Gdy mamy ochotę przegryźć coś między posiłkami, wybierzmy zdrowe i dietetyczne przekąski, które nie spowodują wzrostu wagi.
Wilcze napady głodu, objadanie się w stresowych sytuacjach czy kaloryczne smakołyki podjadane podczas oglądania telewizji mogą skutecznie zniweczyć nasze starania o smukłą sylwetkę. Najlepszym rozwiązaniem jest odpowiednio zbilansowana dieta o dużej zawartości błonnika, dzięki której ustabilizujemy poziom cukru we krwi i większość słonych przekąsek oraz słodyczy przestanie nam smakować z powodu zbyt dużej intensywności smaku. Spożywając o wyznaczonych porach pięć urozmaiconych dań, pokrywamy w pełni dzienne zapotrzebowanie organizmu na energię, składniki odżywcze i witaminy. - Jeśli jednak między posiłkami zaczynamy odczuwać głód, możemy sięgnąć po przekąski, ale tylko te zdrowe i odpowiednio dobrane – mówi Karolina Żmuda, dietetyk z Centrum Naturhouse.
WARZYWA I OWOCE DODAJĄ ENERGII
W pierwszej kolejności powinny to być warzywa, ponieważ są niskokaloryczne i posiadają dużo błonnika, który wypełni nasz żołądek, a także zahamuje głód. Lekkostrawne surówki, marchewki, świeże pomidory i ogórki bogate w witaminy oraz składniki odżywcze możemy bez obaw podjadać w ciągu dnia. Nie zapominajmy również o owocach, ale tylko tych, które ze względu na niski indeks glikemiczny nie powodują gwałtownego wzrostu cukru we krwi. Są to m.in. maliny, wiśnie, truskawki, a także grejpfruty czy śliwki. Świeże warzywa i owoce zawierają także cenne flawonoidy - substancje zmniejszające stres, mające właściwości uspokajające oraz poprawiające nastrój, dlatego są dobrą przekąską podczas pracy lub nauki.
PRZEKĄSKI DOBRE NA KONCENTRACJĘ I STRES
Sytuacje stresowe to bardzo częsty powód objadania się słodyczami i niezdrowymi przegryzkami. Zamiast kolejnego batonika lub słodkiej bułki wybierzmy produkty bogate w magnez, jak np. gorzką czekoladę lub migdały, które redukują stres i wspomagają koncentrację. Równie ważnym składnikiem, wpływającym korzystnie na pracę mózgu, są kwasy omega 3 zawarte m.in. w rybach (łosoś, tuńczyk, krewetki) i orzechach. - Co więcej, orzechy są dodatkowo źródłem lecytyny, działającej stymulująco na komórki układu nerwowego, dzięki czemu zwiększają pamięć i sprawność umysłu. Zaleca się je zwłaszcza osobom uczącym się oraz pracującym umysłowo - dodaje dietetyk.
SZYBKO, ALE ZDROWO
W codziennym zabieganiu zdarza nam się podjadać w pośpiechu niezdrowe fast foody, słodycze lub zupki w proszku, przyczyniające się w krótkim czasie do wzrostu wagi. Równie zdradliwe są suszone owoce, słone paluszki i chrupki, które z uwagi na nadmierną zawartość cukrów prostych, przekształcających się w kwasy tłuszczowe, mogą powodować odkładanie się niechcianej tkanki tłuszczowej. Nawet, jeśli mamy mało czasu i brakuje nam pomysłu na dietetyczną przekąskę, nie powinniśmy się decydować na byle jakie jedzenie. Najprostszym sposobem na zwalczenie uczucia głodu, jest szklanka wody, herbaty lub soku warzywnego, którego przygotowanie nie zajmie nam więcej niż kilka minut.