Są delikatniejsze niż olejki eteryczne, ale dzięki temu są łatwiejsze i bezpieczniejsze w stosowaniu. Użycie żadnego innego kosmetyku nie daje takiego poczucia luksusu i przyjemności, jak właśnie wód kwiatowych. A piękny zapach to nie wszystko...
Tekst: Małgorzata Zdziebko-Zięba
Esencjonalne zapachy umilą każdy zabieg kosmetyczny, a przy okazji przyspieszają efekty odnowy biologicznej. Aromaterapię można stosować w każdej fazie zabiegu. Pierwszym podstawowym, a mało znanym produktem są wody kwiatowe. Można je stosować zamiennie z tonikiem, jako mgiełkę do twarzy, mogą służyć do przygotowania masek na bazie bezwonnych glinek i gumowych masek z alg. Dzięki przyjemnym i delikatnym zapachom są stosowane jako mgiełki do rozpylania w pomieszczeniach i na ręczniki przed zabiegami.
Wody kwiatowe, inaczej hydrolaty, powstają jako produkt uboczny podczas pozyskiwania olejków eterycznych w procesie destylacji z parą wodną całych roślin lub ich części. Zawierają rozpuszczalne w wodzie części materiału roślinnego oraz niewielkie (około 1%) ilości olejku eterycznego. Mogą być stosowane bezpośrednio na skórę. Są bardziej rozcieńczone niż olejki, rozpuszczalne w wodzie, a przez to łatwiej asymilowane i absorbowane przez organizm.
WODA Z KWIATU POMARAŃCZY (NEROLI) – wykazuje działanie antyseptyczne, przeciwdziała nadmiernemu rozwojowi bakterii, grzybów i drożdżaków, delikatnie oczyszcza i łagodzi podrażnienia. Polecana do cery tłustej, trądzikowej, mieszanej i normalnej.
WODA RÓŻANA – wpływa leczniczo na symptomy kruchości żył i naczyń krwionośnych, a także redukuje zaczerwienienia oraz polepsza kondycję skóry. Kwas galusowy natomiast działa ściągająco, przeciwzapalnie i regenerująco na skórę. Przywraca równowagę po stresującym dniu. Polecana do skóry wrażliwej z naczynkami, z nadmiernym wydzielaniem sebum, uszkodzonej i przesuszonej.
WODA LAWENDOWA – zawiera kwas rozmarynowy, który jest antyoksydantem oraz likwiduje wolne rodniki, działa również przeciwzapalnie i łagodzi objawy alergii. Kwas ursolowy działa przeciw-utleniająco i przeciwzapalnie oraz chroni skórę przed promieniowaniem UV. Przyspiesza regenerację skóry zniszczonej słońcem, działa przeciwobrzękowo, ściągająco i reguluje wydzielanie sebum. Relaksuje i usypia. Polecana do pielęgnacji skóry normalnej, tłustej, również do skóry uszkodzonej i podrażnionej.
WODA GERANIUM – zawiera w składzie cukry. Działa tonizująco, antyseptycznie, łagodząco i poprawia krążenie. Pomaga w leczeniu ran, odmrożeń, w stanach zapalnych wywołanych chorobami skóry takim jak: egzema, trądzik, półpasiec. Nawilża skórę i zatrzymuje wilgoć w jej wnętrzu. Przywraca równowagę i spokój.
PACHNĄCE CIEKAWOSTKI
- Marketingowcy i handlowcy, aby podnieść skuteczność swoich działań, również wykorzystują olejki eteryczne. Aromamarketing jest sztuką stosowania zapachów wywołujących stany emocjonalne, które wpływają na decyzję dokonywanych wyborów np. podczas zakupów.
- Coca – Cola, którą wyprodukowano w 1886 r. na podstawie receptury lekarza, farmaceuty Johna Pembertona jako środek na nerwy, zawdzięcza swój aromat olejkom eterycznym. Oprócz składnika objętego tajemnicą zawiera olejki gałki muszkatołowej, pomarańczy, cytryny, cynamonu, kolendry i neroli.
- Do tej pory nie wyjaśniono do końca, jaką rolę pełnią olejki eteryczne w życiu roślin, z których są pozyskiwane. Prawdopodobnie jest to ochrona przed pasożytami, przywabianie owadów, zmniejszanie parowania lub wpływ na rośliny konkurencyjne.
- Zapachy najsilniej wpisują się w pamięć trwałą, co skutkuje tym, że pewne wonie można pamiętać przez cale lata, podczas gdy większość doznań słuchowych czy wzrokowych zanika w nas po kilku dniach lub tygodniach.