczasem aromatyczna kąpiel odpręża i zmywa całodzienny stres, a odpowiednio przygotowane kąpiele mają zbawienny wpływ na skórę i samopoczucie.
10 WSKAZÓWEK NA IDEALNĄ KĄPIEL WG. KNEIPP
Zapomnij o czasie i odpocznij od trudu dnia codziennego. Po ciepłej kąpieli człowiek czuje się jak nowo narodzony. Aby kąpiel była dobroczynna i stała się przyjemnością dla wszystkich zmysłów, i aby ciepła woda mogła zadziałać, należy przestrzegać kilku prostych wskazówek.
1. Przygotowanie łazienki
Dzień powszedni trzeba zostawić przed drzwiami łazienki. Kilkoma drobnymi szczegółami, jak np. świeczki, muszelki, rozluźniająca muzyka, można zamienić swoją łazienkę w domowe SPA.
2. Oświetlenie
W łazience powinno być przyjemne, jasne i ciepłe światło. Za pomocą blasku świec można wyczarować zmysłową i relaksującą atmosferę.
3. Temperatura wody
Idealna temperatura wody do kąpieli to 36-38° C. Zbyt ciepła woda powoduje utratę nawilżenia skóry, a także niepotrzebnie obciąża serce i układ krążenia.
4. Rozluźnienie
Ułóż się wygodnie, używając np. specjalnej poduszki do wanny, tak aby szyja, kark i ramiona mogły być rozluźnione. Nie wchodź do wanny z pełnym żołądkiem. Tylko w ten sposób można się w pełni zrelaksować i myślami wyruszyć w spokojną podróż.
5. Pora kąpieli ma znaczenie
Kąpiele wywołują senność, dlatego wieczór jest najlepszą porą na relaks w wannie i przygotowanie do snu. Poza tym wieczorem nasz zmysł powonienia jest bardziej wyczulony niż w innych porach dnia. W ten sposób możemy lepiej wchłonąć aromaty zapachowe olejków eterycznych.
6. Czas kąpieli
Na kąpiel trzeba mieć czas, najlepiej 15-20 minut (minimum 5 minut). Organizm potrzebuje tego czasu, aby wchłonąć ciepło wody i substancje czynne dodatków do kąpieli. Zbyt długa kąpiel obciąża skórę i układ krwionośny tak samo, jak kąpiel zbyt ciepła.
7. Dodatki do kąpieli
Dobroczynne działanie kąpieli warto wzmocnić działaniem naturalnych olejków eterycznych. Olejki natłuszczające, jak np. olejek z kwiatów migdała czy olejek makadamia, pielęgnują skórę. Olejki eteryczne mogą działać na różne sposoby, od działania rozluźniającego (melisa) do pobudzającego (rozmaryn). Po kąpieli z dodatkiem olejków natłuszczających dobrze jest delikatnie wmasować cienką warstwę olejku, która pozostała na naszej wilgotnej jeszcze skórze. Po tym zabiegu należy osuszyć ciało, lekko przykładając ręcznik do skóry (nie należy wcierać). W ten sposób wartościowe olejki roślinne mogą jeszcze lepiej rozpieszczać skórę swoim dobroczynnym działaniem.
8. Wypoczynek
Po kąpieli w wannie zalecany jest półgodzinny odpoczynek, najlepiej przy dźwiękach cichej łagodnej muzyki lub z książką w ręku.
9. Temperatura otoczenia
Jeżeli chcemy, aby przyjemny efekt ciepłej kąpieli utrzymał się dłużej, zadbajmy o to, żeby w łazience panowała temperatura od 25 do 30°C. Również w pomieszczeniu, w którym będziemy przebywać po kąpieli, powinno być przyjemnie ciepło. Przygotuj sobie puszyste ręczniki i miękki szlafrok, które możesz ogrzać na kaloryferze i okryć się nimi po kąpieli.
10. Hartuj się
Kąpiel można zakończyć ciepło-zimnym natryskiem wg Sebastiana Kneippa. W terapii Kneippa zasadnicza funkcja wody to wywoływanie bardzo szybkiej i efektywnej zmiany temperatury poszczególnych części ciała, jak np. skóry i znajdujących się pod nią tkanek. Regularne natryski raz zimną, raz ciepłą wodą ujędrniają skórę, pobudzają krążenie i wzmacniają system immunologiczny. Tego typu zabiegi rozpoczyna się od natrysków ciepłą wodą, a kończy zawsze zimną.