Lato to czas odpoczynku, licznych podróży i zmian rytmu dnia, a także zwiększonego nasłonecznienia. Po powrocie z wakacji warto pomóc skórze powrócić do równowagi, także za pomocą codziennej pielęgnacji, odpowiednich zabiegów kosmetycznych i medycyny estetycznej.
Choć skóra na słońcu wydziela dobroczynną dla naszego organizmu i samopoczucia witaminę D, dla niej samej działanie słońca jest niekorzystne. To prawda, opala ją, ale powoduje również powstawanie przebarwień, oparzeń oraz rumienia. Pod wpływem promieniowania naskórek pogrubia się, a ochronny płaszcz lipidowy ulega uszkodzeniu. Promieniowanie UVA – wnikające głęboko w skórę – uszkadza włókna kolagenowe, elastynę i kwas hialuronowy. Jest także czynnikiem wpływającym na DNA w jądrach komórkowych, przez co może prowadzić do powstawania nowotworów.
Domowe sposoby
Po słonecznym lecie o skórę można zatroszczyć się na wiele sposobów. W warunkach domowych warto zacząć od maseczek – na oczyszczoną peelingiem skórę twarzy nałożyć maskę nawilżającą, obłożyć ją folią, a po 10–15 minutach zmyć. Wieczorem trzeba zastosować krem nawilżająco-odżywczy, a gdy skóra jest bardzo przesuszona, dodatkowo polecam użycie olejku arganowego, który wchłania się przez noc, nie pozostawiając oleistej powłoki rano.
W gabinecie
Większą skuteczność w procesie odnowy i regeneracji skóry oferują jednak profesjonalne zabiegi medycyny estetycznej. Głównym zabiegiem polecanym po lecie przez specjalistów jest mezoterapia. Są różne metody i schematy przeprowadzania tego zabiegu: od tych najbardziej powierzchownych, z zastosowaniem pistoletu czy głowic nieigłowych, do bardziej inwazyjnych zabiegów z użyciem igły lub kaniuli. Substancje używane podczas mezoterapii to przede wszystkim: witaminy, aminokwasy, koenzym Q, wyciągi z roślin leczniczych oraz kwas hialuronowy.
Nawilżanie kwasem
Pacjentom proponuję kilka sesji zabiegów z użyciem nieusieciowanego kwasu hialuronowego, np. Teosyal. Kwas hialuronowy wykazuje intensywne działanie nawilżające i ujędrniające, ponadto wygładza zmarszczki, niweluje niedoskonałości cery oraz rozjaśnia skórę. W zależności od preferencji pacjentki wybieram metodę drobnych nakłuć z podaniem niewielkiej ilości preparatu w tę okolicę, która potrzebuje pomocy czy korekty. Osoby źle reagujące na ból, z tendencjami do siniaków po nakłuciu, mogą skorzystać z zabiegu przy użyciu kaniuli – łagodnie zakończonej rurki, przez którą, po wprowadzeniu pod skórę, podaje się równomiernie preparat, bez uszkodzenia naczyń czy nerwów.
Oczy i usta
W okolicach oczu, gdzie skóra jest bardzo cienka, pomarszczona, często występuje sinawe zabarwienie oraz widoczne są przebijające przez skórę naczynia, nakłuwanie może być niebezpieczne. Z tego względu w tej okolicy powinno się stosować preparaty dedykowane skórze wokół oczu, jak np. Teosyal Redensity II, który doskonale nadaje się do ujędrnienia, odżywienia, napięcia skóry oraz zniwelowania ciemnego koloru w oczodole. Zabiegi, by utrzymać napięcie i elastyczność skóry, należy powtórzyć kilka razy w odstępach miesięcznych.
Problem suchej i podatnej na działanie czynników zewnętrznych skóry dotyczy również okolicy ust, gdzie jest ona wyjątkowo cienka. Iniekcja kwasem hialuronowym pozwala przywrócić tej okolicy odpowiedni poziom nawilżenia i sprężystość. Poprawa jest widoczna z reguły już po pierwszym zabiegu. O ile nie każdy chce i powinien powiększać usta, o tyle ich nawilżenie można polecić wszystkim. Zabieg można wykonać za pomocą igły lub – mniej inwazyjnie – kaniuli.
Tak więc, jeśli nie mamy już w planach wyjazdów w ciepłe kraje, zabiegi z zakresu medycyny estetycznej możemy bez obaw zaplanować na początek jesieni. Większość procedur nie wymaga jakichkolwiek przygotowań i nie wyłącza pacjenta z codziennych obowiązków.
Dr n. med. Iwona Chlebińska
– absolwentka UM w Białymstoku, specjalizacja z chorób wewnętrznych i nefrologii. Od 2006 r. zajmuje się medycyną estetyczną, od kilku lat jest także trenerem. Członek PTMEiAA. Pracuje w gabinecie LekMed w Białymstoku.
Fotostarzenie
Promieniowanie ultrafioletowe jest odpowiedzialne za tzw. fotostarzenie się skóry. Termin ten oznacza przedwczesne starzenie się skóry oraz uszkodzenia, które w niej zachodzą pod wpływem promieniowania UV. Główną przyczyną tego zjawiska jest promieniowanie UVA.
Promieniowanie UVA wnika głęboko do skóry właściwej, uszkadzając włókna kolagenowe oraz elastynę i kwas hialuronowy. Działa szkodliwie na komórki skóry i osłabia ich zdolność do produkcji nowych włókien. Zmniejsza naturalną barierę obronną skóry, czego efektem jest m.in. zwiększona ilość skórnych infekcji bakteryjnych i wirusowych (np. opryszczka wargowa występująca po nadmiernym nasłonecznieniu). Promieniowanie UVA jest także odpowiedzialne za tworzenie się wolnych rodników w skórze oraz za tzw. reakcje fototoksyczne i fotoalergiczne.
Do widocznych objawów fotostarzenia się skóry należą m.in. plamy soczewicowate, zmarszczki posłoneczne, rogowacenie słoneczne oraz tzw. elastoza skóry (zaburzenia w usieciowaniu włókien elastyny). Zmiany te pojawiają się przede wszystkim na eksponowanych fragmentach ciała – twarzy, dekolcie, karku, ramionach i dłoniach. Są one wynikiem kumulującego się przez lata efektu oddziaływania promieni UVA na skórę.
Oglądaj swoje znamiona!
Każdy powinien systematycznie sprawdzać stan swojej skóry, a w szczególności wygląd znamion (pieprzyki, plamki, brodawki itp.). O ocenę znamion znajdujących się na plecach poprośmy partnera lub kogoś z rodziny.
Niepokojące są wszelkie zmiany zabarwienia znamienia (przebarwienie lub odbarwienie), jego nagłe powiększenie się, owrzodzenie lub pojawienie się wokół znamienia otoczki zapalnej.
W razie jakichkolwiek wątpliwości należy pilnie zgłosić się do dermatologa, który będzie mógł obejrzeć znamiona w powiększeniu, za pomocą tzw. dermatoskopu. Takie badanie pozwala na ocenę, czy znamię jest bezpieczne, czy też wymaga dalszej obserwacji lub pilnego wycięcia.
A po urlopie…
Po urlopie warto zaplanować serię zabiegów nawilżających i regenerujących skórę. Mogą one być wykonane zarówno w salonie kosmetycznym (zabiegi mniej inwazyjne), jak i w gabinecie medycyny estetycznej.
Różne rodzaje mezoterapii igłowej oraz mezoterapii mikroigłowej dają możliwość skutecznego nawilżenia i rewitalizacji skóry. Po wakacyjnych szaleństwach może to okazać się dla niej nie tylko wskazane, ale wręcz bezcenne.
Jesienią, kiedy natężenie światła będzie już znacznie mniejsze, można również zdecydować się na wykonanie peelingu medycznego, który wyrówna koloryt skóry, pomoże pozbyć się zrogowaciałego naskórka oraz przebarwień.
Dr Przemysław Styczeń
lekarz medycyny estetycznej, słuchacz Podyplomowej Szkoły Medycyny Estetycznej PTL, członek PTMEiAA. Autor artykułów prasowych z zakresu medycyny estetycznej, ekspert na profilu Facebook „Piękno przez cały rok”.
www.facebook.com/DrStyczen
www.drstyczen.pl
www.mezoterapia.pl