Facebook open

Zdalna turystyka możliwa jest już od dawna, ale nigdy jeszcze nie była tak popularna i potrzebna, jak dzisiaj. Oto 15 propozycji na wirtualne podróże dla miłośników Hiszpanii.

Tekst: Katarzyna Sołtyk

Tęsknicie za podróżami? Bo ja bardzo! Najbardziej brakuje mi mojej ukochanej Hiszpanii. Gdybym mogła mieć jakieś specjalne supermoce, chciałabym potrafić w mgnieniu oka przenosić się w dowolne miejsce na Ziemi, żeby chłonąć jego piękno i atmosferę. Ale póki nie posiadam tej zdolności, a co gorsza... na skutek aktualnej sytuacji w ogóle nie bardzo mogę się ruszyć z domu, postanowiłam kreatywnie podejść do otaczającej mnie rzeczywistości. Wprawdzie nic nie zastąpi promieni słońca rozpieszczających rozgrzaną skórę, powiewów wiatru plączących włosy podczas wędrówki w górach, okrzyków zachwytu na widok arcydzieł sztuki czy architektury, smaku i zapachu lokalnych potraw, nawoływania sprzedawców w halach targowych, stłumionych szeptów w świątyniach czy zgiełku gwarnych ulic. Ale jak się nie ma, co się lubi... to trzeba korzystać ze współczesnych technologii i poprzez wirtualne podróże zaspokajać tęsknotę za poznawaniem nowych miejsc, wspominać dawne i planować przyszłe wycieczki.

ZDALNA TURYSTYKA W HISZPANII

Dzięki nowoczesnym technologiom możesz dziś zwiedzać zabytki i muzea, spacerować ulicami miast, wybrać się na trekking, oglądać krajobrazy z lotu ptaka, podziwiać zwierzęta podczas wirtualnego safari czy oglądać Madryt nocą. A wszystko to bez pakowania walizek, kupowania biletów i tracenia czasu na długie podróże. Na dodatek można to zrobić zupełnie za darmo.

Zdalna turystyka możliwa jest już od dawna, ale nigdy jeszcze nie była tak popularna i potrzebna, jak dzisiaj. Dzięki Google Street View (istniejącej od 2007 roku funkcji w mapach Google), Google Arts & Culture (darmowej platformie udostępniającej cyfrowe wersje dzieł sztuki), platformom streamingowym i coraz większym możliwościom mediów społecznościowych, możesz wybrać się do muzeum, wziąć udział w wydarzeniu sportowym czy kulturalnym bez wychodzenia z domu. I nie potrzebujesz do tego telewizora, kablówki i programów telewizyjnych. Wystarczy komputer lub smartphone z dostępem do internetu. Ostatnio rośnie też liczba portali wyspecjalizowanych w organizacji płatnych podróży wirtualnych. Coraz więcej muzeów, instytucji i regionalnych organizacji, żeby w trudnych czasach nie tracić kontaktu ze swoimi potencjalnymi gośćmi, zaprasza ich do wirtualnych podróży.
Oto 15 propozycji wirtualnych podróży po Hiszpanii, a właściwie kilkadziesiąt wycieczek zgrupowanych w 15 tematach. A więc... usiądź wygodnie i otul się ciepłym kocem, bo czeka cię długa podróż i mnóstwo wrażeń. Wyrusz w niezwykłą podróż po najpiękniejszych miejscach w Hiszpanii, na kontynencie oraz na wyspach.

HISZPANIA Z LOTU PTAKA

Air Pano to strona prezentująca świat z lotu ptaka. Przy dźwiękach hiszpańskiej muzyki (Paco de Lucia, Gipsy Kings) zobaczysz najpiękniejsze hiszpańskie miasta z góry. Zapierające dech w piersiach panoramy Toledo, Madrytu, Barcelony, Sevilli, Segovii, Walencji oraz Grenady z Alhambrą na pewno zachęcą cię do wybrania się tam w przyszłości w realu. Istnieje też możliwość zajrzenia do niektórych wnętrz, jak choćby do pałaców Alhambry.

CAMINOS NATURALES

Jeśli od miast i zabytków wolisz prowincję, naturę i trekkingi lub wycieczki rowerowe, wybierz Caminos Naturales. Najpiękniejsze wśród 17 dostępnych tras to biegnąca wzdłuż wybrzeża Galicji w Północnej Hiszpanii Ruta del Cantabrica czy krótki trekking po najmniejszej z Wysp Kanaryjskich – La Gomera. Choć te wirtualne wizyty pozwolą ci jedynie rzucić okiem na trasy, to z pewnością sprawią, że w przyszłości zechcesz wybrać się tam naprawdę. Równie ciekawa wydaje się wycieczka po parku Cabarceno w Kantabrii, podczas której nie tylko możesz podziwiać piękno krajobrazu, ale też spotykać mieszkające w parku egzotyczne zwierzęta, m.in: żyrafy, nosorożce, hipopotamy, słonie czy goryle.

VIAJES VIRTUALES, CZYLI WIRTUALNE PODRÓŻE

Ogromne wrażenie zrobiły na mnie wirtualne podróże z Viajes Virtuales. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie. Można spacerować ulicami wielu miast (m.in. Madrytu, Barcelony czy Sewilli), zwiedzać wnętrza kościołów i klasztorów (opactwo Montserrat w Katalonii czy klasztory Yuso i Suso w La Rioja), wspiąć się na mury zamkowe (Avila), pójść na targ (Mercado de San Miguel w Madrycie), wybrać się do parku miejskiego, narodowego lub do lasu (Park Retiro w Madrycie, Cabo de Gata w Almerii, Bosque de Gamueta w Aragonii). Z lotu ptaka popatrzeć na najpiękniejsze panoramy widokowe w parkach narodowych (Ordesa National Park w Pirenejach, Teide National Park na Teneryfie). Co więcej – w ciągu kilku minut to samo miejsce obejrzysz o różnych porach dnia i nocy, a nawet w różnych porach roku. A jeśli do tego założysz okulary VR, do wirtualnej rzeczywistości, ujrzysz wszystko trójwymiarowo i poczujesz się, jak na prawdziwym spacerze.

MADRYT ONLINE

Jednym z pierwszych hiszpańskich miast, które otworzyło się na wirtualne podróże był Madryt oraz jego muzea i galerie sztuki. Najpiękniejsze place, zabytki i atrakcje stolicy można obejrzeć z lotu ptaka lub podczas wirtualnych spacerów. Po Plaza Mayor „przespacerować się” w samo południe lub po zmierzchu, przy blasku nocnych świateł. Swoje kolekcje do wirtualnego zwiedzania udostępniły największe madryckie muzea, w tym: Muzeum Prado, największe centrum sztuki współczesnej w Hiszpanii – Muzeum Reina Sofía z najsłynniejszym dziełem Pablo Picasso – Guernica czy Muzeum Thyssen-Bornemisza, które umożliwia wirtualne zwiedzanie stałych kolekcji. Wiele innych centrów również zachęca do wirtualnych wycieczek, choć niektóre z nich, np. Muzeum Sorolla, wyłącznie odpłatnie.
Turyści przebywający w Madrycie chętnie wybierają się na jednodniowe wycieczki, odwiedzając najciekawsze miasteczka wokół stolicy. Dlatego ja też proponuję krótki wypad do Alcala de Henares , miejsca urodzenia Miguela Cervantesa, autora Don Kichota (z wizytą na Placu Cervantesa, w jego muzeum oraz uniwersytecie).

BARCELONA – ŚLADAMI GAUDIEGO

Dokładne zwiedzanie Barcelony w realu zajmuje tydzień, albo i dłużej. Wirtualne poznawanie miasta należy zacząć od słynnej bazyliki Sagrada Familia. Podczas tej niezwykłej wycieczki obejrzysz nie tylko imponujące fasady, wnętrza, krypty i kaplice, ale też spojrzysz na budowlę z niecodziennej perspektywy – sponad wież, a nawet zajrzysz w miejsca na co dzień niedostępne dla turystów. Inne dzieła Gaudiego godne polecenia to Smoczy Dom – Casa Batlló, La Pedrera – Casa Mila czy Park Güell. Krótki odpoczynek od Gaudiego da ci wizyta w Muzeum Picassa w Barcelonie. Muzeum to w nieco inny sposób zachęca do poznawania swoich kolekcji. Na jego stronie znajdują się filmy ze spaceru po wybranych salach, przybliżające różne okresy twórczości i dzieła tego wybitnego artysty. Na koniec jeszcze krótka wycieczka do Figueres, miejsca urodzenia Salvadora Dalí. To popularny kierunek jednodniowych wycieczek z Barcelony. Tutaj znajduje się Muzeum Salvadora Dalí (dawny teatr), zaprojektowane przez samego artystę, z największą kolekcją jego dzieł sztuki. Muzeum proponuje wyjątkowo atrakcyjne wizualnie wirtualne zwiedzanie, ze szczegółowo opisanymi eksponatami. Dla mnie numer jeden w kategorii wirtualne muzea.

Hiszpania Walencja miasto sztuki

AWANGARDOWA WALENCJA

Walencja, trzecie co do wielkości miasto Hiszpanii, słynie z marcowego Festiwalu Fallas, podczas którego na ulicach płoną ogromne kukły. Ale najważniejszą wizytówką regionu, dostępną przez okrągły rok, jest Miasto Sztuki i Nauki, awangardowe dzieło Santiago Calatravy i Félixa Candela, popularne zarówno wśród turystów, jak i samych mieszkańców. Jego niezwykłą architekturę można podziwiać podczas wirtualnego spaceru. A jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o samym regionie, zapraszam do artykułu WALENCJA – OKNO NA MORZE ŚRÓDZIEMNE.

ANDALUZJA – KWINESENCJA HISZPANII

Trudno wyobrazić sobie bardziej hiszpański region Półwyspu Iberyjskiego niż Andaluzja. Wszystkie stereotypowe obrazy Hiszpanii i jej mieszkańców pochodzą właśnie stąd: fiesta, sjesta, flamenco, walki byków i mañana. Z sześciu najsłynniejszych miast Hiszpanii, aż trzy leżą w Andaluzji: Sewilla, Kordoba i Grenada. Najważniejsze zabytki każdego z nich można podziwiać dziś online.
Najsłynniejszą Alhambrę w Grenadzie zobaczysz podczas wirtualnej wizyty z Air Pano. W Kordobie czeka na ciebie niezwykła Mezquita, czyli meczet i katedra w jednym. Na Sevillę możesz spojrzeć z lotu ptaka, bądź wybrać się do jej największych, wpisanych na listę UNESCO atrakcji. Imponująca katedra Catedral de Santa Maria kryje we wnętrzach 80 ołtarzy, w tym ołtarz główny wykonany z 2,4 tony złota. Można też dokładnie zwiedzić niezwykle piękny Real Alcázar – Pałac Królewski, jego wszystkie komnaty i patia.

Hiszpania Andaluzja miasta Kordoba

CAMINO DE SANTIAGO

Poznawanie Hiszpanii nie może się obejść bez wędrówki Szlakiem Świętego Jakuba. Kilka lat temu miałam okazję przemierzyć niewielki fragment tego najsłynniejszego na świecie szlaku pielgrzymkowego. Dzisiaj z nostalgią wspominam tamte chwile, przemierzając online Drogę Północną i Francuską, czy zwiedzając imponującą katedrę w Burgos oraz prawdziwie klimatyczny główny cel pielgrzymek, czyli Santiago de Compostela

SAN SEBASTIAN, BILBAO I KRAJ BASKÓW

San Sebastian w Kraju Basków to jedno z najpiękniej położonych miast Hiszpanii, a do tego kulinarna stolica kraju. Żeby się przekonać o tym drugim, trzeba wybrać się tam osobiście. Ale żeby poczuć klimat i urok starego miasta, zakochać się malowniczej plaży La Concha lub podziwiać panoramę miasta z punktu widokowego Monte Igueldo, wystarczy odbyć wirtualną podróż. Zresztą, podczas tej wycieczki odkryjesz nie tylko San Sebastian, ale też wiele innych pięknych miejsc w Kraju Basków. Poznasz tajniki powstawania cydru, bogatą historię i kulturę regionu w licznych muzeach oraz dzieła Eduarda Chillidy, baskijskiego rzeźbiarza nazywanego poetą żelaza (m.in. w Muzeum Chillida-Leku w Hernani). Wizyta w Kraju Basków będzie zaliczona dopiero po odwiedzeniu Bilbao, a zwłaszcza Muzeum Guggenheima. Mimo 700-letniej historii największą sławę miastu przyniosła awangardowa architektura i niebanalne pomysły na życie jego mieszkańców.

KASTYLIA I LEON – WIRTUALNE DZIEDZICTWO

Kastylia i León, największa autonomiczna wspólnota Hiszpanii, słynie z ogromnej ilości zabytków UNESCO. Nic dziwnego, że i tu czeka na ciebie wiele wirtualnych podróży. Kto jeszcze osobiście nie odwiedził Salamanki, z malowniczym Starym Miastem i trzecim najstarszym uniwersytetem na świecie (z XII wieku), to po wirtualnych wizytach w dzień i w nocy, na pewno zechce to nadrobić.
Ávila słynie z nienaruszonych średniowiecznych murów oraz romańskich i gotyckich kościołów.
Koniecznie trzeba też wybrać się do Segowii. Rzymski akwedukt, gotycka katedra, bajkowy zamek i całe Stare Miasto robią wrażenie online. Wyobraź więc sobie, co będzie cię czekało podczas prawdziwej podróży?! A na razie... spójrz na miasto z góry, przejdź się pod akwedukt i pospaceruj ulicami, a na koniec zwiedź zamek.

ŁATWA ESTREMADURA

Mieszkańcy Estremadury (hiszp. Extremadura) żartobliwie tłumaczą nazwę swojego regionu jako „ekstremalna i trudna” (hiszp. extrema y dura). W wirtualnej rzeczywistości jest wręcz przeciwnie. Najmniej poznany region Hiszpanii proponuje najwięcej i najlepiej opisane wycieczki online. Zabiera wirtualnych turystów na zwiedzanie naturalnych krajobrazów regionu, wiosek, zamków i średniowiecznych miasteczek. Może dzięki nim zapragniesz poczuć tą atmosferę spokoju, wytchnienia i oddalenia od zgiełku tego świata podczas swojej następnej podróży do Hiszpanii. Ja marzę o wycieczce samochodowej po tej nieodkrytej prowincji.

WIRTUALNE PODRÓŻE PO HISZPAŃSKICH WYSPACH

Teneryfa wirtualne podroze hiszpania

TENERYFA Z LOTU PTAKA

Największa i najbardziej różnorodna z Wysp Kanaryjski ma mnóstwo atrakcji do zaoferowania – również tych wirtualnych. Wulkaniczne krajobrazy, porośnięte bujną roślinnością góry, zarówno czarne, jak i złociste plaże, klimatyczne nadmorskie wioski i miasta oraz parki rozrywki. Wyjątkowym przeżyciem jest rzut oka na to wszystko z lotu ptaka – to jakby wsiąść do prywatnego samolotu i przelecieć się nad wyspą – bez kursu pilotażu i załatwiania pozwoleń.

LA PALMA OD A DO Z

Nieco mniejsza La Palma to raj dla miłośników przyrody. Na stronie La Palma 360 znajdziesz kilkadziesiąt wirtualnych wycieczek trekkingowych, rowerowych, autokarowych, autem terenowym 4x4, a nawet statkiem wycieczkowym czy motorówką. Odwiedzisz najważniejsze atrakcje i wszystkie muzea wyspy, zwiedzisz najpiękniejsze miasta i wioski, obejrzysz panoramy 360o w kilkudziesięciu punktach widokowych, poznasz najpiękniejsze plaże, przespacerujesz się nawet w tunelu wulkanicznym. Dotrzesz też do słynnego obserwatorium astronomicznego i teleskopu Gallileo. A jak podczas tych podróży założysz okulary do wirtualnej rzeczywistości, to poczujesz, że się tam przenosisz naprawdę.

TREKKING NA GOMERZE

La Gomera jest drugą najmniejszą z Wysp Kanaryjskich. Najmniejszą, ale wcale nie mniej fascynującą od innych. Zachwyca naturalnymi krajobrazami i posiada ponad 600 km szlaków przeznaczonych dla miłośników pieszych wędrówek. Krótki wirtualny trekking pozwoli ci rzucić okiem na to, co wyspa ma do zaoferowania turystom.

GWIAZDORSKA MAJORKA

Majorka, najsłynniejsza z wysp archipelagu Balearów, to od kilkudziesięciu lat ulubiony wakacyjny kierunek nie tylko Polaków. To także ulubiona wyspa gwiazd małego i wielkiego ekranu, które regularnie tu bywają lub mają swoje posiadłości. Należą do nich m.in. Jack Nicholson, Sting, Annie Lennox czy Michael Douglas. Tutaj po prostu wypada bywać, pokazać się w porcie na swoim luksusowym jachcie, wybrać się na jedną z licznych plaż – również dla nudystów lub zapatrzyć się na słońce zachodzące nad ciepłym morzem, z kieliszkiem wina w dłoni. Namiastkę wszystkich tych przyjemności zapewni ci wirtualna podróż po wyspie. Każde zdjęcie na stronie to panorama 360. A jeśli lubisz kluczyć w labiryncie uliczek średniowiecznego miasta, wybierz się do Alcudii.

Mam nadzieję, że ta wirtualna podróż choć na kilka chwil przeniosła cię do Hiszpanii i ukoiła tęsknotę za iberyjskimi klimatami. A może niektóre miejsca były dla ciebie zupełnie nowe i staną się inspiracją do podróży w realnym świecie – jak tylko wrócimy do normalności.

Ale ostrzegam, wirtualne podróże wciągają. Jak raz je rozpoczniesz, wciąż będziesz chcieć więcej i więcej.
Do zobaczenia w Hiszpanii!

WIĘCEJ OPOWIEŚCI O HISZPANII ZNAJDZIESZ TUTAJ

baner Norden Cosmetics

polecane hotele GORACH

polecane hotele CENTRUM

polecane hotele MORZE

polecane hotele JEZIORA

polecane KLINIKI DAY SPA

Perfect SPA Awards

 Perfect SPA Awards 2021 glosuj hotel

 Perfect SPA Awards 2021 glosuj daySPA

Phytomer 300x300

 

Nasze magazyny i albumy

Zapisz się do newslettera

Perfect SPA International

Perfect SPA Hotel 2021 HISZPANIA - GŁOSUJ

Perfect SPA INTERNATIONAL 2021 EUROPA - GŁOSUJ

Perfect SPA INTERNATIONAL 2021 Świat

RANKINGI SPA

Phytomer 300x300

Pobierz E-Book

 okl e book SPA Rodzinne

okladka e book UZDROWISKAe-book Restauracje okladka Semana SPAeden pl

 

polecane hotele spa poziome wszystkie SPA EDEN

Polska na zdrowie PL0

Cytat tygodnia

cytat, Konfucjusz