Zimą pogarsza się kondycja cery, brakuje nam witamin i energii. Aby skóra była pełna blasku i wyglądała świeżo, trzeba dostarczyć jej odpowiednie witaminy. Które są najlepsze dla niej? I gdzie ich szukać – w kosmetykach, zabiegach czy suplementach?
Tekst: Ewa Kot
Witaminy dla urody – dlaczego warto?
Szara, ziemista cera? Szczególnie zimą zauważamy, że pogorszyła się jej kondycja i stała się przesuszona. Dlaczego tak się dzieje? Czynników może być bardzo wiele. Zanieczyszczenia środowiska i wszechobecny smog, suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach, nieodpowiednia dieta… Aby dodać skórze witalności, warto zadbać o dostarczenie jej odpowiednich witamin. Odgrywają one ważną rolę w utrzymaniu zdrowia i urody. Prześledziliśmy, jakich witamin warto szukać w kosmetykach i jakie mają działanie.
Witaminy w kosmetykach
Na półkach sklepowych można znaleźć wiele kosmetyków, które zawierają drogocenne dla urody witaminy. Ważne jest jednak, aby wybierać te kremy, które będą odpowiednie dla naszej cery i potrzeb skóry. Pamiętajmy jednak, że stosowanie kremów z witaminami to nie remedium na wszystkie nasze problemy ze skórą. Podstawą zdrowej, dobrze wyglądającej cery zawsze jest właściwe odżywianie i dostarczanie organizmowi niezbędnych składników odżywczych w diecie.
Stosowanie kosmetyków z witaminami może pomóc poprawić wygląd skóry na kilka sposobów:
- Witaminy w kosmetykach dostarczają skórze składników odżywczych, pomagają ją regenerować.
- Kremy z witaminami pomagają zwalczać oznaki starzenia, takie jak drobne zmarszczki.
- Witaminy (np. C i E) chronią skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i uszkodzeniami spowodowanymi przez zanieczyszczenie środowiska.
- Wiele kremów z witaminami ma działanie wielokierunkowe. Zawierają również składniki nawilżające, które pomagają utrzymać skórę w dobrej kondycji i zapobiegają jej wysuszeniu.
Jakie witaminy dla urody wybrać?
Wiele witamin jest ważnych dla zdrowia skóry i urody. Na które warto zwrócić szczególną uwagę?
Witamina C – rozjaśnia przebarwienia i wspomaga produkcję kolagenu w skórze, co poprawia jej jędrność i elastyczność. Działa jako silny przeciwutleniacz, dlatego pomaga w neutralizowaniu wolnych rodników i chroni skórę przed uszkodzeniami powodowanymi przez czynniki zewnętrzne, takie jak promieniowanie UV i zanieczyszczenia.
Warto jednak pamiętać, że witamina C jest wrażliwa na światło oraz powietrze. Dlatego ważne jest, aby kosmetyki z witaminą C przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu oraz dokładnie zamykać opakowania po użyciu. Ale uwaga! Witaminy C (kwasu askorbinowego) nie powinno się łączyć z pielęgnacją retinolem. Substancje te wzajemnie obniżają swoje działanie.
Witamina E – chroni skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, przez co opóźnia procesy starzenia. Niweluje drobne zmarszczki. Stosuje się ją często przy suchej cerze, gdyż pomaga w nawilżaniu oraz zapobiega odwodnieniu. Dodatkowo poprawia elastyczność i jędrności skóry oraz zmiękcza zrogowaciały naskórek. Warto ją stosować przy cerze podrażnionej. Witaminę E można aplikować nawet w okolicach oczu, gdzie skóra jest delikatna i cienka.
Witamina K – redukuje zaczerwienienia oraz stany zapalne skóry. Pomaga w redukcji cieni oraz obrzęków pod oczami. Witamina K uszczelnia naczynia krwionośne, dlatego polecana jest osobom z cerą naczynkową, zapobiega powstawaniu siniaków. Warto stosować ją również przy cerze trądzikowej.
Witamina A – wykazuje działanie regulujące i stymulujące do poprawy kondycji skóry. Przyczynia się do redukcji zmarszczek. Poprawia elastyczność i jędrność skóry. Pomaga regulować produkcję sebum, co może zapobiegać powstawaniu trądziku. Chroni skórę przed uszkodzeniami. Szczególnie popularną formą witaminy A jest retinol. W kosmetykach stosuje się go w celu stymulacji i poprawy kondycji skóry. W takiej formie złuszcza, poprawia cykl odnowy komórkowej, wzmaga produkcję dobroczynnego kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego.
Witamimna B5 (kwas pantotenowy) – pomaga utrzymać właściwy poziom nawilżenia skóry. Redukuje stany zapalne i podrażnienia oraz regeneruje komórki skóry. Poprawia też jej elastyczność i jędrność. Często stosuje się ją także w preparatach do wzmocnienia włosów i paznokci.
Witamina B3 (niacyna) – jest składnikiem nawilżającym. Redukuje zaczerwienienia i rumień (dlatego sprawdza się przy cerach wrażliwych) oraz przebarwienia. Wykazuje działanie łagodzące i przeciwzapalne. Ma właściwości antyoksydacyjne i opóźniające procesy starzenia. Wspomaga regenerację komórek skóry. Sprawia, że staje się ona bardziej jędrna.
Kiedy nie stosować kremów z witaminami?
Stosowanie kremów z witaminami ma szereg zalet, ale warto wiedzieć, że aby przyniosły one oczekiwane rezultaty poprawy jakości skóry, trzeba je używać zgodnie z instrukcjami producenta. Dlaczego? Aby nie wyrządzić sobie krzywdy. Przykładem może być np. używanie kremów z retinolem, który jest formą witaminy A. Nie zaleca się aplikowania kremów z retinolem, kiedy jesteśmy narażeni na silne działanie promieni UV. Wysoka ekspozycja na słońce po zastosowaniu kremu z retinolem może prowadzić do powstawania przebarwień i nadmiernego zaczerwienienia. Dlatego kremy z retinolem powinno się nakładać na noc, a w ciągu dnia zawsze pamiętać o kremie z filtrem oraz bezwzględnie unikać bezpośredniego wystawiania się na działanie promieni słonecznych.
Niektóre kremy z witaminami należy używać ostrożnie, gdy mamy wrażliwą skórę. Pewne witaminy mogą powodować wtedy reakcje skórne – zaczerwienienie, swędzenie. Przykładowo witaminę C należy wprowadzać stopniowo, aby uniknąć podrażnień.
Witaminy dla urody – jakie zabiegi wybrać?
Kremy z witaminami to nie wszystko. Nie zawsze pomogą rozwiązać nasze problemy z cerą, nie wszystkie będą działały też na wystarczającym poziomie. Aby osiągnąć jak najlepsze efekty, warto codzienną pielęgnację wspomagać zabiegami w gabinecie kosmetycznym lub SPA. Kosmetolog dobierze odpowiedni rodzaj witaminy do potrzeb naszej skóry i zaleci terapię, która przyniesie najlepsze efekty.
Zabiegi na bazie witamin, które warto wziąć pod uwagę, to m.in.:
Mezoterapia – dzięki dostarczeniu witamin i innych składników odżywczych bezpośrednio w skórę, uzyskamy efekt poprawy jej kondycji „od środka”. Taki koktajl witaminowy będzie głęboko odżywiał, odmładzał i rozjaśniał skórę.
Peelingi chemiczne (np. z witaminą C lub A) – zastosowanie zabiegów, które będą złuszczać skórę, pozwoli osiągnąć efekt wyrównania jej kolorytu, poprawy napięcia i ujędrnienia. Tego typu zabiegi wykazują mocniejsze działanie niż stosowanie kosmetyków z witaminami w pielęgnacji domowej.
Witaminy w diecie
Efekty stosowania kremów i zabiegów z witaminami nigdy nie będą właściwe, gdy nasza dieta będzie uboga w składniki odżywcze. Warto więc włączyć do swojego jadłospisu produkty bogate w witaminy, wspomagające zdrowie i urodę. A jeśli w diecie nie możemy ich znaleźć – zastosować przemyślaną suplementację.
- Witamina C – znajdziemy ją w cytrusach, kiwi, truskawkach, selerze naciowym, papryce, brokułach, kalafiorze.
- Witamina E – obecna jest w orzechach, pestkach dyni, zielonych warzywach liściastych, olejach roślinnych, kapuście, szpinaku.
- Witamina K – można ją znaleźć w szpinaku, brokułach, jarmużu, brukselce, rukoli, roszponce.
- Witamina A – występuje w marchwi, jajach, mango, dyni, maśle, szpinaku, jarmużu, podrobach.
- Witamina B – znajdziemy ją w drobiu, jajach, produktach pełnoziarnistych.
- Witamina B5 – występuje w wątróbce, jajach, produktach zbożowych.