Refleksologia stóp i dłoni to forma masażu terapeutycznego, który polega na uciskaniu konkretnych punktów na stopach i dłoniach zwanych refleksami. Podczas takiego ucisku uwalnia się energia, która pobudza pracę różnych narządów i przynosi ulgę w wielu dolegliwościach.
Korzenie współczesnej refleksologii sięgają tradycyjnej medycyny chińskiej i koncepcji energii życiowej qi (czyt. czi). Jeśli jej przepływ przez ciało człowieka zostanie zaburzony (zablokowany) – np. pod wpływem stresu – powstaje nierównowaga, która prowadzi do ujawnienia się dolegliwości i chorób.
CO TO JEST REFLEKSOLOGIA?
Refleksologia ma za zadanie utrzymanie sprawnego przepływu qi przez ciało, utrzymując w ten sposób równowagę w organizmie.
Medycyna chińska zakłada, że wybrane punkty umiejscowione na stopach i dłoniach (oraz uszach) odpowiadają różnym częściom ciała. Refleksolodzy używają specjalnych map tych punktów, by uciskając odpowiednie miejsca wywołać poprawę kondycji niedomagającego narządu czy części ciała wywołującej dolegliwości. Wierzą, że ich dotyk i ucisk wysyła energię przepływającą do obszaru wymagającego uzdrowienia. Bezpośrednią prekursorką dzisiejszej europejskiej refleksologii była amerykańska fizjoterapeutka Eunice Ingham, która rozpropagowała tę metodę w latach 30. XX wieku. Ingham inspirowała się terapią strefową stworzoną przez chirurga dr. Williama Fitzgeralda, który podczas swojej praktyki lekarskiej odkrył, że uciśnięcie odpowiednich punktów daje efekt znieczulenia w innym obszarze. Teoria ta dzieli ludzkie ciało na strefy (zony), które połączone są nerwami z miejscami na stopach i dłoniach odpowiadającymi ludzkiej anatomii. Na przykład palce odpowiadają głowie i szyi, a śródstopie – płucom, żołądkowi i wątrobie. Ucisk odpowiednich miejsc, podobnie jak w tradycyjnej medycynie chińskiej, ma wpływać na przepływ energii w narządach umiejscowionych w danej strefie i działać na nie uzdrawiająco. Warto wiedzieć, że refleksolog od 2005 roku znajduje się na liście oficjalnych zawodów w Polsce. Jednocześnie nie oznacza to jednak, że istnieje przekonująca liczba badań udowadniających lecznicze właściwości tej metody, choć niewątpliwie niektóre z nich sugerują, że refleksologia może być pomocna w radzeniu sobie ze stresem i łagodzeniu dolegliwości bólowych.
REFLEKSOLOGIA STÓP BYŁA PIERWSZA
Pierwszy artykuł, opisujący terapię strefową, ukazał się w prasie popularnej, w piśmie „Everybody’s Magazine” w 1915 roku. Miał on nieco barokowy, ale dobrze oddający ideę refleksologii tytuł – „Aby uśmierzyć ból zęba, uciśnij palec u nogi”. Pierwsze badania w dziedzinie refleksologii obejmowały bowiem właśnie stopy. To właśnie na tym obszarze umiejscowionych jest ponad siedem tysięcy zakończeń nerwowych, które mają połączenia ze wszystkimi gruczołami, narządami i układami organizmu. Masaż refleksologiczny ma za zadanie je uruchomić, wykorzystując mapę połączeń różnych obszarów stopy z różnymi strefami ciała.
Receptory na stopach – gdzie uciskać?
REFLEKSOLOGIA – JAK WYGLĄDA ZABIEG?
Refleksologia to zabieg, podczas którego uciskane są nie tylko punkty (refleksy) odpowiedzialne za funkcjonowanie obszarów lub narządów powodujących dolegliwości, ale masuje się też łydkę, kostki i całą stopę. Refleksolog uciska wszystkie punkty pod różnymi kątami, zarówno te połączone ze zdrowymi obszarami ciała, jak i te, które odpowiadają za przepływ energii do miejsc, sprawiających ból czy inne dolegliwości. Taka stymulacja receptorów wywołuje reakcję łańcuchową powodującą pozytywną zmianę w całym organizmie. Zdaniem specjalistów-refleksologów zmiany na stopie (np. przebarwienia, zgrubienia, nierówności, nagniotki) mogą sygnalizować zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu wcześniej niż staną się odczuwalne, dlatego masaż uciskowy jest również świetną metodą profilaktyki. W czasie masażu w różnym stopniu można odczuwać bolesność poszczególnych punktów ucisku, ale można też całkowicie zrelaksować się, np. odpływając w sen.
REFLEKSOLOGIA DŁONI
Mapa punktów znajdujących się na dłoniach i ich połączeń z odpowiednimi strefami w całym ciele została opracowania nieco później niż mapa stóp, ale bazuje na tej samej teorii. Refleksologia dłoni polega nie tylko na masażu jej wewnętrznej części – niektóre punkty znajdują się również na wierzchniej stronie dłoni czy nadgarstka lub przedramienia. Zabiegi masażu refleksologicznego dłoni i stóp często łączy się, by wzmocnić terapeutyczny efekt. Uciskanie odpowiednich punktów na dłoni, ze względu na łatwy dostęp w każdych warunkach, można praktykować samodzielnie, np. ucisk nadgarstka po prawej stronie wewnętrznej części lewej ręki łagodzi lęk (przed egzaminem, rozmową z szefową czy zabiegiem medycznym), a punktu umiejscowionego między kciukiem a palcem wskazującym na zewnętrznej części dłoni pomaga pokonać zaparcia, zwłaszcza te wywołane przez stres. Na bóle głowy podziała natomiast delikatny masaż punktu zlokalizowanego na wewnętrznej części przedramienia około sześciu-ośmiu centymetrów poniżej zgięcia nadgarstka między dwoma ścięgnami.Re
Mapa refleksologiczna dłoni:
MASAŻ REFLEKSOLOGICZNY – NA CO POMAGA?
Refleksologia przede wszystkim polecana jest osobom zestresowanym, z obniżonym nastrojem i stanami lękowymi, a także cierpiącym na różnego rodzaju dolegliwości bólowe. Łagodzi bóle kręgosłupa, karku, stawów oraz głowy, również te migrenowe. Przynosi ulgę w bezsenności. Wzmacnia odporność, wspomaga leczenie infekcji górnych dróg oddechowych i zapalenia zatok oraz problemów związanych z układem pokarmowym – takich jak zgaga czy zespół jelita drażliwego. Poprawia trawienie, ułatwiając utrzymanie właściwej masy ciała. Łagodzi objawy egzemy i trądziku u dorosłych. Może wspomagać regulację zaburzeń hormonalnych.
Uwaga: refleksolog nie jest lekarzem, a masaż przez niego wykonywany nie zastąpi wizyty u lekarza i terapii przez niego zaleconej.
Wyjątkowym zabiegiem refleksologicznym jest spacer po ścieżce Kneippa. Najlepsza ścieżka Kneippa jaką do tej pory miałam okazję testować znajduje się na Maderze.