Czworonogi są częścią rodziny, dlatego chcemy dla nich jak najlepiej. Może więc zafundować im wizytę w luksusowym salonie odnowy biologicznej czy pobyt w ośrodku SPA & wellness? W Polsce dostępne są na razie tylko niektóre zabiegi, ale z roku na rok ich przybywa.
Tekst: Elżbieta Bogusławska-Przybysz
SPA dla psa i kota
Na świecie branża SPA dla zwierzaków domowych bardzo prężnie się rozwija. Można przyjść z pupilem na same zabiegi upiększające czy relaksujące, albo zostawić go w hotelu dla zwierząt, w którym odnowa biologiczna jest częścią pakietu. Także ośrodki SPA dla ludzi coraz częściej wzbogacają swoją ofertę, zapraszając gości z czworonogami i proponując im specjalne usługi.
Czy zwierzęta są z tego zadowolone? Na pewno nie każdy pies i tylko niewielka część kotów nadaje się do hotelu czy do wizyt w salonach piękności. Na szczęście dobre ośrodki zatrudniają specjalistów zoo-psychologów, którzy pilnują, aby zabiegi nie były dla pupili zbyt stresujące. Taki pobyt ma być dla nich radością. W psich i kocich SPA połowa gości to stali klienci, a pupile swoim zachowaniem łatwo zdradzają, czy chętnie wracają w dane miejsce czy nie. Ich radość jest więc najlepszą reklamą.
LUKSUSOWE ZAKWATEROWANIE
Pomieszczenia dla czworonogów nie przypominają psich boksów. Zwierzaki wylegują się na łóżkach i kanapach, wśród mięciutkich kocyków i poduszek. Pet-sitter urozmaica im czas, oferując zabawki interaktywne, czy wykonując masaże relaksacyjne. Futerkowym gościom puszcza się muzykę klasyczną lub relaksacyjną, mogą też oglądać telewizję. Do ich dyspozycji są wybiegi, urozmaicone huśtawkami, tunelami i różnymi przeszkodami. Właściciel zwykle może skontaktować się z pupilem poprzez telefon głośnomówiący i obserwować jego poczynania przez kamery internetowe, rozmieszczone w różnym miejscu w ośrodku.
W ostatnim czasie zaczęły powstawać organiczne SPA dla zwierząt. Wszystko jest w nich ekologiczne, począwszy od samych materiałów budowlanych, poprzez farby na ścianach, meble itd. Używa się tam tylko biodegradowalnych środków czystości, naturalnych kosmetyków, a do jedzenia zwierzaki dostają przysmaki z produktów pochodzących z farm ekologicznych.
ŁAPKI NA STÓŁ
Ludzie chodzą na manicure i pedicure, a zwierzaki... na pawdicure. Ich pazurki są przycinane, szlifowane, natłuszczane. W niektórych salonach nakłada się na łapy (bo pielęgnacji wymagają też poduszki, odpowiedniki ludzkich opuszek) specjalne kompresy odżywcze, a potem maluje pazurki na przeróżne kolory, można też umieścić na nich fantazyjny wzorek. Producenci zwierzęcych kosmetyków opracowali specjalne, bezwonne, ekologiczne lakiery do pazurków, schnące w pół minuty.
Coraz popularniejsze (także w Polsce) są tipsy dla kotów, dostępne w przeróżnych kolorach – nierzucające się w oczy czarne lub brązowe, ale też jaskrawe, np. cytrynowe czy różowe. Nakleja się je kotom na ich pazurki, a po 5-6 tygodniach tipsy same odpadają i wtedy czas na kolejną wizytę u kociej pawdikiurzystki. Tipsy mają walor nie tylko estetyczny, ich głównym zadaniem jest ochrona domowych sprzętów przed kocim drapaniem.
WODA ZDROWIA I URODY DODA
Większość psów uwielbia pływać, chętnie więc korzystają z basenów i bieżni wodnych, które zalecane są zwłaszcza w wypadku problemów z kręgosłupem czy ze stawami. Oprócz tego salony oferują specjalne, lecznicze i relaksujące kąpiele z dodatkiem wonnych olejków, najczęściej lawendowego, który działa uspokajająco, oraz mentolowego, łagodzącego bóle mięśni i stawów. Mniejsze czworonogi mogą skorzystać z wanny cedrowej, która ma własny kojący zapach. Pupil podczas kąpieli jest masowany, dłońmi lub przysznicem ze specjalną nakładką. Z myślą o zwierzakach została skonstruowana aparatura, która w strumieniu wody wytwarza bąbelki. Masują one skórę czworonoga i świetnie ją dotleniają, a przy tym dobrze relaksują i pies dużo spokojniej znosi kąpiel.
A może nowy kolor?
Fryzury naszych pupili stają się coraz śmielsze. Standardem w salonach jest wyczesywanie martwych włosów zwierzaków, mycie, a potem suszenie czworonoga specjalnym, chłodnym strumieniem, który nie uszkadza szaty, strzyżenie, rozplątywanie sierści, nakładanie na nią odżywki. Groomerzy oferują też poprawę koloru – specjalne szampony i preparaty w żelach, sprejach czy w proszku wysycają naturalną barwę sierści albo wręcz zmieniają jej odcień o kilka tonów. Można zafundować zwierzakom barwne refleksy na włosach, np. różowe czy fioletowe. Kąpiele błotne albo maseczki nakładane tylko na pyszczek odżywiają sierść i skórę, pozwalają również pozbyć się przebarwień, np. w okolicach fafli czy oczu. Biały pupil staje się śnieżnobiały...
UKOJENIE DLA ZMYSŁÓW
Saunę lubią nie tylko psy, ale i koty, ze swojej natury bardzo ciepłolubne. Takie zabiegi polecane są szczególnie starszym zwierzakom, u których wygrzewanie się złagodzi bóle reumatyczne czy bóle stawów.
W specjalnych kabinach serwuje się pupilom chromoterapię. Ma ona znaczenie szczególnie zimą, kiedy pies czy kot nie może pobiegać w słońcu tyle, ile potrzebuje. Naświetlanie reguluje zegar biologiczny. Odpowiednimi kolorami światła oddziałuje się też na psychikę zwierzaków, np. zielony uspokoi zbyt pobudzonego, a czerwony pobudzi leniwca.
Zabieg jonizacji pozwoli usunąć bakterie i drobnoustroje z psiej sierści, poprawi też jej zapach. Wszystkie psy mają w salonach przegląd i higienę uszu, tym spokojniejszym oferuje się też czyszczenie zębów ozonową szczoteczką, która świetnie odświeża oddech. Działa bezdotykowo, zwierzak musi tylko dać sobie otworzyć pysk. A na sam koniec nasz ulubieniec jest delikatnie perfumowany.