Ból kręgosłupa to jedna z najczęstszych dolegliwości we współczesnym świecie. Można go leczyć tradycyjnymi i nowoczesnymi metododami. O skutecznych metodach leczenia bólu kręgosłupa opowiada lek. med. Dariusz Klarecki, specjalista z zakresu medycyny fizykalnej i balneoklimatologii w Hotelu Słoneczny Zdrój Medical SPA & Wellness w Busku-Zdroju.
Ból kręgosłupa towarzyszył człowiekowi od zawsze. To jedna z najczęstszych dolegliwości. Przyczyny bólu są różne: wrodzona lub nabyta wada postawy, urazy mięśni i więzadeł, złamania kręgów, wieloletnia ciężka praca fizyczna, postępujące zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze, czyli tak zwane „zużycie” kręgosłupa związane z wiekiem. Kondycja naszych kręgosłupów z roku na rok pogarsza się, a proces ten przybiera rozmiary „epidemii”. Do tego pojawiają się nowe czynniki, które sprzyjają masowemu upowszechnieniu bólu kręgosłupa i stawów: brak aktywności fizycznej, nadwaga, siedzący tryb życia. Ból kręgosłupa i inne sygnały ze strony organizmu informujące o jego przeciążeniu tłumimy za pomocą kilku kaw dziennie, łagodnych środków psychotropowych czy ogólnie dostępnych i powszechnie stosowanych środków przeciwbólowych. Coraz więcej ludzi nie wytrzymuje ciągłego tempa, presji, napięcia. Depresje i przejadanie się są formą samoobrony organizmu przed nawałem stymulatorów zewnętrznych.
LEKI, KTÓRE NIE LECZĄ
Leczenie dolegliwości bólowych kręgosłupa zwykle zaczyna się od farmakoterapii i niestety najczęściej na niej się kończy. Już samo tempo życia, kult pieniądza i kariery kosztem zdrowia, sprzyja odsuwaniu na drugi plan dążenia do poprawy komfortu życia, poprawy sprawności psychofizycznej i ogólnego stanu organizmu, a więc również dbałości o własny kręgosłup. „Beztroskie” zwalczanie objawów chorobowych farmaceutykami kupionymi przy kasie w markecie powoduje, że niegroźna dla życia dolegliwość zostaje „uśpiona” i rozwija się skrycie, by ujawnić się w postaci cięższej, często trudniejszej do wyleczenia. Terapia w przypadkach dolegliwości bólowych kręgosłupa i stawów obwodowych powinna być kompleksowa. W Zakładzie Rehabilitacji Medycznej Hotelu Słoneczny Zdrój Medical SPA & Wellness do podstawowych metod leczniczych należą: balneoterapia (kąpiele lecznicze), peloidoterapia (okłady borowinowe), hydroterapia (masaże podwodne), masaże lecznicze, fizykoterapia oraz leczenie dietetyczne.
Najcenniejszym zabiegiem w Busku-Zdroju są kąpiele siarczkowe. Są to wody siarczkowo-siarkowodorowe słone, które zawierają liczne mikroelementy. Wody te stanowią wieloskładnikowy układ jonów, cząstek i cząsteczek działających synergistycznie na organizm człowieka. Olbrzymia rzesza pacjentów z wieloletnim doświadczeniem uważa, że dla ich zdrowia najkorzystniejszy wariant kompleksowego leczenia z użyciem kąpieli siarczkowych to leczenie dwa razy w roku po 10-14 dni.
KINEZYTERAPIA I GIMNASTYKA
Z nowych zabiegów i metod stosowanych w leczeniu „chorych kręgosłupów” największym uznaniem cieszy się kinezyterapia, ćwiczenia indywidualne i zespołowe, klawiterapia oraz terapia prof. Nasarova, czyli BMS – zabiegi biomechanicznej stymulacji mięśni. Terapia ta jest nowa i niezwykle skuteczna. Popularność tej metody znalazła również zastosowanie w powszechnie występujących napięciach obręczy barkowej, które powodują drętwienie dłoni, szumy uszne, zawroty i bóle głowy, zaburzenia snu oraz bezsenność. BMS ma również zastosowanie w leczeniu zespołu cieśni nadgarstka, nietrzymaniu moczu, stwardnieniu rozsianym (SM), sklerodermii, osteoporozie uogólnionej, fibromialgii, przykurczach stawowych, zmianach zwyrodnieniowych kręgosłupa z dolegliwościami bólowymi i ograniczeniem zakresu ruchomości, nadwadze i otyłości, RZS i ZSSK.
Nowością na rynku rehabilitacji jest Tergumed System 710, urządzenie do oceny i rehabilitacji zespołów bólowych kręgosłupa. Sprzęt ten stosuje się w zespołach bólowych całego kręgosłupa – szyjnego, piersiowego oraz lędźwiowego. Wskazany jest w leczeniu: dyskopatii, złamania trzonów kręgów, urazów kręgosłupa, choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa, bocznego skrzywienia kręgosłupa. Służy także ogólnemu wzmocnieniu mięśni tułowia w celu zapobiegania nadmiernym obciążeniom kręgosłupa.
Moim zdaniem najefektywniejszą metodą przywracania sprawności i zdrowia kręgosłupa jest kinezyterapia. Niemniej wszystkim polecam również... codzienną gimnastykę, która usprawnia wszystkie stawy, poprawia tolerancję na wysiłek fizyczny i przywraca „chęć do życia”.
CZYTAJ TEŻ: