Produkty krwiopochodne wytwarzane z krwi lub jej składników wykorzystywane są w medycynie od ponad 30 lat z uwagi na zawartość substancji odpowiedzialnych za stymulację procesów naprawczych.
Jednym z tego typu preparatów jest PRP (Platelet Rich Plasma), czyli osocze bogatopłytkowe otrzymywane z krwi żylnej pacjenta, zawierające płytki krwi, które po aktywacji wydzielają liczne czynniki wzrostu, spośród których wiele odgrywa główną rolę w hemostazie i regeneracji tkanek.Płytki krwi są pierwszym i najważniejszym elementem procesów gojenie w naszym organiźmie i dlatego wykorzystujemy ich zdolności w leczeniu różnych uszkodzeń tkanek w ortopedii, chirurgii, stomatologii, a od 2003 roku również w medycynie estetycznej.
Zabiegi z PRP, dzięki swoim właściwościom stymulująco-odnawiającym, potwierdzonym licznymi badaniami, zdobywają coraz większe grono zwolenników.
Naturalny powrót młodości
Mezoterapia przy pomocy PRP Density Platelet Gel to zabieg pobudzający skórę do odnowy, wykorzystujący naturalne właściwości organizmu do regeneracji. Uznawany jest za jeden z najbezpieczniejszych zabiegów medycyny estetycznej, ze względu na stuprocentową biokompatybilność i immunologiczną neutralność, dzięki czemu nie niesie za sobą ryzyka reakcji uczuleniowych. PRP Density Platelet Gel jest preparatem autologicznym, czyli wytwarzanym z tkanek pacjenta, a jego stosowanie nie niesie za sobą ryzyka reakcji uczuleniowych. Dzięki zastosowaniu zamkniętego systemu sterylnych probówek, ryzyko zakażenia jest praktycznie zerowe.
Polecany jest zarówno 20-latkom, jak i osobom dojrzałym. Szczególnie rekomendowany jest pacjentom, których skóra wykazuje reakcje alergiczne (skóra atopowa) oraz tym wszystkim, którzy poszukują naturalnych zabiegów i bezpiecznych produktów o wysokiej skuteczności. Terapie PRP sprawdzają się także doskonale po zabiegach medycyny estetycznej oraz w walce z łysieniem.
Zabieg trwa ok. 20-30 minut i polega na aplikowaniu powierzchniowo w skórę osocza bogatego w płytki krwi, pozyskanego z krwi pacjenta. Ostrzykiwana jest głównie twarz, szyja, dłonie i dekolt. Efekty są spektakularne i długotrwałe: skóra odzyskuje jędrność i młodzieńczy blask, znika szarość i zmęczenie, a także drobne zmarszczki. Zabiegi osoczem bogatym w płytki krwi stosuje się w celu naturalnego odmłodzenia i regeneracji skóry. Płytki krwi zawarte w osoczu bogatopłytkowym produkują specyficzne czynniki wzrostu (TGF-beta, EGF, PDGF, VEGF, bFGF), które:
• pobudzają procesy regeneracji tkanek,
• wspomagają proces angiogenezy (tworzenia nowych naczyń krwionośnych),
• aktywują mezenchymalne komórki macierzyste,
• pobudzają fibroblasty do tworzenia nowego kolagenu,
• przyspieszają powstawanie nowych komórek naskórka.
Efekty zabiegu
• skóra zregenerowana,
• poprawa elastyczności, gęstości i napięcia,
• wygładzenie drobnych zmarszczek, poprawa kolorytu skóry, dzięki lepszemu ukrwieniu i nawilżeniu,
• rozświetlenie skóry,
• stymulacja odrostu włosów,
• spłycenie blizn potrądzikowych i pooperacyjnych,
• zmniejszenie widoczności rozstępów skórnych.
Zabieg PRP Density Platelet Gel
W celu otrzymania osocza bogatopłytkowego konieczne jest pobranie od pacjenta pewnej objętości krwi pełnej. Jej ilość zależy od objętości osocza bogatopłytkowego jaką zamierza się uzyskać. Najczęściej pobieramy 9 lub 18 ml krwi w celu otrzymania 5 lub 10 ml osocza bogatopłytkowego. Krew zostaje pobrana próżniowo do fiolki z antykoagulantem i żelem separującym, a następnie odwirowana w celu oddzielenia osocza i płytek krwi od pozostałych składników. Preparat prawidłowo pozyskanego osocza bogatego w płytki krwi pozostaje stabilny i sterylny przez około 8 godzin. Osocza nie można zamrażać, przed każdym zabiegiem należy je przygotowywać na nowo.
Mezoterapię osoczem bogatopłytkowym należy wykonywać w seriach – ilość uzależniona jest od potrzeb i stanu skóry. Bardzo dobre efekty przynosi cykl 3-5 zabiegów w odstępach 2-3 tygodniowych. Szczególnie wykorzystujemy osocze w mezoterapii okolic o cienkiej i delikatnej skórze, jak skóra okolic oczu i powieki, szyja, dekolt, które szczególnie wymagają rewitalizacji.
Osocze bogatopłytkowe wstrzykuje się do skóry z zastosowaniem techniki mezoterapii igłowej, punktowo lub liniowo, wzdłuż i w poprzek zmarszczek, fałdów skóry, blizn, rozstępów, używając uprzednio, dla pełnego komfortu pacjenta, kremu znieczulającego. Zabieg, wbrew powszechnemu przekonaniu, wcale nie jest bardziej krwawy od każdej innej mezoterapii. Krew pojawia się czasem w miejscu wkłucia, natomiast wstrzykiwane osocze jest przezroczyste, nie ostrzykujemy twarzy pełną krwią. Skóra po zabiegu jest zaróżowiona, a widoczne bezpośrednio w niektórych miejscach „bąbelki” znikają w ciągu 1-2 godzin. Ważne jest, aby bezpośrednio po zabiegu nie nakładać makijażu i nie wystawiać skóry na słońce, wysokie lub bardzo niskie temperatury.
Techniki łączone
Jeszcze korzystniejsze efekty uzyskujemy dzięki łączeniu różnych zabiegów.
Najczęściej mezoterapię osoczem łączymy z zabiegami laserem frakcyjnym, co powoduje zarówno zwiększenie skuteczności zabiegów, jak i szybsze gojenie. To połączenie wykorzystujemy zwłaszcza przy leczeniu blizn potrądzikowych i pooperacyjnych, rozstępów, a także w odmładzaniu i wygładzaniu zmarszczek. Korzystne efekty daje połączenie zabiegu osoczem z nićmi PDO, które tworzą dodatkowe rusztowanie w skórze, a łączne stosowanie daje większą stymulację do regeneracji i produkcji kolagenu. Takie zabiegi najczęściej wykonujemy w okolicach oczu, powiek, szyi, dekoltu, ale możemy również poddać zabiegowi wewnętrze powierzchnie ramion i ud w celu poprawy jędrności skóry w tych obszarach. Również połączenie z ostatnio modną karboksyterapią daje dobre efekty odmładzające, regenerujące i stymulujące skórę.
Osobiście uważam, że zabieg osoczem doskonale wpisuje się do naszego portfolio zabiegów estetycznych, jako kolejny zabieg stymulujący naturalne właściwości regeneracyjne skóry. Zasada jego działania jest zgodna ze współczesnymi założeniami medycyny estetycznej, która koncentruje się na poszukiwaniu metod w sposób fizjologiczny stymulujących nasze własne tkanki, a przede wszystkim – dających naturalne, a nie przerysowane efekty odmładzania.
Istnieje też szereg wstępnych doniesień o możliwościach zastosowania mezoterapii osoczem w leczeniu różnych chorób dermatologicznych, wymagających poprawy regeneracji i gojenia, np. atopowe zapalenie skóry, odleżyny, oparzenia, a także różne rodzaje łysienia.
Wskazania i przeciwwskazania
Terapie z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego polecane są do rewitalizacji skóry, poprawy jej struktury i gęstości, korekcji zmarszczek i fałd. Warto zdecydować się na zabieg, gdy skóra jest wiotka, sucha i zmęczona. Zabiegi PRP dają również pozytywne efekty w zahamowaniu wypadania włosów, zwalczaniu rozstępów i blizn.
Przeciwwskazania do wykonania zabiegu PRP Density Platelet Gel to: ciąża, laktacja, choroby nowotworowe, ostre zakażenia wirusowe, zakażenie wirusem HIV, przewlekłe choroby wątroby, choroby autoimmunologiczne, leczenie immunosupresyjne, zaburzenia krzepliwości krwi oraz przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych.
Dr n. med. Anna Pura-Rynasiewicz
– dermatolog, absolwentka warszawskiej AM. Specjalizowała się w leczeniu trądziku, różnych postaci łysienia, łuszczycy i zabiegach dermatologicznych. Od 2000 roku zajmuje się również dermatologią estetyczną, prowadzi wykłady i szkolenia z wielu technik zabiegowych.