Gmina Iwonicz-Zdrój to jeden z najpiękniejszych, najbardziej malowniczych zakątków województwa podkarpackiego. Położona na skraju Beskidu Niskiego odznacza się wyjątkowymi walorami krajobrazowymi, przyrodniczymi i klimatycznymi.
Swojemu usytuowaniu pośród lasów i wzgórz zawdzięcza niepowtarzalny mikroklimat i krystalicznie czyste, lecznicze powietrze. Znajdujące się tu uzdrowisko Iwonicz-Zdrój, najstarsze na Podkarpaciu, z racji walorów nazywane jest perłą podkarpackich uzdrowisk. Największym bogactwem Iwonicza-Zdroju są obfite źródła wód mineralnych.
IWONICZ-ZDRÓJ – HISTORIA I WSPÓŁCZESNOŚĆ
Historia Iwonicza sięga XIV wieku, ale za początek uzdrowiska iwonickiego uznaje się datę 1578 r. Jest to data wydania dzieła „Cieplice” Wojciecha Oczki, nadwornego lekarza ówczesnych królów, opisującego wody mineralne w Iwoniczu.
W XVII wieku cudowne właściwości wód iwonickich były znane już w całym kraju. Jednak o prawdziwym złotym okresie Iwonicza można mówić dopiero w XIX wieku. Ówcześni właściciele Karol Załuski i jego żona Amelia Załuska z Ogińskich, budując w pięknym parku pierwszy zakład kąpielowy i pensjonaty, nadali Iwoniczowi charakter europejskiego kurortu. Do dziś zresztą zachowała się jedyna w swoim rodzaju charakterystyczna drewniana zabudowa uzdrowiskowa z połowy XIX wieku w stylu szwajcarskim, z domieszką późnoklasycystycznej architektury polskiej. Najcenniejsze i najbardziej charakterystyczne obiekty zabytkowe, przypominające o bogatej historii uzdrowiska to: Dom Zdrojowy, Bazar, Stary Pałac, Stare Łazienki, Krakowiak, Pijania Wód Mineralnych, Biały Orzeł, Belweder, Pawilon nad Źródłami, Kaplica Zdrojowa.
Współczesny Iwonicz-Zdrój to prężnie rozwijający się ośrodek sanatoryjno-wypoczynkowy, który mimo znacznej rozbudowy nie stracił swoistego klimatu i kameralnego charakteru. W ostatnich latach miasto zmieniło się nie do poznania, zyskując piękne altany, zespoły wypoczynkowe z ławeczkami oraz ciągi wygodnych ścieżek spacerowych, przystosowanych także dla osób niepełnosprawnych. Powstał ogród romantyczny, a w dolinie kulturalno-sportowej pyszni się oryginalny w swojej formie architektonicznej Amfiteatr. Zakończono też rewitalizację zabytkowego centrum Iwonicza-Zdroju, którego wizytówką stała się zagospodarowana zgodnie z koncepcją z przełomu XIX i XX wieku dolina Bełkotki.
IWONICZ-ZDRÓJ – ZDROWIE I URODA
Naturalnymi bogactwami Iwonicza-Zdroju są wody mineralne (chlorkowo-wodorowo-węglanowo-sodowo-jodowo-bromowe z zawartością wodnego dwutlenku węgla) i borowina stosowane do kuracji pitnych, kąpieli, inhalacji i produkcji soli jodowo-bromowej.
Do dyspozycji kuracjuszy są liczne sanatoria oraz szpital uzdrowiskowy oferujące szeroki zakres usług na najwyższym poziomie: kąpiele lecznicze, zabiegi borowinowe, gimnastykę, hydroterapię, fizykoterapię, termoterapię, zabiegi światłolecznicze, inhalacje, basen, masaż leczniczy i relaksacyjny oraz zabiegi SPA. Na bazie soli jodobromowej, leczniczej wody i odpowiednio dobranych surowców naturalnych powstają też unikalne leki i kosmetyki „Iwoniczanka”.
IWONICZ-ZDRÓJ – RELAKS I ATRAKCJE
Życie kulturalne, rozrywkowe, sportowe i turystyczne w Iwoniczu-Zdroju kwitnie przez okrągły rok. W sali widowiskowo-kinowej Domu Zdrojowego odbywają się liczne koncerty, recitale, występy zespołów teatralnych, estradowych i folklorystycznych oraz wystawy twórczości ludowej. Kuracjusze i wczasowicze mogą uczestniczyć w wielu ciekawych spotkaniach autorskich i prelekcjach.
W sezonie letnim w Amfiteatrze odbywają się liczne imprezy kulturalno-sportowe. Wiele z nich ma charakter cykliczny, jak: Dni Iwonicza, Imieniny Miasta, Festiwal Karpacki, Polonijny Festiwal Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej „Ars Musica”, Dni Wokalistyki Operowej, Podkarpacki Festiwal Rekreacji i Zabawy, Międzynarodowy Wyścig Kolarski „O Puchar Uzdrowisk Karpackich”, Marsz na orientację „Szlakiem Iwonickich Zdrojów”.Przez gminę Iwonicz-Zdrój przebiegają szlaki turystyczne: Główny Szlak Beskidzki, Szlak Papieski, Szlak Świątyń Karpackich, Szlak Architektury Drewnianej. Poprowadzone są też ścieżki spacerowe. Wszystkie rozpoczynają się przy Centrum Informacji Turystycznej i prowadzą do najciekawszych widokowo i historycznie miejsc. Można też korzystać z kortów tenisowych, kompleksu boisk sportowych Orlik, kręgielni, bilardu, siłowni na wolnym powietrzu.Przyjazd do Iwonicza-Zdroju jest niepowtarzalną szansą połączenia leczenia, profilaktyki i czynnego wypoczynku z odnową biologiczną i rehabilitacją ruchową. Znakomita kadra medyczna, zabytkowy charakter uzdrowiska oraz malowniczy krajobraz są gwarancją skutecznego leczenia, udanego wypoczynku i znakomitego samopoczucia.
IWONICZ-ZDRÓJ – PROFIL LECZNICZY
choroby reumatologiczne
ortopedyczno-urazowe
układu nerwowego
górnych dróg oddechowych
układu trawienia
choroby skóry i kobiece
otyłość i osteoporoza
CZYTAJ WIĘCEJ...
PERŁA KARKONOSZY – JELENIA GÓRA - CIEPLICE
MAZURSKI ZDRÓJ ZAPRASZA – GOŁDAP
PIĘKNO I MAGIA GÓR – ŻEGIESTÓW - ZDRÓJ