Latem nic tak nie ożywi naszych mieszkań, jak symbolika zaczerpnięta z natury. Kwiaty jako naturalna ozdoba w wazonie albo akcent dekoracyjny sprawią, że poczujemy nagły przypływ energii.
Tekst: Anna Machnowska
Choć dawno minęły czasy, kiedy kwiaty były towarem deficytowym, to nadal dość rzadko wykorzystujemy je jako zamierzony element kształtowania klimatu naszych mieszkań i domów. A szkoda, bo nie dość, że mają swoją, zbudowaną przez poszczególne kultury symbolikę, to dzięki różnorodności barw mogą też pełnić rolę… terapeutyczną. Jeśli więc nie chcemy zmieniać wystroju wnętrza pod kątem naszego aktualnego stanu psychicznego albo nastroju, możemy posłużyć się elementami florystycznymi. To najłatwiejszy i najbardziej wdzięczny element dekoracji. Niezależnie, czy użyjemy kwiatów ciętych, naklejek, czy zaledwie motywów kwiatowych na obrusach, serwetkach albo zastawie stołowej, efekt może być znaczący. Dla przypadkowego odbiorcy i dla nas samych.
Terapeuta w wazonie
Znając potęgę oddziaływania kolorów na psychikę, możemy zafundować sobie w domu, czy biurze prywatną terapię. A choć w przypadku kwiatów rzadko mamy do czynienia z nadużyciem konkretnej barwy, to warto pamiętać, że mocne w wymowie kolory potrafią przynieść zmianę nastroju o 180 stopni. Jeśli więc nie chcemy z jowialnych stać się agresywnymi, nie nadużywajmy na przykład we wnętrzach czerwieni. ŻÓŁTY z kolei to pogoda ducha, radość, oświecenie, rozwój, uwolnienie intelektu, rozbudzona wyobraźnia, chęć działania, dążenie do wolności. POMARAŃCZOWY jest symbolem optymizmu, energii, radości życia, ambicji, łatwości nawiązywania kontaktów, aktywności, odwagi, serdeczności, młodości. CZERWONY to miłość, chęć życia, zmysłowość, wiara w siebie, siła, wytrwałość, samodzielność. RÓŻOWY mówi o przychylności, poświęceniu, wrażliwości, kobiecości, wstrzemięźliwości, delikatności, elegancji, zgodności. FIOLETOWY daje zdolność do medytacji, duchowość, mistyczność, umiejętność łączenia przeciwieństw, zdecydowanie w uczuciach, indywidualizm. NIEBIESKI przynosi pewność siebie, zrównoważenie, opanowanie, spokój, odprężenie, wierność, idealizm, rozsądek. TURKUSOWY to obietnica przyjaźni, poprawy komunikatywności, pomysłowości, pewności siebie, uroku osobistego, wdzięku, humoru. ZIELONYM (czyli bardziej kwiatami doniczkowymi lub polnymi) możemy poprawić naszą silną wolę, równowagę emocjonalną, wytrzymałość, zdrowie, zdobyć uznanie i popracować nad ambicją. BIAŁY we wnętrzu to przestrzeń do… zapełnienia. Często wyraża naszą aktualną potrzebę zmian i gotowość na nie. Białe akcenty to czystość, niewinność, doskonałość, szlachetność, cnota, rzeczowość, uwolnienie się od trosk i kompleksów.
W pełnej krasie
Kwiaty wprowadzają różny klimat w różnym świetle. Polny bukiet na stole śniadaniowym może prezentować się zupełnie inaczej, kiedy postawimy go w sąsiedztwie klimatycznej lampy rzucającej ciepłe refleksy. Jednym z ciekawych elementów wnętrzarskich jest wykorzystywanie pryzmatu dzięki szklanym wazonom, misom, czy menzurkom. Chcąc eksperymentować z kwiatami, a więc i nauczyć się wydobywać ich piękno we wnętrzu, można korzystać z różnych naczyń, a nie tylko ze szklanych wazonów. Ciekawym rozwiązaniem jest niestandardowe użycie elementów zastawy, czy na przykład cynowych wiader. W sklepach wnętrzarskich dostaniemy zarówno malowane wiaderka, jak i surowe, w srebrnym kolorze. Jeśli marzy nam się duży (dosłownie) efekt, po wiadra w wersji maxi możemy udać się do sklepów budowlanych. Tulipany, żonkile i irysy prezentują się w nich wyśmienicie.
Co dla łodyżki?
Przechowywanie kwiatów w wodzie nie jest jedynym rozwiązaniem. Warto korzystać chociażby ze specjalnych hydrożelowych kuleczek, które służą jako dekoracja, ale i mogą być stosowane zamiast wody w wazonie z ciętymi kwiatami. Kuleczki nasiąkają płynem i trzymają go przez około 30 dni. Nadają się również do niektórych kwiatów doniczkowych jako rozwiązanie tymczasowe, np. gdy wyjeżdżamy na dłuższy urlop. Używając prostych szklanych naczyń możemy wyczarować lodową impresję, jeśli użyjemy przezroczystej folii spożywczej przeplecionej luźno między łodyżkami kwiatów i zalejemy ją wodą po ułożeniu bukietu. Chcąc urozmaicić wygląd zwykłego szklanego wazonu, użyjmy mniejszego wstawionego do środka i w nim ułóżmy kwiaty, a pomiędzy ścianami dwóch naczyń umieśćmy dowolny element dekoracyjny: korę drzewa, muszle, drobne monety, kasztany, kamyczki, czy… pokruszone skorupki jaj lub kaszę gryczaną.
Kod dostępu
Aster – czuję się przy tobie bardzo szczęśliwy
Bazylia – nienawiść
Chryzantema biała – stara miłość nie rdzewieje
Frezja – szanuję cię
Goździk różowy – nigdy o tobie nie zapomnę
Hiacynt fioletowy – bądź dla mnie czuła
Irys niebieski – oziębłość
Jaśmin – proszę o nadzieję
Jemioła – pokonam wszelkie trudności, żeby cię zdobyć
Konwalia – jesteś piękna
Krokus – cieszę się, gdy cię widzę
Lawenda – moja miłość jest pokorna
Magnolia – wstyd mi, przepraszam
Orchidea – jesteś najbardziej zmysłową osobą
Petunia – wierzę w ciebie
Rozchodnik – lubieżność
Róża herbaciana – podobasz mi się
Róża czerwona – kocham cię do szaleństwa
Róża żółta – pozostańmy przyjaciółmi
Słonecznik ozdobny – adoracja, uwielbienie
Tulipan – dobrze mi z tobą
Wrzos – podziw, samotność
Żonkil – silna zazdrość
Lubisz intrygować? Użyj kontrastów!
► Skandynawskie wnętrze łatwo ożywimy kolorem amarantowym i skupionymi na małej przestrzeni oranżami.
► Industrialne wnętrza (beton, stal, szkło, cegła) nabiorą nowego wymiaru z wielokolorowymi dekoracjami pozornie przypadkowych bukietów kwiatów, np. różnokolorowych tulipanów w prostych transparentnych wazonach lub… szklankach.
► Pełne przepychu wnętrza glamour można stonować za pomocą skromnych stągwi z kaliami lub białymi różami.
► Mieszkanie pozbawione konkretnego stylu, ale dość ascetyczne, nabierze wymowy dzięki konsekwencji kolorystycznej dekoracji z tkanin i kwiatów – np. zielone zasłonki w fioletowe grochy i … wazony wylewających się kwiatów groszku na stole i mniejszych stolikach.
► Pełne energii kolorystycznej mieszkanie w stylu meksykańskim naturalnie dekorowane jest kaktusami. Zamiast użyć ich kwitnących odmian, możemy wykorzystać menzurki wbite w donicę z pojedynczymi kwiatami charakterystycznymi bardziej dla naszego regionu, np. żonkilami.
► Prowansalski wystrój mieszkania ma wieczny romans z kwiatami polnymi i luźnymi bukietami róż. Gerbera, czy frezja, choć typowa dla wnętrz czerpiących z antyku, świetnie wkomponuje się w sielski charakter, jeśli do ekspozycji kwiatów użyjemy… rzędu kubków z porcelany. Im więcej, tym lepiej.
► Kwiaty nie żywią urazy, jeśli używamy ich jako żartu wnętrzarskiego. Szykujesz eleganckie przyjęcie z zastawą w jednym kolorze? Użyj kieliszków do wódki na łebki goździków przy każdym nakryciu. Jeśli obwiążesz kieliszek rafią, możesz doczepić do niej karteczkę z imieniem gościa.