Gołdap to jedyne na Warmii i Mazurach uzdrowisko i równocześnie miasto o najczystszym w Polsce powietrzu. To prężnie rozwijający się ośrodek turystyczno-wypoczynkowy i członek elitarnego stowarzyszenia miast Cittaslow.
Gołdap leży na pograniczu kultur, religii i narodów. Cztery kilometry od centrum miasta znajduje się przejście graniczne z Rosją, a do granicy z Litwą jest zaledwie czterdzieści kilometrów. Niektórzy goście odwiedzający ten kraniec Polski, twierdzą, że to koniec świata. Ale rzeczywistość i przekonanie mieszkańców wskazują na coś zupełnie odmiennego. Gołdap, to początek Unii Europejskiej i miejsce, w którym zaczyna się strefa Shengen. Stąd można bez paszportu dojechać do samej Brukseli lub na zachodnie krańce kontynentu.
GOŁDAP – HISTORIA I WSPÓŁCZESNOŚĆ
Historia miejscowości położonej na Mazurach Garbatych sięga połowy XVI wieku. Turyści, grzybiarze i narciarze chętnie przyjeżdżali tu w okresie międzywojennym XX wieku. To dla nich powstała linia kolejowa Gołdap-Żytkiejmy, po której zostały słynne wiadukty w Stańczykach. Status uzdrowiska miasto zyskało dopiero w 2000 roku. Badania przeprowadzone w latach 60. XX wieku wykazały, że miasto ma najczystsze powietrze w Polsce. Współczesne badania również to potwierdzają.
GOŁDAP – ZDROWIE I URODA
Dzięki izolacji terenu od północy i wschodu wysoko położoną Suwalszczyzną, a od południa i zachodu – pasmem Gór Szeskich, występuje tu duża stałość czynników pogodowych. Gołdap to uzdrowisko klimatyczno-borowinowe, dlatego w leczeniu i rehabilitacji równie ważną rolę odgrywają borowiny, których ogromne złoża znajdują się w okolicy pobliskiej wsi Niedrzwica. W dzielnicy uzdrowiskowej turyści i kuracjusze spacerują wzdłuż czwartych co do wielkości w Polsce (220 m długości i 8 m wysokości) Mazurskich Tężni Solankowych. Doprowadzone do tężni solanki, wydobywane z głębokości 646 metrów, spływając po gałązkach tarniny, pod wpływem słońca i wiatru, wytwarzają wokół tężni mikroklimat o dużej zawartości jodu, bromu, magnezu, wapnia, potasu, sodu i fluoru.
Do odpoczynku zachęca Zdrój – nowoczesna pijalnia wód mineralnych i leczniczych z grotą solną i działającymi przez cały rok minitężniami. Nieopodal, w Parku Zdrojowym, znajdują się alejki spacerowe, nowoczesny plac zabaw, a także pole do minigolfa, ścieżki rowerowe oraz molo na jeziorze „podzielonym” granicą polsko-rosyjską. W gołdapskim uzdrowisku fachową pomoc mogą uzyskać kuracjusze ze schorzeniami reumatologicznymi, układu nerwowego, układu trawienia, dolnych dróg oddechowych, chorobami kobiecymi i problemami ortopedyczno-urazowymi, kardiologicznymi oraz nadciśnieniem. W procesie leczenia wykorzystuje się wydobywane tutaj borowiny oraz wody lecznicze i mineralne.
GOŁDAP – ATRAKCJE I RELAKS
Gołdap ma idealne warunki do rekreacji i wypoczynku przez cały rok. Tędy przebiega Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo, a w okolicy wytyczono 170 km malowniczych tras rowerowych. Zimą warto skorzystać z narciarskich tras biegowych, położonych w sąsiedztwie Parku Zdrojowego. Na Pięknej Górze znajduje się zaś największa w północno-wschodniej Polsce stacja narciarska. Słynie ona z unikalnej kawiarni obrotowej zbudowanej na szczycie góry, kolejki linowo-krzesełkowej oraz dwóch kilometrów sztucznie naśnieżanych i oświetlonych tras zjazdowych. Działa tu profesjonalna szkoła narciarstwa i snowboardu, wyciągi orczykowe, tor saneczkowy i park linowy, a także najlepszy w regionie snowpark dla snowboardzistów.
W pobliskiej Rapie znajduje się XIX-wieczny grobowiec rodu von Fahrenheid w kształcie piramidy, a w Stańczykach monumentalne mosty arkadowe zwane akweduktami Północy. Warto odbyć wyprawę do tajemniczej Puszczy Rominckiej, odwiedzić bunkry z okresu II Wojny Światowej w Lesie Kumiecie i wziąć udział w bezkrwawym safari w Zatykach. Amatorzy polowań z aparatem w ręku na pewno nie będą zawiedzeni. W gołdapskich lasach szczęściarze mogą spotkać wilka, rysia czy też łosia.
Smakosze powinni spróbować wyjątkowego Miodu Mazur Garbatych wyróżnionego certyfikatem dziedzictwa kulinarnego. Gołdapscy pszczelarze wytwarzają go według tradycyjnej receptury – w pasiekach ukrytych w dzikich ostępach. Unikalną potrawą regionalną z pogranicza polsko-litewskiego są kartacze, podawane ze skwarkami z boczku lub z posiekaną zeszkloną cebulą.
Gołdap ma też dwie kultowe i niepowtarzalne imprezy: konkurs krzyku (drugi po Japonii na świecie) oraz święto lokalnego przysmaku – kartacza odbywające się podczas Festiwalu Pogranicza Kartaczewo.
GOŁDAP – PROFILE LECZNICZE
choroby reumatologiczne
choroby ortopedyczno-urazowe
choroby dolnych dróg oddechowych
choroby układu trawienia
choroby układu nerwowego
choroby kardiologiczne i nadciśnienie
choroby kobiece
CZYTAJ WIĘCEJ...
PERŁA KARKONOSZY – JELENIA GÓRA – CIEPLICE
PERŁA PODKARPACKICH UZDROWISK – IWONICZ-ZDRÓJ
PIĘKNO I MAGIA GÓR – ŻEGIESTÓW-ZDRÓJ
UZDROWISKO KOPALNIA SOLI "WIELICZKA"
DO UZDROWISK PO ZDROWIE I URODĘ