Są trzy Śląski: Dolny, Górny i Opolski. Tutaj bardziej niż gdziekolwiek indziej czuć, że Polska to nie tylko kościoły i miejsca pamięci. Oprócz imponującej liczby okazałych zamków i pałaców, z których wiele odzyskało dawną świetność, na uwagę zasługują… szyby, kopalnie i zakłady produkcyjne, które stały się atrakcją turystyczną.
Gospodarcza przeszłość najbardziej zurbanizowanego i uprzemysłowionego regionu Polski z wolna staje się jego turystycznym atutem. Otwarto tu Szlak Zabytków Techniki.Sudety są największym i najstarszym „zagłębiem” uzdrowiskowym, na które składa się 10 zdrojów i kilkadziesiąt ujęć wód mineralnych. Karkonosze biją rekordy pogodowe. Wystawione na działanie wilgotnego powietrza nadciągającego znad Atlantyku uchodzą za najbardziej mglisty region Polski. Na Śnieżce średnia liczba dni z mgłą w ciągu roku to 296. W masywie Śnieżnika woda wydrążyła podziemny ogród – Jaskinię Niedźwiedzią z bogatą szatą naciekową.
KONIECZNIE TRZEBA:
- Spędzić weekend we Wrocławiu. Stolica Dolnego Śląska i najdynamiczniej rozwijająca się metropolia Polski, nazywany bywa „miastem stu mostów”. Obowiązkowym punktem rodzinnego pobytu w tym mieście jest liczenie krasnali. Ostatnio było ich 382, i wciąż przybywa.
- Odbyć wycieczkę Szlakiem Zabytków Techniki. Do dzisiaj szlak obejmuje 42 obiekty, m.in.: Radiostację Gliwicką, czyli maszt antenowy z 1935 roku, który jest najwyższą na świecie budowlą z drewna modrzewiowego (111 m), zabytkową kopalnię węgla kamiennego Guido w Zabrzu i Sztolnię Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach, którą zwiedza się łodzią, czy Muzeum Górnictwa i Hutnictwa z Podziemną Trasą Turystyczną Kopalnia Złota i podziemnym wodospadem.
- We Wrocławiu odwiedzić Hydropolis.To centrum wiedzy o wodzie, w którym różnorodne technologie multimedialne, służą jednemu celowi: ukazaniu wody z różnych, fascynujących perspektyw.
- Warto też wybrać się do nowoczesnego wrocławskiego oceanarium.
WARTO RÓWNIEŻ:
- Podreperować zdrowie w jednym z sudeckich uzdrowisk: Lądku-Zdroju, Kudowie-Zdroju, Dusznikach czy Polanicy.
- Podejrzeć ptaki żerujce na Stawach Milickich. To największy polski rezerwat przyrody chroniący Stawy Milickie (założone przez cystersów w XII wieku), jeden z cenniejszych obszarów ornitologicznych nie tylko w kraju, ale i całej Europie.
MOŻNA TEŻ:
- Znaleźć w Karkonoszach kawełek Nerwegii. A konkretnie drewniany kościół Wang z początku XIII wieku przyniesiony tu ze Skandynawii.
GDZIE ZAMIESZKAĆ?
HOTEL PRZYJAZNY RODZINIE - HOTEL & MEDI - SPA BIAŁY KAMIEŃ
POLSKIE KURACJE I ORIENTALNE SPA - HOTEL BUCZYŃSKI MEDICAL & SPA