Warmię i Mazury tysiące lat temu ukształtował lodowiec, setki lat temu ceglane twierdze stawiali tu Krzyżacy, a dzisiaj w sezonie każdy skrawek lądu i wody ochoczo zapełniają turyści.
Wybrała: Katarzyna Sołtyk
Warmia i Mazury kojarzą się przede wszystkim z beztroską rozrywką i wypoczynkiem. Szanty w Sztynorcie, country w Mrągowie, dobry humor w Lidzbarku Warmińskim, rycerze pod Grunwaldem. A nade wszystko tysiące żagli i kajaków. Szlak żeglowny ma 126 km długości, a z bocznymi odgałęzieniami prawie 200. Pojezierze Mazurskie, zwane „krainą tysiąca jezior”, tak naprawdę liczy ich blisko trzy tysiące. Są wśród nich największe Śniardwy (113,8 km2) nazywane „mazurskim morzem”, najgłębsze – Hańcza – 108,5 m i najdłuższe – Jeziorak – 27,45 km z Wielką Żuławą – największą śródlądową wyspą w kraju. Narie uchodzi za jezioro z najbardziej urozmaiconą linią brzegową (jej długość wynosi 53 km, przy powierzchni zaledwie 12,6 km2), a Łuknajno w całości stanowi rezerwat przyrody wpisany na listę UNESCO z największą w Polsce kolonią łabędzia niemego.
czytaj też:
SPA MAZURY – NAJLEPSZE HOTELE SPA NA MAZURACH I WARMII
Warmia i Mazury na weekend – koniecznie trzeba:
- Wstąpić do Olsztyna – Stolica Warmii, jako jedyne polskie miasto, ma w swoich granicach aż 11 naturalnych jezior.
- Popłynąć Kanałem Elbląskim – To unikalny w skali światowej zabytek hydrotechniki, dzięki któremu statki pływają po trawie i pod górę.
- Żeglować po najpiękniejszych jeziorach Śniardwy, Jeziorak, Mamry, albo przynajmniej przepłynąć się statkiem wycieczkowym – piękne widoki gwarantowe.
- Zajrzeć do kwatery Hitlera w Gierłoży – Wilczy Szaniec to największa kwatera z II wojny światowej.
- Posłuchać żeglarskich opowieści w Mikołajkach lub Giżycku, dwóch miasteczkach rywalizujących o palmę pierwszeństwa
Warmia i Mazury na weekend – warto również:
- Zasłuchać się w Świętej Lipce Turyści przyjeżdżają tu, by podziwiać barokową sztukę sanktuarium maryjnego oraz wysłuchać koncertu organowego – w sezonie letnim odbywa się co godzinę.
- Odwiedzić Reszel niewielkie miasteczko z klimatem i okazałym zamkiem, w którym można zamieszkać.
czytaj też:
SPA MAZURY – NAJLEPSZE HOTELE SPA NA MAZURACH I WARMII
Warmia i Mazury na weekend – można też:
- Zanurkować w jednym z licznych akwenów. Mamry słyną z dużej przejrzystości i pięknych podwodnych łąk. Harsz kryje w swoich wodach bursztyny. A jeziora Dargin i Dobskie zachwycają podwodnymi głazowiskami.
- Wybrać się jesienią na grzybobranie Tutejsze lasy słyną z bogactwa runa leśnego. Stąd nie wrócisz z pustym koszykiem.
- Spłynąć Krutynią lub inną rzeką, których w tym regionie nie brakuj.
- Zamyślić się w Wojnowie największym, religijnym centrum Filiponów (starowierców)
czytaj też: