W drogeriach roi się od czarnych kosmetyków z węgelem aktywnym. Maseczki, kremy, peelingi, żele, toniki, płatki, mydła, a nawet pasty do zębów. Promujące je hasła marketingowe obiecują oczyszczanie, rozjaśnianie i wybielanie. Ale czy czarny węgiel może wybielić zęby lub rozjaśnić przebarwienia na skórze?
Tekst: Sylwia Zagórska
Z czym kojarzy się węgiel? Pierwsza myśl to kopalnia, dymiące kominy i umorusane twarze górników. Druga – letnie grillowanie na świeżym powietrzu. Na pewno każdy też słyszał o małych czarnych tabletkach pomagających w leczeniu zatruć i wszelkiego rodzaju problemów żołądkowych. Ale od kilku lat na rynku dostępnych jest też coraz więcej kosmetyków, które w swoim składzie mają aktywny węgiel. Czarne jak węgiel pasty do zębów, maski do twarzy czy mydła pieniące się w kolorze sadzy. Hit czy kit?! Szybko przemijająca moda czy pomoc w skutecznej pielęgnacji?!
CZYM JEST WĘGIEL AKTYWNY?
Kosmetyki z aktywnym węglem, nazywane potocznie czarnymi kosmetykami, wzbudzają duże zainteresowanie, ale też sporą dozę nieufności i niedowierzania. Bo czy czarna jak węgiel maska może przywrócić skórze prawidłowy koloryt, a czarna pasta wybielić zęby? Aktywny węgiel możemy znaleźć w mydłach, kremach, maseczkach, żelach, tonikach, szamponach, a nawet pastach do mycia zębów. To substancja pozyskiwana z drewna, łupin kokosa lub bambusa. W kosmetyce wykorzystywana jest głównie ze względu na swoje niezwykłe właściwości absorpcyjne. Jest w stanie pochłonąć ogromną ilość zanieczyszczeń, nawet do 1000 razy większą niż jego własna masa. Dlatego stosuje się ją do oczyszczania skóry, zębów i włosów.
CZARNY DETOKS WĘGLEM
Węgiel jako środek leczniczy i pielęgnacyjny znany jest od stuleci. Aborygeni oraz mieszkańcy Afryki dawniej wykorzystywali go do „wyciągania” trucizny z ran zadanych przez jadowite pająki, węże, skorpiony lub wściekłe zwierzęta. Indianie leczyli węglem reakcje alergiczne na trujące rośliny (np. bluszcz) i stosowali go wewnętrznie na zatrucia pokarmowe, rozstrój żołądka czy wzdęcia.
Właściwości aktywnego węgla wykorzystywane we współczesnych kosmetykach:
- Oczyszcza skórę z toksyn i wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. I to oczyszcza głęboko. Myjących produktów z aktywnym węglem nie należy jednak stosować codziennie, aby nie pozbawić skóry naturalnej bariery lipidowej i nawilżenia.
- Działa antybakteryjnie, przeciwwirusowo oraz przeciwgrzybicznie, jest idealnym środkiem do walki z trądzikiem oraz grzybicą skóry. Węglową maseczkę można aplikować miejscowo na zmiany trądzikowe.
- Odblokowuje zatkane pory oraz zmniejsza ich widoczność.
- Reguluje wydzielanie sebum, zmniejszając przetłuszczanie się skóry. Zastosowany w maseczce wchłania nadmiar sebum ze skóry, pozostawiając ją gładką.
- Działa detoksykująco, pomaga pozbyć się zaskórników i uporczywych zmian skórnych.
- Jest idealny do walki z łupieżem i przetłuszczającą się skórą głowy. Węgiel wiąże łój, wyciąga zanieczyszczenia i oczyszcza mieszki włosowe. Można stosować maski przed myciem, używać szampon z aktywnym węglem lub dodać węgiel do swojego szamponu.
- Łagodzi podrażnienia, stany zapalne, koi skórę po ukąszeniach komarów i innych owadów. Zmniejsza opuchliznę i swędzenie, łagodzi ból. Pozwala odbudować zniszczoną i podrażnioną skórę.
- Ma właściwości rozjaśniające, dlatego też skutecznie usuwa wszelkie przebarwienia skóry i wybiela zęby, nie uszkadzając szkliwa. Węgiel wchłania substancje zabarwiające zęby – osad, płytkę, przebarwienia po kawie, herbacie i dymie papierosowym. Po wypłukaniu te substancje usuwane są wraz z wodą. To doskonały sposób na ochronę przed próchnicą.
AKTYWNY WĘGIEL – POWRÓT DO NATURY
Skóra to nasz największy organ i niezwykle wrażliwa powierzchnia kontaktu ze światem. Kosmetyki budują nasze samopoczucie na równi z jedzenie, które spożywamy czy powietrzem, którym oddychamy. Aktywny węgiel w kosmetykach zapewnia oczyszczenie nawet najgłębszych warstw skóry, bez naruszenia równowagi ochronnej warstwy lipidowej. To powrót do korzeni higieny – do dawnych czasów, kiedy do oczyszczania używano popiołu z ogniska. To zapewne dlatego po czarne kosmetyki, zarówno drogeryjne, jak i te wykonane samodzielnie w domu, chętnie sięgają również mężczyźni.
Aktywny węgiel jest bardzo bezpieczny do stosowania, jest w 100% naturalny i nie zawiera żadnych szkodliwych składników. Kosmetyki z węgla aktywnego polecane są zwłaszcza skórom problematycznym. Doskonale sprawdzają się w pielęgnacji cery trądzikowej, z zaskórnikami, tłustej i z przebarwieniami. Co ważne, węgiel aktywny jest łagodny dla skóry, nie powoduje podrażnień i nie narusza jej bariery ochronnej.
KOSMETYKI W WĘGLEM AKTYWNYM WŁASNEJ PRODUKCJI
Istnieje wiele kosmetyków z węglem, ale można je wykonać również samemu.
Węgiel aktywny możemy znaleźć w każdej aptece. Te małe czarne tabletki można stosować nie tylko na zatrucia oraz dolegliwości żołądkowe, ale także do przygotowywania domowych kosmetyków. Rozkruszona tabletka wymieszana z wodą utworzy doskonałą postę do zębów, która skutecznie usunie przebarwienia po kawie, herbacie lub dymie papierosowym.
Dwie lub trzy pastylki z węglem wymieszane z niewielką ilością jogurtu utworzą gęstą maskę. Nałożona na skórę na około 20 minut wchłonie nadmiar sebum, usunie ze skóry toksyny i dokładnie ją oczyści. Maseczkę można stosować 1-2 razy w tygodniu.
Węgiel połączony z miodem to doskonały peeling, sprawdza się przy cerze wrażliwej. Jeśli masz skórę suchą, lepiej wymieszaj go z olejem jojoba. W przypadku cery dojrzałej najlepsze jest połączenie z olejem makadamia. Przy cerze tłustej i trądzikowej wystarczy woda.
Ale uwaga! Węgiel ma właściwości wysuszające, dlatego kosmetyków z jego zawartością lepiej nie stosować na noc. Po oczyszczającej, węglowej kuracji warto zafundować sobie porządną nawilżająco-odżywczą maseczkę. Efekty zauważalne już po pierwszym tygodniu stosowania.
CZYTAJ WIĘCEJ....
- DIAMENTOWY SEKRET YONELLE
- Eko-rewolucja w pielęgnacji dzieci
- [ comfort zone ] – Dobra marka
- Bądź naturalna