Leczniczy, niemal podalpejski mikroklimat, malownicze krajobrazy Beskidu Sądeckiego, bliski kontakt z naturą, lecznicze wody mineralne i kameralna atmosfera Żegiestowa-Zdroju (w gminie Muszyna) sprawiają, że można tu podreperować zdrowie, odpocząć od zgiełku dnia codziennego i zregenerować siły.
„Kto raz był w Żegiestowie, ten tęskni nieustannie za jego ożywczym powietrzem, za jego czarującym krajobrazem, za jego zdumiewającymi widokami, za jego szumiącymi zdrojami, za jego cichym ustroniem, w którym się spokój duszy hartuje do zwycięskiej walki z wszelkimi moralnymi i fizycznymi cierpieniami, jakie nasze wnętrza nurtują, a od których, aby się uwolnić w szumnym zgiełku zagranicznych zdrojowisk, na próżno częstokroć zadajemy sobie pracę”. Tymi słowami znany lekarz, profesor i polityk, Józef Dietl już w połowie XIX wieku wychwalał walory turystyczne i uzdrowiskowe Żegiestowa.
ŻEGIESTÓW-ZDRÓJ – HISTORIA I WSPÓŁCZESNOŚĆ
Według przekazów już w XVIII wieku znane były lecznicze właściwości występujących tu wód mineralnych, a najpopularniejszą wodę Maryja rozwożono w drewnianych naczyniach po całej Galicji. Jednak za właściwy początek uzdrowiska uważa się rok 1846. Wtedy to Jakub Ingacy Medwecki, węgierski szlachcic i ówczesny kierownik kąpielisk w Muszynie, odkrył w dolinie Szczawnego Potoku źródła wody mineralnej, wykupił od miejscowych chłopów tereny, na których biły źródła i rozpoczął budowę pierwszych pensjonatów i łazienek. Pierwsze źródło zostało nazwane Anna (na cześć żony Medweckiego) i uważane było wówczas za najsilniejszą szczawę żelazistą w Europie.Dzieło ojca kontynuował syn, Karol Medwecki, który przyczynił się do rozkwitu i popularności miejscowości do tego stopnia, że trzeba było w prasie drukować ogłoszenia o braku miejsc i zniechęcać gości do przyjazdu, jeśli nie mieli rezerwacji. To wtedy powstały Dom Zdrojowy, piękne wille, pensjonaty i Nowe Łazienki. I wojna światowa doprowadziła do dewastacji zdroju, który za sprawą spółki Żegiestów Zdrój powrócił do grona najlepszych polskich uzdrowisk w okresie międzywojennym. Wtedy też powstały najpiękniejsze wille: Zamek, Polonia, Elżka, Malutka, Orlątko czy Biały Orzeł oraz ogromny gmach Wiktora. II wojna światowa ponownie przerwała jego rozkwit, a dzieło zniszczenia dokończyła nacjonalizacja. Dzisiaj uzdrowisko powoli wraca do dawnej świetności, za sprawą władz gminy oraz prywatnych inwestorów.Żegiestów znajduje się na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego, a kuracjuszom i turystom oferuje malownicze widoki, specyficzny mikroklimat oraz lecznicze wody mineralne.
ŻEGIESTÓW-ZDRÓJ – ZDROWIE I URODA
Uzdrowisko posiada dwie strefy ochrony uzdrowiskowej na terenie Żegiestowa-Zdroju oraz przysiółku Łopata Polska i cztery ujęcia wód leczniczych. Są to szczawy nasycone naturalnym dwutlenkiem węgla, bogate w cenne składniki, takie jak: magnez, wapń, brom, jod i żelazo. Zalecane przede wszystkim do picia i inhalacji. Wody żegiestowskie są pomocne w leczeniu chorób przewodu pokarmowego i układu moczowego oraz posiadają wskazania prewencyjne przy eliminowaniu czynników ryzyka miażdżycy, zatruć metalami ciężkimi, nerwic, osteoporozy i stymulowaniu wzrostu odporności organizmu.
ŻEGIESTÓW-ZDRÓJ – ATRAKCJE I RELAKS
Do najciekawszych zabytków Żegiestowa należą: unikatowa, bo wybudowana z drewna i kamienia, bojkowska cerkiew (dzisiaj kościół św. Anny), kościół św. Kingi z początku XX wieku, liczne kapliczki oraz tunel kolejowy budowany w latach 1874-76. Najbardziej popularną wśród turystów atrakcją jest spływ Popradem (kajakowy lub pontonowy), który odbywa się między Starą Lubowlą na Słowacji i ujściem rzeki do Dunajca pod Nowym Sączem. Najpopularniejszy jest odcinek między Muszyną a Żegiestowem. W okolicy nie brakuje też malowniczych szlaków pieszych i rowerowych. Żegiestów jest pierwszym polskim uzdrowiskiem położonym na Rowerowym Szlaku Wód Mineralnych. Na blisko 33-kilometrowym odcinku szlaku wyznaczonego na terenie gminy Muszyna znajduje się 13 oznakowanych przystanków rowerowych, przy których można odpocząć i zregenerować siły, pijąc orzeźwiające wody mineralne bogate w cenne pierwiastki i minerały.
Jan Paweł II mawiał, że „W górach niknie bezładny zgiełk miasta, panuje cisza bezimiennych przestrzeni, która pozwala człowiekowi wyraźniej usłyszeć wewnętrzne echo głosu Boga”. Każdy kto chciałby poczuć piękno i magię gór w połączeniu z dobrą muzyką oraz poznać tajniki kuchni regionalnej i siły drzemiącej w żegiestowskich wodach powinien wybrać się na coroczną imprezę plenerową Festiwal Piosenki Turystycznej „Babie Lato”.
ŻEGIESTÓW-ZDRÓJ – PROFIL LECZNICZY
choroby reumatologiczne
choroby układu trawienia
choroby nerek i dróg moczowych
CZYTAJ WIĘCEJ...
PERŁA KARKONOSZY – JELENIA GÓRA CIEPLICE
MAZURSKI ZDRÓJ ZAPRASZA – GOŁDAP
PERŁA PODKARPACKICH UZDROWISK – IWONICZ-ZDRÓJ
UZDROWISKO KOPALNIA SOLI "WIELICZKA"
DO UZDROWISK PO ZDROWIE I URODĘ