Wraz pierwszymi promieniami wiosennego słońca naszła mnie ochota na wyjście na świeże powietrze i zadbanie o kondycję fizyczną. Wybór padł na niezwykle modny i pozornie łatwy nordic walking. Zainspirowali mnie młodzi i starzy, których coraz więcej w parkach i na ulicach, dziarsko wędrujący z kijkami w rękach. I tak już zostało. Teraz bez kijków nie ruszam się z domu.
Tekst: Sylwia Zagórska
NORDIC WALKING SPORT DLA WSZYTSKICH
Wydawało mi się, że chodzenie z kijkami to prosta sprawa, taki sport dla każdego. Kije w dłoń i naprzód marsz! Ale trochę się pomyliłam. Owszem – chodzić każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej – ale żeby chodzić efektywnie i czerpać z tego nie tylko przyjemność, ale i korzyści dla zdrowia, trzeba zaopatrzyć się we właściwe kije (koniecznie do nordic walkingu, nie do trekkingu) oraz nauczyć się prawidłowej techniki. Chodzi o to by angażować do pracy jak najwięcej grup mięśniowych, a jednocześnie nie przeciążać stawów i kręgów. Najogólniej rzecz ujmując, nordic walking to połączenie tradycyjnego marszu z techniką rodem z jazdy na nartach biegowych, czyli odpychania się kijami od podłoża.
Nordic Walking dla młodych i starych
Marsz z kijkami, czyli nordic walking, to sport, którego ojczyzną jest Finlandia. Pierwotnie była to forma treningu, przeznaczona dla narciarzy biegowych poza sezonem. Technikę tę w latach dziewięćdziesiątych spopularyzował Fin Marko Kantaneva. W 1997 roku firma Excel wypuściła na rynek pierwszy sprzęt profesjonalny do nordic walking. Od tego czasu popularność sportu wciąż rośnie.
Nordic walking to sport dla każdego niezależnie od wieku, kondycji fizycznej czy stanu zdrowia. Odpowiedni dla kobiet, mężczyzn, a także dzieci, dla osób wysportowanych i o siedzącym trybie życia, dla tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z aktywnością fizyczną, jak i dla tych, którzy chcą utrzymać już wypracowaną formę. Jest to też dyscyplina bardzo towarzyska – najprzyjemniej chodzi się w parach lub w większych grupach.
Spacerowanie z kijkami uaktywnia 90% mięśni ciała, co ma nie tylko korzystny wpływ na zdrowie i kondycję fizyczną. Pozwala również zwiększyć wytrzymałość, siłę, giętkość oraz koordynację, kształtuje formę i sylwetkę. Jest niezwykle skuteczne w walce z wieloma schorzeniami, takimi jak: niewydolność układu oddechowego i krążenia, wady i urazy kręgosłupa, wady postawy, osteoporoza, choroba Parkinsona i Alzheimera oraz wiele innych.
Nordic Walking efekt: zdrowie i energia
Podczas uprawiania nordic walkingu ruchy rąk są zsynchronizowane z ruchami nóg, co stanowi dodatkowy wysiłek. Wpływa to korzystnie nie tylko na nogi, uda i pośladki, ale również na ręce, ramiona oraz tułów. Wzmacnia też mięśnie pleców i pozwala walczyć z garbieniem się oraz spiętymi mięśniami pleców i karku. Dzięki specjalnie zaprojektowanym kijkom można przeplatać ze sobą fazy dynamicznego i wolniejszego marszu. Pozwala to pracować nad wydolnością serca oraz skutecznie pozbyć się zbędnych kilogramów. Podczas nordic walking spalamy bowiem znacznie więcej kalorii, niż w czasie zwykłego marszu. Warto również podkreślić, że niewiele sportów uprawianych na świeżym powietrzu jednocześnie dodaje energii i porusza wszystkie mięśnie ciała.
Nordic Walking kije to podstawa
Przy projektowaniu kijków do nordic walking współpracowali naukowcy, lekarze i specjaliści fitness. Służą one do odpychania się do przodu, a ich użycie pogłębia naturalny ruch podczas marszu. W zależności od intensywności treningów oraz poziomu zaawansowania, przy wyborze kijków warto zwrócić uwagę na takie właściwości jak materiał, z jakiego są wykonane, rodzaj uchwytów, pasków oraz końcówek. Decathon opracował łatwą do interpretacji tabelę, dzięki której każdy dobierze sprzęt idealny dla siebie. Przy zakupie należy upewnić się, czy kijki rzeczywiście przeznaczone są do nordic walking, a nie trekkingu (mylą je nawet sprzedawcy). Kije nordic walking musza być proste i mieć odpowiednio wyprofilowaną, wysmukłą rączkę. Jej integralną częścią jest pasek-rękawiczka pozwalająca utrzymać kij w odpowiedniej pozycji, a gdy podczas marszu się go puszcza – nie upada na ziemię. Zakończenie kija powinno być ostre i metalowe z możliwością nałożenia gumowej nakładki do odpychania się od twardego, miejskiego podłoża. Chcąc dopasować długość kijka należy wzrost w centymetrach pomnożyć przez współczynnik 0,68.
A gdy już dobierzesz właściwe kije i poznasz technikę (rysunek obok), chwyć kijki w dłoń i naprzód po zdrowie!
CZYTAJ WIĘCEJ....