Nie brakuje jednak ciekawych pomysłów i wydarzeń z innych dziedzin życia oraz atrakcji turystycznych, które po rewitalizacji miasta prezentują się okazale i przyciągają rzesze turystów.
Tekst: Sylwia Zagórska
Łódź, jak żadne inne polskie miasto, zasługuje na miano stolicy polskiej kinematografii. Oprócz słynnej szkoły filmowej, są tu znane wytwórnie, jedyne w Polsce Muzeum Kinematografii oraz Aleja Gwiazd na Piotrkowskiej. Wśród Wzniesień Łódzkich nie ma tylko wzgórza podobnego do góry Lee ze znakiem Hollywood. Od 1948 r. w Łodzi działa słynna łódzka Filmówka, czyli Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna – prawdziwa kuźnia talentów, która oddała światu wielu wybitnych reżyserów (m.in. Andrzej Wajda, Jerzy Kawalerowicz, Roman Polański, Krzysztof Kieślowski, Krzysztof Zanussi), operatorów (np. Sławomir Idziak) i aktorów (Janusz Gajos, Zbigniew Zamachowski, Cezary Pazura). Kształtują oni nie tylko polską, ale i światową sztukę filmową.
CO WARTO ZOBACZYĆ W ŁODZI?
Filmówka to nie jedyny związek Łodzi z filmem. To właśnie w Łodzi po wojnie powstało pierwsze w Polsce centrum produkcji filmów, które z czasem przekształciło się w Wytwórnię Filmów Fabularnych (dzisiaj już nie istnieje). Wciąż jednak działają Wytwórnia Filmów Oświatowych i Programów Edukacyjnych oraz produkujący filmy animowane SE-MA-FOR, który zasłynął takimi produkcjami, jak Miś Uszatek, Przygody misia Colargola, a także nagrodzony w 2008 r. Oscarem film Suzie Templeton Piotruś i wilk.
Ale Łódź to nie tylko film. Na jej obecny kształt ogromny wpływ miała przemysłowa przeszłość miasta, znana nam dobrze z filmu „Ziemia obiecana”. Do dzisiaj można tu oglądać imponujące, XIX-wieczne fabryki włókiennicze oraz rezydencje możnych przedsiębiorców. A to tylko niektóre z licznych atrakcji miasta.
ŁÓDŹ ATRAKCJE – RIKSZE NA PIOTRKOWSKIEJ
Piotrkowska to najbardziej reprezentacyjna ulica Łodzi, znana przede wszystkim z zabytkowej zabudowy, a także jedna z najdłuższych ulic handlowych w Europie (4,2 km). Obecnie pełni funkcję deptaka, z modnymi sklepami, klubami i pubami, a także miejscem organizacji licznych imprez o kulturalno-rozrywkowym. Jak przyjedziesz do Łodzi, obowiązkowo musisz przejechać się rikszą po Piotrkowskiej – inaczej wizyta nie zaliczona!
ŁÓDŹ ATRAKCJE – ŁÓDZKI LUWR
Tak nazywa się najbardziej okazał zabytek miasta. Pałac Izraela Poznańskiego to największa rezydencja fabrykancka w Polsce i niezwykle ciekawe miejsce na mapie Łodzi. Neobarokowa budowla zajmuje cały narożnik ulic Zachodniej i Ogrodowej. Eklektyczny pałac powstał w latach 80. i 90. XIX wieku, ale bardzo krótko służył rodzinie Poznańskich. Sam fundator zmarł przed ukończeniem budowy. Dzisiaj mieści się w nim Muzeum Historii Miasta Łodzi, odbywają się bale i imprezy artystyczne.
ŁÓDŹ ATRAKCJE – LIGHT MOVE FESTIVAL
Festiwal Światła Light Move Festival już na stałe wpisał się w łódzki kalendarz imprez. Na trzy dni szare budynki zmieniają swoje oblicze i opowiadają przeróżne historie nowoczesną techniką, grą świateł i magią kolorów. Tegoroczna edycja odbędzie się na przełomie września i października, a jej motywem przewodnim będzie hasło „No Limits – Szlakiem Awangardy”. Zabytkowe kamienice, pałace a nawet parki znów staną się kolorowe i tańczące. Efekty najlepiej podziwiać wieczorami. Impreza z roku na rok staje się coraz bardziej popularna i przyciąga co raz większą liczbę oglądających.
ŁÓDŹ ATRAKCJE – MIASTO IMPREZ
Łódź to także miasto imprez kulturalnych o międzynarodowej renomie. Co roku odbywa się kilkadziesiąt imprez, które przyciągają turystów oraz miłośników teatru, filmu, fotografii, mody, muzyki, tańca czy nauki. Na uwagę zasługują m.in.: Łódzkie Spotkania Baletowe, Fashion Week Poland, Łódź Czterech Kultur, Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki, Międzynarodowy Festiwal Sztuki Animacji AnimArt, Se-ma-for Film Festival, Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier, Explorers Festival i wiele innych.
ŁÓDŹ ATRAKCJE – MANUFAKTURA
Jak wiele innych budynków Łodzi, rewitalizacji poddany został także kompleks zabudowań wzniesionych przez słynnego łódzkiego przemysłowca Izraela Poznańskiego. W jego skład wchodzą zabytkowy pałac Poznańskiego, budynki dawnej fabryki oraz osiedle robotnicze. Kompleks fabryczny zajmuje powierzchnię 27 ha, a same tylko ceglane elewacje budynków, które wymagały konserwacji i renowacji, to kilkadziesiąt kilometrów kwadratowych. Dzisiaj to jedna z najsłynniejszych atrakcji Łodzi. Powstało tu największe w Europie centrum pełniące funkcje handlowe, kulturalne i rozrywkowe.
ŁÓDŹ ATRAKCJE – ARTYSTYCZNO-MUZYCZNE PLANETARIUM
W styczniu 2016 roku otwarto nowe, najnowocześniejsze w Polsce Planetarium EC1. Pod 14-metrową kopułą ekranu znajduje się 110 miejsc siedzących z możliwością ustawienia foteli. Goście mogą oglądać w nim najdalsze zakątki Kosmosu w imponującej jakości i rozdzielczości. Planetarium powstało nie tylko z myślą o pokazach naukowych, ale również wydarzeniach artystyczno-muzyczne, gdyż sala projekcyjna ma niezwykłą akustykę dźwiękową. To jedna z największych atrakcji Łodzi nie związanych ani z włokiennictwem, ani z kinematografią.
ŁÓDŹ ATRAKCJE – MIĘDZYNARODOWE TRIENNALE TKANINY
Jak na dawną potęgę włókiennictwa przystało, w Łodzi odbywa się najbardziej prestiżowa oraz największa z najstarszych wystaw promujących sztukę włókna na świecie. To także konkurs, w którym od 1975 roku biorą udział twórcy ze wszystkich kontynentów. Artyści ubiegają się o nagrody, w tym o Złoty Medal (Grand Prix), uważany od lat za laur niezwykle prestiżowy.
ŁÓDŹ ATRAKCJE – BIAŁA FABRYKA GEYERA
W latach trzydziestych XIX wieku, przy ulicy Piotrkowskiej 282/284, obok stawu na Jasieni, powstała trzypiętrowa przędzalnia bawełny. Zbudował ją pierwszy łódzki fabrykant. Budynek wyróżnia się na tle innych fabryk z surowej cegły, został bowiem otynkowany i pomalowany na biało – stąd nazwa. Obecnie mieści się tu Centralne Muzeum Włókiennictwa. Co trzy lata odbywa się w nim jeden z najważniejszych międzynarodowych przeglądów sztuki – Triennale Tkaniny.
ŁÓDŹ ATRAKCJE – PAŁAC HERBSTA
Pałac przy ulicy Przędzalnianej, położony obok stawu na rzece Jasień, jest jednym z piękniejszych zabytków miasta i jedną z najbardziej klimatycznych atrakcji Łodzi. Został zbudowany według projektu Hilarego Majewskiego w latach 1875-1877. Rezydencja była prezentem Karola Scheiblera, największego z łódzkich fabrykantów, dla córki Matyldy i zięcia, Edwarda Herbsta. Dzisiaj mieści się tu Muzeum Wnętrz Fabrykanckich. Do spacerów wokół neorenesansowej rezydencji zachęca piękny ogród, wnętrza wypełniają zaś zabytkowe sprzęty, eleganckie meble, ozdobne piece, wysmakowane dekoracje pochodzące z różnych pałaców fabrykanckich.
ŁÓDŹ ATRAKCJE – LUKSUSOWE APARTAMENTY W CENTRUM MIASTA
XIX-wieczna przędzalnia Karola Scheiblera to jedno z najbardziej klimatycznych miejsc na mapie architektonicznej Łodzi. W monumentalnej fabryce z rubinowej cegły, w otoczeniu pałaców, willi i miejskiej zieleni, znajdują się tu luksusowe apartamenty hotelowe. Unikalny loftowy klimat, jeden z najciekawszych architektonicznie zespołów pofabrycznych na świecie, a cisza i niewielka odległość od największych atrakcji miasta, czynią to miejsce niezwykle atrakcyjnym zarówno dla turystów, jak i biznesmenów.
ŁÓDŹ ATRAKCJE – BOHATEROWIE MIASTA
Łódzkie pomniki na stałe wpisały się już w klimat miasta i stanowią nie lada atrakcję miasta. Są wśród nich wielcy Łodzianie (Ławeczka Tuwima, Kufer Reymonta czy Fortepian Rubinteina, Twórcy Łodzi Przemysłowej przy ulicy Piotrkowskiej), ale są też figury bohaterów filmowych: Miś Uszatek, Plastuś, Pingwin Pik-Pok czy Filemon i Bonifacy.
ŁÓDŹ ATRAKCJE – OGRÓD BOTANICZNY
Ze względu na zajmowaną powierzchnię Ogród Botaniczny w Łodzi należy do największych tego typu atrakcji w Polsce. Podzielony jest na 9 działów tematycznych: arboretum, dział flory polskiej, dział roślin leczniczych, dział zieleni parkowej, ogród japoński, alpinarium, dział systematyki roślin zielnych, dział biologii roślin oraz dział kolekcji roślin ozdobnych. Poprowadzono przez nie pięć ścieżek dydaktycznych. Oprócz ekspozycji stałej odbywają się tu cykliczne wystawy, wśród których jedną z najpiękniejszych jest wiosenna wystawa tulipanów. Zarówno ogród, jak i wystawa to bez wątpienia największe botaniczne atrakcje Łodzi.
ŁÓDŹ ATRAKCJE – NOWOCZESNOŚĆ W POLSKIM MANCHESTERZE
Łódź nazywana jest polskim Manchesterem i kojarzy się głównie z fabrykami, ale nie brakuje tu też nowoczesnej architektury – nawet na zwykłych terenach osiedlowych. W 2016 roku otwarto największy i najnowocześniejszy dworzec kolejowy w Polsce, który bardziej przypomina lotnisko, niż stację kolejową. Nad projektem pracowało 300 konstruktorów, budowano go pięć lat, ale efekt jest imponujący.