Świnoujście to nadmorskie miasto uzdrowiskowe położone na 44 wyspach, liczne atrakcje w Świnoujściu sprawiają, że bez względu na porę roku, nie można się tu nudzić.
Świnoujście to jedno z najpiękniejszych nadmorskich miast w Polsce. Leży tuż przy granicy z Niemcami. Klimat jest tu łagodniejszy, a pogoda cieplejsza i mniej wietrzna w porównaniu z innymi miejscami na polskim wybrzeżu. Najbardziej znaną atrakcją Świnoujścia jest najszersza w Polsce plaża. Ale atrakcji jest znacznie więcej – na każdą porę roku. Co warto zobaczyć w Świnoujściu?
Świnoujście i jego atrakcje wygodnie jest zwiedzać na dwóch kółkach. Jest tu przeszło 100 km szlaków rowerowych oznakowanych zgodnie z międzynarodowymi standardami. Można nimi dotrzeć do wszystkich najważniejszych miejsc – śródmieścia, portu, dzielnicy nadmorskiej, a także przejść granicznych i niemieckich miejscowości Ahlbeck i Garz.
ŚWINOUJŚCIE ATRAKCJE – PLUSY I MINUSY
+ PLUSY: Miasto czyste i zadbane; wiele atrakcji turystycznych; plaża Uznam od lat z Błękitną Flagą; łatwo zrobić wycieczkę do Niemiec.
– MINUSY: Dosyć daleko z wielu regionów kraju; w sezonie tłok; wieczorami głośno – nie warto mieszkać przy samej promenadzie; blisko niemieckiej granicy, więc dosyć drogo.
Świnoujście atrakcje – Najszersza plaża w Polsce
Jedną z największych atrakcji Świnoujścia jest najszersza plaża w Polsce, która ciągle rośnie. Ma 10 km długości i miejscami znacznie ponad 100 m szerokości. Plaża łagodnie schodzi do morza, jest więc bardzo bezpieczna, a do kąpielisk prowadzi 12 wejść. Od miejscowości oddziela ją pas wydm i lasów sosnowych. Od kilkunastu lat, co roku plaża Uznam otrzymuje Błękitną Flagę, certyfikat świadczący o czystości wody i plaży, bezpieczeństwie, doskonałym zagospodarowaniu. Nie brakuje tu toalet (również dla niepełnosprawnych) oraz atrakcji dla dużych i małych. Przy plaży, na końcu Falochronu Zachodniego stoi charakterystyczny znak nawigacyjny Stawa Młyny. Zobacz plażę na żywo...
Świnoujście atrakcje – Falochrony i Stawa Młyny
Falochrony i Stawa Młyny to symbol Świnoujścia. Powstały w XIX wieku falochron zachodni ma 1400 m długości i jest najdłuższym kamiennym falochronem w Europie. Na jego końcu stoi znak nawigacyjny Stawa Młyny w kształcie wiatraka – symbol Świnoujścia. To ulubione miejsce turystów. Bez zdjęcia na tle „wiatraka” pobyt w Świnoujściu nie może być zaliczony.
Świnoujście atrakcje – Twierdza Świnoujście – Pruskie fortyfikacje
Pruski zespół fortyfikacji, który powstał w XIX wieku i bronił dostępu do portu w Świnoujściu. Pierwotnie składał się z czterech fortów, ale do naszych czasów przetrwały trzy: Fort Anioła, Fort Gerharda i Fort Zachodni. Najlepiej zachowanym nadbrzeżnym fortem artyleryjskim w Europie jest Fort Gerharda (Wschodni) położony na prawym brzegu rzeki Świny, na wyspie Wolin. Dzisiaj znajduje się tu żywe muzeum, w którym turyści mogą przenieść się w czasie i na własnej skórze poczuć smak wojskowej służby. Zwiedzanie Fortu Wschodniego odbywa się w formie przyspieszonego szkolenia wojskowego. Turyści zwiedzają fortecę pod opieką umundurowanego pruskiego żołdaka. Oprócz poznawania historii tego miejsca, przechodzą próby (odwagi, ciemności i inne), które mają sprawdzić, czy nadają się do wojskowej służby.
Latarnia Morska Świnoujście – Najwyższy nadmorski taras widokowy
W Świnoujściu stoi najwyższa na polskim wybrzeżu Morza Bałtyckiego latarnia morska. Wysokość latarni: 67,7 m. Wysokość światła: 65 m. Zasięg światła: 25 mil morskich (ok. 46.3 km). Na taras prowadzi 308 schodów. Po raz pierwszy zaświeciła w 1857 roku. Od zakończenia remonku generalnego w 2000 roku, udostępniona jest do zwiedzania. Z tarasu rozpościera się wspaniały widok na ujście Świny, Bałtyk i Fort Gerharda. W przyległym do latarni budynku znajduje się zaś muzeum.
Świnoujście atrakcje – Dwie promenady – morska i rzeczna
Świnoujście ma aż dwie promenady. Promenada Nadmorska do kilkukilometrowy deptak (ul. Żeromskiego) ciągnący się wzdłuż linii brzegowej. Tutaj znajdują się zabytkowe, XIX-wieczne pensjonaty, muszla koncertowa, a także liczne kafejki i kramy. Promenada nad Świną to Wybrzeże Władysława IV. Stąd można podziwiać port, wpływające wielkie statki handlowe i pasażerskie, a także wybrać się na wycieczkę statkiem spacerowym czy przeprawić się promem na wyspę Wolin.
Świnoujście atrakcje – Podziemne Miasto na Wyspie Wolin
Sieć podziemnych korytarzy łączących kilka wielkich schronów ukrytych pod nadmorskimi wydmami. Tutaj można poznać historię zimnej wojny. W czasie II wojny światowej w miejscu tym stały potężne działa chronione przez setki ton betonu. Ich zadaniem była obrona bazy Kriegsmarine w Świnoujściu. Po wojnie kompleks przebudowano, a schrony połączono podziemnymi korytarzami. W ten sposób powstało Poziemne Miasto na Wyspie Wolin, które jest filią Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.
Atrakcja znajduje się w dzielnicy Przytór w Świnoujściu. Obiekt położony jest pomiędzy stacją kolejową Świnoujście-Przytór a plażą, przy ścieżce rowerowej R-10. Znajdujemy się 500 metrów od drogi S3 i przystanku komunikacji autobusowej (przystanek autobusu lini nr 7 oraz 10). Zwiedzanie trwa około dwóch godzin i odbywa się z przewodnikiem. Dla turystów indywidualnych wejścia odbywają się o ściśle określonych godzinach – różnych w zależności od sezonu.
Świnoujście atrakcje – Dzielnica uzdrowiskowa
Świnoujście, oprócz bogatego w jod nadmorskiego klimatu, posiada też lecznicze wody solankowe eksploatowane w trzech odwiertach i wykorzystywane do kąpieli solankowych oraz inhalacji. Pierwsi wczasowicze z pięknego położenia i morskiego klimatu Świnoujścia korzystali już na początku XIX wieku. Pierwszy Dom Zdrojowy z łaźniami, do których wożono wodę morską w beczkach, stanął w 1826 roku. Krótko potem powstał Park Zdrojowy, a później promenada, z której schodziło się na trzy plaże: damską, męską i rodzinną. Po odkryciu pod koniec XIX wieku leczniczej solanki zaczęło się rozwijać uzdrowisko z prawdziwego zdarzenia. Do dziś zachowała się uzdrowiskowa zabudowa z willami i kamienicami z przełomu XIX i XX wieku, w której czuć ducha sprzed ponad 100 lat.
Świnoujście atrakcje – Sporty wodne w Świnoujściu
Miłośnicy sportów wodnych nie mogą w położonym na 44 wyspach Świnoujściu i jego okolicach narzekać na nudę. Wyznaczono tu dwie trasy kajakowe, które mają swój początek przy ośrodku wypoczynkowym „Marina-Karsibór”. Szlak Kajakowy 44 Wysp ma 30 km i prowadzi pośród małych wysepek delty Świny, przez wody Zatoki Mulnik, Młyńskiej Toni, aż do Karsiborskiej Kępy. Dłuższa trasa, Wzdłuż Brzegów Wyspy Wolin, ma 60 km i można rozbić ją na kilka dni. Na szlaku mamy okazję podziwiać Woliński Park Narodowy w całej okazałości.
Żeglarze mają do dyspozycji akweny morskie i śródlądowe. Początkujący mogą szkolić się na jeziorach Wicko Wielkie, Wicko Małe czy w pobliżu Starej Świny. Profesjonaliści chętnie wypływają na Zalew Szczeciński i Morze Bałtyckie. Przytulną keję znajdą zaś na wyspie Uznam, w największej w Polsce przystani jachtowej Świnoujście. W sezonie letnim odbywają się liczne regaty.
ŚWINOUJŚCIE ATRAKCJE DLA DZIECI I NIE TYLKO...
Oprócz wspominanych wyżej atrakcji, które dzieci lubią tak samo jak dorośli, takich jak: latarnia morska (dzieciaki lubią się wspinać i patrzyć na świat z góry), podziemne miasto (lubią też myszkować w ciemnych zakamarkach) i forty (tutaj też jest gdzie myszkować), atrakcyjna jest też dla nich wyspa Karsibór, gdzie znajduje się basen niemieckich U-bootów z II wojny światowej oraz plac edukacji przyrodniczej przy ulicy 1 Maja, na którym mogą się jednocześnie bawić i uczyć. Wśród atrakcji Świnoujścia są też oceanarium i park linowy, a miasto można zwiedzać turystyczną ciuchcią. Dzieciaki mniejsze i większe lubią też wycieczki statkami i promami oraz... oczywiście aquapark.
Świnoujście atrakcje – Wycieczki morskie i przeprawy promowe
Poza regularnymi promami do Szwecji, ze Świnoujścia można się wybrać na rejsy wycieczkowe – po porcie, wokół wysp, do Szczecina, a nawet do niemieckich portów w Ahlbeck, Heringsdorf i Bansin. A ponieważ miasto leży na 44 wyspach, są tu też dwie przeprawy promowe:
- Przeprawa Świnoujście - Ognica, na przedłużeniu drogi krajowej nr 3, obsługuje wszystkie pojazdy.
- Przeprawa Warszów - Świnoujście, to przeprawa głównie dla mieszkańców Świnoujścia. W godzinach 4.00 do 22.00 obsługuje ruch samochodowy tylko dla mieszkańców.
Promy w Świnoujściu kursują bardzo często, a latem nawet bez przerwy, ale i tak w sezonie dochodzi do zatorów. Turyści mogą korzystać wtedy z wjazdu do miasta od strony Niemiec.
Świnoujście atrakcje – Baltic Park Molo Aquapark – Aqua-szaleństwo
Baltic Park Molo Aquapark posiada pierwszy w Polsce basen z falą do surfingu, liczne zjeżdżalnie oraz atrakcje dla dzieci i dorosłych. Jest 25-metrowy basen sportowy (4 tory), 25-metrowy basen rekreacyjny z grzybkiem, wodnymi masażerami, gejzerem powietrznym i leżankami z masażem, rwąca rzeka, basen dla dzieci ze zjeżdżalniami, zabawkami i wodnymi atrakcjami, Spray Park, czyli wyspa piratów dla najmłodszych, surf wave (atrakcja płatna dodatkowo), 4 zjeżdżalnie wodne o różnym stopniu trudności (najłatwiejsza od 7. roku życia) oraz strefa saun (dodatkowo płatna) Aquapark czynny od 8.00 do 22.00.
Atrakcje dla dzieci w okolicach Świnoujścia – U sąsiadów
Tuż za granicą Świnoujścia i Polski, po niemieckiej stronie wyspy Uznam znajdziemy liczne atrakcje dla dzieci i całych rodzin. Już przy parkingu granicznym, między polskim Świnoujściem a niemieckim Ahlbeck mieści się Wystawa Rzeźb Piaskowych Uznam. Na powierzchni 4000 m2, pod dachem obejrzymy nawet 7-metrowe rzeźby z piasku przedstawiające potężnych bogów, odważnych bohaterów i upiory za całego świata. Nieco dalej – Świat Guliwera w Pudagla i park linowy w Neu Pudagla, a także Dom na głowie i motylarnia w Trassenheide.
ATRAKCJE W OKOLICACH ŚWINOUJŚCIA
Delta wsteczna Świny – Morze wpadające do rzeki
Delta wsteczna Świny to jedyne miejsce w Polsce, w którym morze wpada do rzeki. Najpiękniejszy widok na liczne podmokłe wyspy rozłożone na obszarze ok. 20 km2 rozpościera się ze wzgórza Zielonka (81 m n.p.m.) koło Lubina na wyspie Wolin. Na obszarze tym gnieździ się około 140 gatunków ptaków.
Świna, Dziwna i Piana to trzy ramiona Odry uchodzącej do Morza Bałtyckiego. Zjawisko wpadania morza do Świny najczęściej występuje, gdy wieją północne wiatry, a na morzu panują sztormy. Woda Świny nie płynie wówczas do morza, lecz wpychana jest spowrotem do koryta. Zawracając, zabiera ze sobą słoną wodę morską, a także piasek i muł, a osadzając go, tworzy nowe wyspy. Dlatego przy ujściu Odry wyspy ciągle tworzą się, to znów zanikają – aktualnie łącznie jest ich 44. Największe z nich to Wolin, Uznam i Karsibór.
Wyspa Karsibór – Plaża, dzika plaża
Jedną z ciekawszych atrakcji w okolicach Świnoujścia jest wyspa na Zalewie Szczecińskim powstała z części wyspy Uznam po przekopaniu Kanału Piastowskiego (1874–1880), który miał skrócić drogę wodną między Szczecinem a Świnoujściem. To doskonałe miejsce na wycieczki – na wyspie wyznaczono szlaki rowerowe, piesze i kajakowe. Karsibór słynie z przepięknej przyrody i dzikich plaż. Do zwiedzania są też: zabytkowy kościół z XV wieku, stare cmentarze ewangelickie, pomnik lotników RAF, dawny basen U-bootów.
Rezerwat przyrody Karsiborska Kępa – Ptasi raj
Na północy Wyspy Karsibór znajduje się ptasi rezerwat – Karsiborska Kępa. 180 ha podmokłych łąk to prawdziwy raj dla miłośników ptaków, które można tu oglądać przez cały rok. To lęgowisko ponad 140 rzadkich gatunków ptaków i jedno z trzech najcenniejszych obszarów występowania wodniczki. Można podglądać m.in.: bieliki, kanie rdzawe, błotniaki łąkowe, derkacze i bataliony. Karsiborska Kępa jest również miejscem występowania unikatowej roślinności solniskowej, m.in. tak unikatowych halofitów jak: babka pierzasta (jedyne stanowisko w Polsce), mlecznik nadmorski czy świbka morska (nie mylić ze świnką).
Świnoujście atrakcje – Wyspa Mielino – Królestwo kormoranów
Wyspa Mielino pojawiła się na mapach Świnoujścia w 1911 roku. Jest efektem ubocznym powstającego tu Kanału Mielińskiego, który miał usprawnić żeglugę między Bałtykiem a Szczecinem. Wyspa jest długa (3,5 km) i wąska (maksymalnie ma 500 m szerokości). Zasłynęła jako „wyspa kormoranów”. Nagie, obumarłe konary drzew obsiadają chmary czarnych ptaków. Wygląda to nieco złowrogo. Wyspę i jej skrzydlatych mieszkańców najlepiej obserwować z pokładu statku wycieczkowego. Warto – kormorany wdzięcznie pozują do zdjęć.
Świnoujście atrakcje – Wyspa Uznam – Rowerem do cesarskich uzdrowisk
Wyspa Uznam znajdująca się na granicy polsko-niemieckiej posiada piękne szerokie plaże, przy których po stronie niemieckiej rozłożyły się kameralne kurorty Ahlbeck (tuż przy granicy), Heringsdorf czy Bansin (dawne uzdrowiska cesarskie) oraz sporo jeziorek (np. Kolpinsee), nad którymi w niewielkich wioskach toczy się spokojne, sielskie życie. Na wybrzeżu znajdziemy XIX-wieczną architekturę uzdrowiskową, pełną białych domów, z wieżyczkami i bogato zdobionymi gzymsami. Na wyspie Uznam wytyczono szereg ścieżek rowerowych, którymi można dojechać do licznych atrakcji. Nie brakuje propozycji dla dzieci, jak parki rozrywki czy rzeźby z piasku, dla dorosłych: termy i ogród botaniczny czy lubiany przez wszystkich zamek w Stolpe oraz Wojskowy Ośrodek Badawczy w Peenemuende. Koniecznie trzeba skosztować tutejszej kuchni, a zwłaszcza wybornych śledzi.
WARTO PRZECZYTAĆ:
POLSKIE WYBRZEŻE BAŁTYKU – RAJ DLA MIŁOŚNIKÓW PLAŻ I NATURY
POLECANE NAJLEPSZE HOTELE SPA NAD MORZEM - REKOMENDACJE EDENU