Jelenia Góra to 900 lat historii, którą można poznać, oglądając średniowieczne zamki, barokowe i renesansowe pałace oraz kamienice czy niezwykłe budowle secesyjne.
Na niepowtarzalny charakter Jeleniej Góry składają się jej poszczególne części: Cieplice z najstarszym w Polsce uzdrowiskiem, Sobieszów z ruinami XIV-wiecznego zamku Chojnik, Stare Miasto z klasycystycznym ratuszem i najpiękniejszym na Śląsku rynkiem otoczonym podcieniowymi kamienicami czy wreszcie rozsławiony przez noblistę Gerharta Hauptmanna Jagniątków.Do 1976 roku Cieplice Śląskie Zdrój były odrębnym miasteczkiem, dziś są dzielnicą Jeleniej Góry, enklawą zieleni i spokoju. Oś główną stanowi deptak, plac Piastowski z okazałym pałacem Schaffgotschów, tuż obok dwa pięknie zrewitalizowane parki: Zdrojowy i Norweski.
UZDROWISKO CIEPLICE – HISTORIA I WSPÓŁCZESNOŚĆ
Uzdrowisko Cieplice to najstarsze uzdrowisko termalne w Polsce. Leczenie balneologiczne prowadzone jest tutaj nieprzerwanie od 1281 roku. Z dobrodziejstw cieplickich wód korzystali Radziwiłłowie i królowa Marysieńka, a także Hugo Kołłątaj i księżna Izabela Czartoryska. Ich skuteczność sławił Goethe, zażywali kąpieli w nich król pruski Wilhelm III i John Quincy Adams, późniejszy prezydent Stanów Zjednoczonych.
Wielowiekowa tradycja świadczenia usług uzdrowiskowych w oparciu o naturalne surowce lecznicze, którymi są wody termalne i borowiny, atrakcyjne położenie u podnóża Karkonoszy i Gór Izerskich, bliskość granicy z Niemcami i Czechami, a także bogata oferta zabiegowa sprawiają, że uzdrowisko ma do zaoferowania kuracjuszom doskonałe warunki leczenia, wypoczynku oraz relaksu.
UZDROWISKO CIEPLICE – ZDROWIE I URODA
W najstarszym polskim uzdrowisku Cieplice wypływają najgorętsze w Polsce wody leczniczo-termalne. Ich temperatura dochodzi do 87OC. Wszystkie zabiegi związane z wodą (gimnastyka w basenie, kąpiele mineralne, perełkowe, wirowe, hydromasaże, tusze, bicze wodne, inhalacje itp.) wykorzystują wyłącznie wody lecznicze, co znacznie podnosi ich skuteczność. Żeby nadawały się do zabiegów, trzeba je znacznie schłodzić, w naturalnej temperaturze zaś doskonale nadają się do ogrzewania budynków uzdrowiskowych. Kuracjusze mają tu do dyspozycji nowoczesną bazę zabiegową oferującą ponad 70 zabiegów z zakresu wodolecznictwa, peloidoterapii, inhalacji, kinezyterapii oraz elektrolecznictwa.
Cieplickie wody mineralne wykorzystywane są w leczeniu narządu ruchu, chorób neurologicznych, reumatologicznych i układu moczowego. To jedyne w Polsce uzdrowisko stosujące balneologię w okulistyce. Aerozole fluorkowo-krzemowe, którymi nawilża się oczy, przynoszą ulgę w tzw. zespole suchego oka, przewlekłym zapaleniu spojówek i po operacjach usunięcia zaćmy. Stosuje się też tampony borowinowe na gałki oczne i płukanie oka leczniczą wodą mineralną.Goście po zabiegach mogą przespacerować się po rozległych, pięknie zrewitalizowanych parkach: Zdrojowym i Norweskim, skorzystać z kompleksu basenów Termy Cieplickie, czy wybrać się na zwiedzanie Jeleniej Góry Małym lub Dużym Traktem Śródmiejskim. Tutaj przebiega szlak Doliny Pałaców i Ogrodów oraz ogromna ilość pieszych i rowerowych szlaków turystycznych.
UZDROWISKO CIEPLICE I JELENIA GÓRA – RELAKS I ATRAKCJE
Malownicze położenie Jeleniej Góry, w samym centrum kotliny, pomiędzy górami Izerskimi, Kaczawskimi, Rudawami Janowickimi i Karkonoszami, sprawia, że miasto, wspólnie z Karpaczem i Szklarską Porębą, tworzy centrum turystyczno-sportowe Sudetów z doskonałymi warunkami do uprawiania sportów zimowych. Dzięki położeniu i sprzyjającym warunkom atmosferycznym są tu też wyśmienite warunki do uprawiania wspinaczki górskiej i sportów lotniczych. Znana w Europie „karkonoska fala” przyciąga pilotów szybowcowych z kraju i zagranicy. To właśnie w Jeleniej Górze można zdobyć diamenty do złotej odznaki szybowcowej, jak również skorzystać z wycieczek i przelotów turystycznych nad miastem i kotliną organizowanych przez Aeroklub Jeleniogórski.Jelenia Góra stanowi też kulturalne i artystyczne centrum regionu, znane z licznych festiwali muzycznych, niekonwencjonalnych działań teatralnych i pielęgnacji tradycji. Turystów przyciągają atrakcje „Wiosny Cieplickiej”, Festiwalu Art&Glass, który prezentuje regionalne tradycje szklarskie czy Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych, kiedy publiczność uczestniczy we wspaniałych spektaklach i plenerowych prezentacjach. Podczas tradycyjnego święta miasta – Wrzesień Jeleniogórski można m.in. posłuchać muzyki organowej i klasycznej na Festiwalu „Silesia Sonans” oraz uczestniczyć w Jarmarku Staroci i Osobliwości (ostatni weekend września) cieszącym się od wielu lat niesłabnącym zainteresowaniem. Sekrety Jeleniej Góry warto odkrywać z aplikacją mobilną Footsteps. Każdy znajdzie tu trasę odpowiednią dla siebie, bez względu na to, czy ma ochotę na wycieczkę rowerową, wyprawę w góry czy wizyty w muzeach.
UZDROWISKO CIEPLICE – PROFIL LECZNICZY
choroby układu nerwowego
choroby ortopedyczno-urazowe
choroby reumatologiczne
osteoporoza
choroby nerek i dróg moczowych
choroby oka i przydatków oka
CZYTAJ WIĘCEJ...
PERŁA PODKARPACKICH UZDROWISK – IWONICZ - ZDRÓJ
MAZURSKI ZDRÓJ ZAPRASZA – GOŁDAP
PIĘKNO I MAGIA GÓR – ŻEGIESTÓW - ZDRÓJ
UZDROWISKO KOPALNIA SOLI "WIELICZKA"
DO UZDROWISK PO ZDROWIE I URODĘ