Zabiegi medycyny estetycznej skutecznie poprawiają urodę i opóźniają pojawienie się widocznych oznak starzenia. Jednak, by osiągnąć oczekiwany efekt, warto wybrać odpowiedni moment na wykonanie pojedynczego zabiegu lub rozpoczęcie ich serii.
Tekst: Kaja Ostrowska
Odpowiednie rozpisanie terminarza zabiegów jest ważne. Dlaczego? Po pierwsze: niektóre z nich – m.in. depilację laserową, zamykanie naczynek, peelingi medyczne, zabiegi z wykorzystaniem laserów – należy się przeprowaNdzać w konkretnych porach roku. To zalecenie związane jest z ewentualnymi estetycznymi powikłaniami, gdy po zabiegu wystawimy skórę na intensywne promieniowanie UV oraz na wysokie – lub odwrotnie – niskie temperatury. Po drugie: niektóre z zabiegów należy zaplanować z wyprzedzeniem, ponieważ dla osiągnięcia pożądanego efektu potrzebne są albo wykonanie serii, albo czas, by zainicjowane zabiegiem zmiany mogły się w pełni uwidocznić na naszej skórze. Po trzecie: jeśli nasze plany wstąpienia na ścieżkę anti-aging zakładają wykonanie kilku dopełniających się zabiegów, np. w ramach odmłodzenia twarzy – wyrównanie jej kolorytu i pozbycie się przebarwień oraz zlikwidowanie zmarszczek za pomocą wypełnień lub zastrzyków z toksyną botulinową – należy ustalić ich odpowiednią kolejność. Generalna zasada jest taka: najpierw uzdrawiamy skórę, dopiero później ja upiększamy. Koniec wakacji i początek jesieni to dobry moment, by zastanowić się, co chcielibyśmy poprawić w swoim wizerunku i przygotować plan estetycznych działań na cały rok. Przedstawiamy zabiegi, które warto wykonywać w poszczególnych miesiącach roku.
WRZESIEŃ
Czas na: odbudowę włókien kolagenowych
Włókna kolagenowe stanowią rusztowanie skóry. Odbudowę oraz ich wzmocnienie możemy osiągnąć różnymi metodami, z zastosowaniem różnych preparatów czy urządzeń, ale podstawowy cel tych zabiegów będzie taki sam: bezinwazyjne poprawienie napięcia skóry i odmłodzenie owalu twarzy. Do wyboru mamy zabiegi urządzeniem wykorzystującym promieniowanie podczerwone, czyli tzw. termolifting (np. Zaffiro), albo zabieg z zastosowaniem specjalnej formuły stabilizowanego kwasu hialuronowego (tzw. Skin Booster), aplikowanej w głębokie warstwy skóry, w których stymuluje budowę nowych włókien kolagenowych. Efekt obu zabiegów widoczny jest od razu, ale pobudzone do produkcji kolagenu komórki pracują także po zabiegu, dlatego wygląd skóry będzie poprawiał się przez kolejnych 3–6 miesięcy. Uwaga: opalenizna nie stanowi przeszkody w przeprowadzeniu tych zabiegów.
Czas na: regeneracja i poprawę napięcia skóry przy pomocy mezoterapii
Mezoterapia polega na wstrzykiwaniu małych dawek substancji odżywczych do skóry właściwej, co daje efekt stopniowego poprawy stanu skóry. W zależności od problemu używa się różnych substancji odżywczych. Tak więc zabiegi mezoterapii zarówno nawilżają (idealne rozwiązanie dla przesuszonej słońcem cery), jaki poprawiają napięcie skóry, modelując owal twarzy, redukują zmarszczki, mogą być również wykorzystane do zmniejszenia przebarwień i blizn, a także leczenia łysienia.
PAŹDZIERNIK
Czas na: zamykanie naczynek
Na problem pojedynczych pękniętych naczynek i większych zmian w postaci rozlanego rumienia, zarówno na twarzy, jak i nogach najlepszy jest laser. Jesień jest najlepszym momentem na serie zabiegów tego typu: skóra nie jest już świeżo opalona, nie będzie też w najbliższym czasie opalana (co jest przeciwskazaniem do zabiegu), a temperatury nie są ani za wysokie, ani za niskie.
Czas na: przeszczep włosów
Jeśli rozważasz przeszczep włosów, najlepszym czasem na zabieg jest moment przed zimowymi chłodami. Zwróć uwagę na możliwości urządzenia S.A.F.E.R: umożliwia wyciąganie całego włosa za pomocą podciśnienia, co minimalizuje ryzyko uszkodzenia cebulek włosów. Włosy pobierane są z tylnej i bocznych części głowy, ale też wykorzystane mogą być także te z brody, klatki piersiowej, pleców czy kończyn. Mieszki włosowe przeszczepiane są przez pneumatyczne głowice, które „wstrzeliwują” przeszczepy we wcześniej wykonane mikronakłócia. Technologia ta pozwala na pobranie ponad tysiąca mieszków włosowych gotowych do transplantacji. Ślady po zabiegu znikają w ciągu 7–21 dni.
LISTOPAD
Czas na: odmładzające zabiegi laserowe
Możesz wybrać wśród wielu odmian laserów: Fraxel zapewni wygładzenie i ujędrnienie skóry, Clear Lift da efekt głębokiego liftingu skóry, iPixel poprawi gęstość skóry, zredukuje drobne zmarszczki, a laser ablacyjny napnie skórę i wygładzi ją, likwidując drobne zmarszczki.
Czas na: peelingi medyczne
To zabiegi wykorzystujące silne stężenie substancji złuszczających i regenerujących, dobierane przez lekarza w zależności od indywidualnych cech skóry i problemu, który chcemy pokonać. Medyczne peelingi wykorzystuje się w celu wygładzenia i rozjaśnienia skóry, redukcji blizn i przebarwień, stymulacji włókien kolagenowych, regulacji wydzielania sebum i zwężenia porów skóry, redukcji zmian trądzikowych, wygładzenia skóry i zmniejszenia widoczności rozstępów. By uzyskać oczekiwany efekt, potrzebna jest zwykle seria zabiegów, a w czasie kuracji nie można wystawiać skórę na silne słonce. Jeśli więc nie wybieramy się na egzotyczne wakacje, rozpocznijmy serię zabiegów peelingujących.
GRUDZIEŃ
Czas na: redukcję rozstępów i blizn
Do zminimalizowania widoczności blizn wykorzystuje się indywidualnie dobrane peelingi medyczne, zabiegi laserowe (z zastosowaniem różnych rodzajów laserów), a także mezoterapię osoczem bogatopłytkowym. Dla osiągnięcia odpowiedniego efektu często należy wykonać serię zabiegów, co rozkłada się na kilka miesięcy kuracji. Poza tym przeciwwskazaniem do zastosowania zarówno peelingu medycznego, jak i zabiegu z wykorzystaniem lasera jest opalona skóra lub zamiar opalania się po zabiegu, dlatego takie terapie najlepiej rozpoczynać zimą, by wiosna cieszyć się ich efektami.
Czas na: usuwanie przebarwień – terapię Cosmelan
Cosmelan polega na połączeniu peelingu chemicznego i dermokosmetyków stworzonych specjalnie w tym celu. Preparaty zawierają substancje hamujące działanie enzymu odpowiedzialnego za tworzenie się barwnika oraz składniki roo działaniu rozjaśniającym. Cosmelan usuwa więc plamy i przebarwienia bez względu na ich rodzaj i pochodzenie (posłoneczne, o podłożu hormonalnym, związane z wiekiem). Jak wszystkich zabiegów z użyciem peelingów chemicznych, tak i tej terapii nie można stosować w okresie silnego nasłonecznienia.
STYCZEŃ
Czas na: depilację laserową
Trwałe usunięcie niechcianego owłosienia (polecane szczególnie osobom z ciemnymi i jednocześnie wrastającymi włoskami), wymaga serii zabiegów rozłożonych w miesięcznych odstępach czasu. Poddając się im, skóra nie może być ani opalona, ani posmarowana samoopalaczem, dlatego zima jest najlepszą porą, by rozpocząć depilację laserową i przed latem cieszyć się pełnią efektów.
Czas na: skleroterapię
Skleroterapia umożliwia zlikwidowanie żylaków, a polega na podaniu do żyły leku, który spowoduje jej zwłóknienie i wyłączenie z układu żylnego, w związku z czym staje się ona niewidoczna. Ponieważ po zabiegu należy przez 5–14 dni nosić opatrunek uciskowy, dobrze na taki zabieg decydować się wtedy, gdy chodzi się w długich spodniach, a temperatury są niskie lub umiarkowane.
LUTY
Czas na: zabiegi modelujące sylwetkę i redukujące cellulit
Zabiegi działające antycellulitowo wykorzystują różne technologie z dziedziny medycyny estetycznej, m.in. fale ultradźwiękowe, techniki masażu – podciśnieniowy czy drenaż limfatyczny oraz fale radiowe. Dzięki takiemu połączeniu dają wielowymiarowy efekt – wyszczuplenia, ujędrnienia i wygładzenia (zlikwidowania cellulitu). W zależności od indywidualnych potrzeb należy odbyć serię zabiegów od 4 do 10, w dostępach dwutygodniowych-miesięcznych.
Czas na: lipolizę iniekcyjną, czyli modelowanie sylwetki
Stosuje się ją w problematycznych miejscach, z których często za pomocą diety lub ćwiczeń nie da się usunąć nadmiaru tkanki tłuszczowej. Zabieg polega na wstrzyknięciu roztworu fosfatydylocholiny (substancja bezpieczna, bo naturalnie występująca w organizmie), która powoduje rozkład tłuszczów złożonych na proste, które są transportowane do wątroby i tą drogą usuwane z organizmu. Zabieg ten polecany jest do usuwania tkanki tłuszczowej z podwójnego podbródka, karku, pleców, zewnętrznej i wewnętrznej części ud, talii czy okolic kolan. Dla uzyskania efektu należy powtórzyć go 2–4 razy w odstępie co najmniej 4 tygodni.
MARZEC
Czas na: karboksykoterapię – zabieg wyszczuplający i wygładzający ciało
Karboksykoterapia polega na podskórnym podaniu w dotkniętą defektem okolicę dwutlenku węgla. Takie wstrzyknięcia poprawiają mikrokrążenie, dzięki czemu tkanki zostają lepiej dotlenione i odżywione. Przyspieszony metabolizm sprzyja redukcji cellulitu, spłyceniu blizn oraz rozstępów. Rekomenduje się wykonanie 6–12 zabiegów w odstępach tygodniowych.
Czas na kriolipolizę – zabieg modelujący ciało, likwidujący miejscowo komórki tłuszczowe.
W czasie zabiegu kriolipolizy fałd skórny z tkanką tłuszczową zostaje zassany i i poddany działaniu niskiej temperatury. Pod wpływem zimna komórki tłuszczowe ulegają apoptozie, czyli „popełniają samobójstwo, bo są szczególnie wrażliwe na niskie temperatury, podczas gdy pozostałe zostają nie naruszone. Bardzo często już jeden zabieg daje satysfakcjonujący efekt.
KWIECIEŃ
Czas na: nici hialuronowe – modelowanie i odmładzanie twarzy
Po serii zabiegów przywracających zdrowie cery, czas na jej upiększenie – uniesienie owalu twarzy, wymodelowanie jej konturów bez użycia skalpela. Nici hialuronowe zastąpiły nici złote, bo nie są dla organizmu obcym ciałem, w związku z czym są bezpieczniejsze. Kwas hialuronowy podawany jest liniowo według tzw. wektorów napięcia skóry. Zabieg poprawia owal twarzy, napina skórę policzków i czoła, unosi brwi i zewnętrzny kącik oka, odbudowuje skórę dolnej powieki. Na regeneracje po zabiegu potrzebujemy od tygodnia do dwóch.
Czas na: redukcję trzewnej tkanki tłuszczowej
Metoda ta (Cosmosoft) wykorzystuje pole magnetyczne, które otacza osobę poddaną zabiegowi. Energia pola nie tylko zostaje dostarczona na powierzchnię ciała, ale przenika też do jego wnętrza, oddziałując na tłuszcz otaczający narządy wewnętrzne. Pole magnetyczne powoduje niszczenie komórek tłuszczowych. Zabieg ten wyszczupla i wygładza ciało oraz redukuje obrzęki i tłuszczową tkankę trzewną. Dodatkowo relaksuje.
MAJ
Czas na: wypełnianie zmarszczek
Do tego zadania wykorzystuje się preparaty z kwasem hialuronowym – substancją naturalnie występującą w skórze, której wraz z wiekiem zaczyna ubywać. Dlatego dostarczenie jej z zewnątrz za pomocą wstrzyknięć w odpowiednie miejsca w skórze nawilża, wypełnia zmarszczki, modeluje usta, poprawia kontur twarzy, pobudza naturalne procesy regeneracyjne skóry – dzięki którym nawet po wchłonięciu się kwasu hialuronowego skóra wygląda lepiej niż przed zabiegiem.
Czas na: odmładzające zabiegi toksyną botulinową
Nie tylko wyprasują zmarszczki mimiczne, np. na czole oraz wokół oczu i ust (tzw. zmarszczki palacza), ale też są wykorzystywane do modelowania twarzy, np. podniesienia kącików ust czy czubka nosa lub uformowania policzków. Taki zabieg warto zrobić późną wiosną – w ten sposób unikniemy pogłębiania się zmarszczek mimicznych, gdy mrużymy oczy i marszczymy czoło po wpływem silnego słońca.
CZERWIEC
Czas na: leczenie nadpotliwości
Wraz ze zbliżającym się latem, problem nadmiernego pocenia się staje się coraz bardziej dolegliwy. Medycyna estetyczna dysponuje różnymi metodami umożliwiającymi pozbycie się tego kłopotu, m.in. toksyną botulinową, którą wstrzykuje się w okolicę gruczołów potowych. Efekt utrzymuje się przez 6–12 miesięcy. Do leczenia nadpotliwości stosuje się również fale radiowe – poprzez przegrzanie gruczołów potowych pod pachami dochodzi do zmniejszenia wydzielania się potu. Należy wykonać dwa takie zabiegi w ciągu miesiąca, a efekt będzie utrzymywał się kilka lat. Można też usunąć gruczoły potowe za pomocą lasera (ten zabieg ograniczony jest do okolic pach).
Czas na: autoprzeszczep komórek tłuszczowych – do wymodelowania twarzy i ciała
Zabieg polega na pobraniu komórek tłuszczowych i macierzystych z brzucha lub dolnych partii ciała (pośladków, ud) i po specjalnej obróbce przeszczepienie ich w miejsce, które chcemy wymodelować – w brodę, skronie, okolice kości policzkowych, brwi, dolne powieki, fałdy nosowo-wargowe. Taki zabieg może służyć też redukcji rozstępów.
LIPIEC
Czas na: lifting falami radiowymi
To ostatni etap odmładzania. Fale radiowe napinają skórę od środka, pobudzając jednocześnie wielomiesięczny proces produkcji kolagenu poprzez stymulację fibroblastów. Choć to zabieg, podczas którego kaniula emitująca fale radiowe wprowadzana jest bezpośrednio do skóry właściwej, po jego wykonaniu nie trzeba dodatkowo chronić się przed słońcem.
Czas na: lifting ultradźwiękami
Ultradźwięki od razu napinają skórę podbródka, unoszą owal twarzy, opadające powieki, ujędrniają skórę dekoltu. Napinają też ciało w miejscach, gdzie lubi pojawiać się wiotkość, czyli na ramionach, wewnętrznych stronach ud, nad kolanami, na pośladkach. Zabieg nie daje żadnych efektów ubocznych. Nie wymagana też zabezpieczania się przed słońcem.
SIERPIEŃ
Czas na: zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego
Osocze bogatopłytkowe pozyskiwane jest z naszej krwi – nie istnieje więc ryzyko reakcji alergicznej. Płytki krwi mają silne właściwości regeneracyjne i wstrzyknięte w skórę zapoczątkowują proces regeneracji komórek ciała. W ten sposób można pozbyć się zmarszczek, poprawić napięcie, nawilżenie i odżywienie skóry. Osocze bogatopłytkowe stosuje się również do profilaktyki i leczenia łysienia typu męskiego (u kobiet, i u mężczyzn), a także do zredukowania blizn i śladów po trądziku. Pierwsze efekty widoczne są po trzech tygodniach.
Czas na: mezotransdukcję, czyli nieinwazyjną mezoterapię
W tym zabiegu zamiast igieł (jak w tradycyjnej mezoterapii) wykorzystuje się frakcyjny prąd sinusoidalny, dzięki któremu substancje aktywne wymieszane ze specjalnym żelem przenikają przez warstwę rogową naskórka i dostają się do wnętrza komórek w głębszych warstwach skóry, nawilżając i odżywiając ją oraz redukując zmarszczki. Taki zabieg odmładza i poprawia koloryt skóry, dotlenia, a także redukuje widoczność blizn i posłonecznych przebarwień.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
ZIMOWE PEELINGI INWESTYCJĄ NA LATO
WIOSENNE PORZĄDKI, CZYLI ZABIEGI MEDYCYNY ESTETYCZNEJ NA WIOSNĘ
BOTOKS – WSZYSTKO, CO WARTO WIEDZIEĆ PRZED ZABIEGIEM