Kształtny biust dodaje pewności siebie każdej kobiecie i bywa powodem nieprzespanych nocy wielu mężczyzn. Co zrobić, gdy efekty działań natury uważamy za niezadowalające? Jak sobie pomóc, jeśli na skutek choroby konieczna była amputacja piersi?
Rozmowa z dr n. med. Tadeuszem Witwickim, specjalistą chirurgii plastycznej.
Czy potrafi pan pomóc każdej kobiecie niezadowolonej z wyglądu piersi?
Chęć zmiany pojawia się zwłaszcza u pań, u których biust jest zbyt mały lub gdy piersi są niesymetryczne, różnią się wielkością albo utraciły jędrność. Wskazaniem medycznym jest rekonstrukcja piersi po mastektomii, rekonstrukcja piersi po natychmiastowej amputacji, a także piersi nadmiernie duże, powodujące dolegliwości bólowe w obrębie kręgosłupa piersiowego. W każdym z tych przypadków chirurgia plastyczna może pomóc.
Zdecydowana większość pań, które poddały się zabiegowi plastyki piersi, jest zadowolona z podjętej decyzji, bo obok pięknego biustu odzyskały pewność siebie.
Kobiety oczekują, że piersi po operacji będą miały naturalny wygląd, a blizny będą niezauważalne. Czy to możliwe?
Przy powiększaniu piersi korzystamy z implantów renomowanych firm. Współczesne implanty mają pełną gamę rozmiarów, różne wypełnienia i powłoki, kształt kropli lub okrągły. Te o anatomicznym kształcie (krople) dają piersiom naturalny wygląd. Jeśli biust stracił jędrność, wszczepienie implantu może przywrócić utracony kształt i napięcie.
Jednak efekt zależy nie tylko od implantu, ale również od umiejętności lekarza, sposobu umieszczenia (pod mięśniem lub gruczołem piersiowym) oraz rodzaju cięcia pod pachą, brodawką lub poniżej piersi. Blizny po wygojeniu powinny być niewielkie i zblednąć z upływem czasu.
Przy podnoszeniu piersi blizna pozostaje wokół otoczki, pionowo w dół, od otoczki do fałdu podpiersiowego i niekiedy w fałdzie podpiersiowym. Z podobnymi bliznami mamy do czynienia przy zmniejszaniu piersi, czyli redukcji.
Wykonując rekonstrukcję piersi po przebytej mastektomii, chirurg wykorzystuje do wprowadzenia implantu bliznę poamputacyjną. Przy natychmiastowej rekonstrukcji piersi, tzw. operacji profilaktycznej (casus Angeliny Jolie), blizna najczęściej umiejscowiona jest w części boczno-dolnej.
Jak znaleźć dobrego lekarza?
Doświadczenie to zaleta każdego zawodu. Dlatego warto zebrać opinie o lekarzu i sprawdzić jego referencje oraz skorzystać z konsultacji. Lekarz powinien być wykształconym specjalistą chirurgii plastycznej, tj. posiadać specjalizację w tym zakresie. Operator szczegółowo omówi przebieg zabiegu i poinformuje o jego konsekwencjach. W podjęciu właściwej decyzji może pomóc również opinia innych pacjentek. Przy wyborze nie powinno się natomiast kierować tylko niską ceną zabiegu.
W ostatnich latach znacznie wzrosła gama dostępnych na rynku implantów do powiększania i rekonstrukcji piersi. Okrągłe czy łezki? Z powłoką gładką, teksturowaną czy pokryte poliuretanową pianką? Co wybrać?
Znacznie ważniejszy od samego kształtu implantu jest jego prawidłowy, indywidualny dobór. To naturalna budowa ciała oraz przedoperacyjny kształt piersi warunkują użycie określonego implantu. Na podstawie wyglądu piersi, wielkości klatki piersiowej i oczekiwań pacjentki, lekarz doradza, jaki rodzaj i wielkość implantów będą najlepsze.
Ostatnio dużo mówi się o implantach poliuretanowych. Jakie są ich zalety?
Implanty z powłoką poliuretanową, tzw. gąbką, cieszą się opinią implantów, które nie ulegają przemieszczeniu. Zachowują swoje pierwotne położenie w ciele, nie obracają się oraz nie przesuwają. Obniża to ryzyko wystąpienia przykurczu, zaciskania się torebki łącznotkankowej wokół implantu, co może skutkować deformacją piersi i kończyć się nawet koniecznością wymiany implantu.
No właśnie! Dzisiaj największą wagę przykłada się do kwestii bezpieczeństwa.
Bezpieczne implanty to oczywiście te najwyższej jakości. Normą jest już fakt, że wiodący producenci dają dożywotnią gwarancję na wymianę implantu w przypadku jego pęknięcia. Ale standardy rosną. Większość renomowanych firm udziela 10-letniej gwarancji także na wymianę implantu z powodu powstania twardej torebki łącznotkankowej, a np. Polytech dodatkowo również przez 10 lat po wszczepieniu gwarantuje wymianę w przypadku rotacji implantu.
A implanty dla młodych mam? Co zrobić, jeśli po karmieniu piersi nie powrócą do poprzedniego stanu?
Najczęściej wypełnienie piersi dobranym indywidualnie implantem pozwala na przywrócenie dobrego kształtu, jak i jędrności piersi. Z myślą o mamach powstały implanty Polytech Diagon Gel, z zawartością żelu o różnej gęstości wewnątrz implantu. W wielu przypadkach pozwalają one na korektę kształtu samym implantem, bez konieczności wykonywania zabiegu podniesienia piersi, który pozostawia widoczne blizny.
Po jakim czasie po zabiegu wraca się do pełnej sprawności?
Pobyt w klinice jest najczęściej jednodniowy. Aby nie doszło do powikłań, pacjentka powinna bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza. Przez okres trzech tygodni, przez całą dobę, należy nosić specjalny stanik, a także ograniczyć ruchy ramion. Do pełnej sprawności wraca się po około 6 tygodniach. Po czterech tygodniach od operacji można zacząć stosować preparaty poprawiające wygląd blizn.
Jakie są przeciętne koszty poprawienia kształtu piersi?
Cena zabiegu na obu piersiach waha się od 12 do 15 tys. złotych, w zależności od rodzaju zastosowanych implantów.
Czy w pańskiej klinice można wykonać także inne zabiegi?
Oczywiście. Dużą popularnością cieszy się obecnie liposukcja, w tym również tzw. lipotransfer, czyli przeszczepienie odessanej i oczyszczonej tkanki tłuszczowej w inną część ciała, np. w piersi, celem powiększenia lub odtworzenia. Najnowszą metodą wykorzystującą tkankę tłuszczową jest tzw. metoda Lipogems, która pozwala na przeszczepienie komórek tkanki tłuszczowej oraz komórek macierzystych. Postępowanie to nie tylko uzupełnia brakującą objętość tkanek, ale rewitalizuje skórę, poprawiając jej ukrwienie i działając przeciwzapalnie. Wykorzystanie tkanki tłuszczowej to zabieg mało inwazyjny, pozwalający na spektakularne, długotrwałe odmłodzenie np. wyglądu twarzy.
Komórki macierzyste wstrzykujemy też w skórę twarzy, szyi i dekoltu, celem odmłodzenia, poprawy ukrwienia i kondycji skóry. Z kolei mezoterapia owłosionej skóry głowy, pozwala na znaczną poprawę stanu owłosienia.
W klinice stosujemy też komórki macierzyste otrzymane z pobranej tkanki tłuszczowej. Wszczepiamy je do stawów ze zmianami zwyrodnieniowymi, co pozwala zlikwidować ból i poprawia sprawność ruchową.
Wykonuję również liposukcję laserową SlimLipo 3D, która umożliwia nieomal rzeźbienie ciała powoduje utratę tkanki tłuszczowej, a także obkurcza skórę. Co ważne, pacjenci po zabiegach liposukcji mogą skorzystać także ze specjalistycznych masaży ‒ tzw. drenażu limfatycznego, w postaci serii zabiegów Lipomassage, które znacznie przyspieszają rekonwalescencję i pomagają w osiągnięciu najlepszego wyniku estetycznego. Po zabiegach chirurgicznych proponuję karboksyterapię, która m.in. przyspiesza gojenie i niweluje blizny.
Czyli oferujecie zabiegi zarówno z zakresu chirurgii, jak i medycyny estetycznej?
W ramach chirurgii plastycznej wykonujemy m.in. plastykę brzucha, lifting twarzy, plastykę powiek, korektę nosa czy odstających uszu. Pacjenci mogą też skorzystać z szerokiej gamy zabiegów z zakresu chirurgii ręki. A z medycyny estetycznej np. powiększanie ust czy korektę zmarszczek mimicznych i statycznych kolejno botoksem i kwasem hialuronowym. Dysponujemy też laserem Vectus do bezbolesnej i bezpiecznej, dzięki czytnikowi melaniny, depilacji laserowej.
Dziękuję za rozmowę.
Dr n. med. Tadeusz Witwicki
specjalista z zakresu chirurgii plastycznej, z ponad 20-letnim doświadczeniem. Prekursor wielu metod w dziedzinie chirurgii rekonstrukcyjnej i plastycznej w Polsce. Właściciel kliniki Witwicki w Warszawie. www.drwitwicki.pl