Dziecko w SPA? O głębszym wymiarze wychowywania dzieci w idei wellness mówi masażystka i kosmetolog – Grażyna Skalec.
Idea Wellness[&]SPA to przywracanie zdrowia i harmonii poprzez holistyczne podejście do człowieka. A dobre zdrowie potrzebne jest w każdym wieku. Obecnie obserwujemy u dzieci wiele nerwic, które przejawiają się nadpobudliwością, lękami, bezsennością, nadmiernym objadaniem się, albo jadłowstrętem. Zapracowani rodzice nie mają na co dzień możliwości, aby zająć się problemami swoich dzieci. Często jedyną okazją ku temu jest weekendowy wypoczynek czy urlop.
Obiekty SPA wychodzą naprzeciw tej potrzebie, tworząc specjalną ofertę skierowaną do rodziców z dziećmi. Tam, pod okiem specjalistów można, w atmosferze zabawy i relaksu, skupić się na głębszych problemach, którym daje wyraz ciało.
W tradycyjnych gabinetach kosmetycznych także można znaleźć ofertę skierowaną do dzieci i młodzieży np. malowanie paznokci dziewczynkom, masaż czekoladą, podczas gdy ich mamy korzystają ze swoich zabiegów. Jest to bardzo pozytywne zjawisko, kształtujące nawyk dbałości o kondycję ciała i wygląd zewnętrzny. Jednak gabinety tego typu nie mają możliwości holistycznego podejścia do małego klienta.
Tymczasem w ośrodkach SPA znajdziemy terapię nawet dla niemowlaków np. Cranio Sacral Therapy – terapia krzyżowo-czaszkowa dla mamy i dziecka, wzmacniająca przepływ płynu mózgowo-rdzeniowego, czy masaż motylkowy dla niemowląt – bardzo delikatny, wykonywany przez ubranko, wzmacniający cały organizm. Coraz popularniejszy, nie tylko w ośrodkach SPA, ale i jako trend wśród świadomych, chcących ciągle się doszkalać rodziców, staje się również masaż Shantala.
Oczywiście zdarza się, że oferta dla rodzin w SPA stanowi jedynie chwyt marketingowy i nie ma zbyt wiele wspólnego z ideą wellness, ale na szczęście świadomość społeczna ciągle wzrasta, także w tej dziedzinie. Klient już wie, czego może oczekiwać, czyta publikacje o światowych trendach, wymienia doświadczenia z innymi rodzicami.
Kiedy wellness dla dzieci działa? Gdy nie stanowi dla nich przymusu lecz jest formą zabawy. Ważne, aby dobierać rodzaj aktywności do charakteru i temperamentu dziecka, tak aby maluch nie czuł się do niczego zmuszany. Jedne dzieci lubią towarzystwo rówieśników, inne są samotnikami. Jak w każdej dziedzinie, tak i w wychowywaniu według idei wellness, należy mieć to na uwadze. Oczywiście regularność zabiegów, aktywności, diety nie jest tu bez znaczenia. Wellness to styl życia, a nie jego element.
Nasz ekspert
mgr Grażyna Skalec - dyplomowana masażystka, kosmetolog, wykładowca Wyższej Szkoły Zawodowej Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia w Warszawie.