Facebook open

Sopotorium - baner

Mudra na stres i trudne czasy

W trudnych i stresujących czasach częściej niż kiedykolwiek sięgamy po mudry relaksujące, uspokajające, dodające energii, leczące depresję i bezsenność. Który energetyczny układ palców zadziała najlepiej na ciebie?

Mudra na niepokój, stres i depresję, mudra odprężająca, mudra oczyszczająca umysł, mudra dodająca energii – która potrzebna jest ci dzisiaj najbardziej?

Wykonując którąkolwiek z mudr pamiętaj, żeby stosować się do kilku podstawowych zasad, które zapewnią odpowiednie oddziaływanie na organizm:

  1. 1. Do wykonania mudry używaj obu rąk.
  2. 2. Systematyczność to podstawa. Mudrę, aby była skuteczna, praktykuj codziennie.
  3. 3. Jeśli nie ma innych wskazań, mudrę wykonuj przez ok. 45 minut dziennie – jednorazowo lub w postaci trzech sesji po 15 minut.
  4. 4. Przed przystąpieniem do wykonywania mudry zrelaksuj się, całe ciało powinno być należycie odprężone, dłonie rozluźnione, mięśnie nienapięte.
  5. 5. Podczas wykonywania mudry oddychaj spokojnie i świadomie.
  6. 6. Najlepszą pozycją do wykonywania mudr jest Kwiat Lotosu, można je jednak wykonywać również w różnych sytuacjach codziennych, jak podróż autobusem, stresujące spotkanie itp.

1. SHAMBHALA MUDRA – mudra tarcza Szambali

Wykonanie: dłoń lewej ręki wyprostuj i przyłóż do grzbietowej części prawej dłoni zaciśniętej w pięść. Kciuk lewej dłoni dotyka podstawy palca wskazującego prawej dłoni.
Działanie: mudra ta, niczym prawdziwa tarcza, osłania nasze życie, zdrowie i dobrobyt przed niekorzystnymi wpływami obcej energii.

2. HAKINI MUDRA – mudra trzeciego oka

Wykonanie: połącz ze sobą parami czubki palców obu dłoni. Dłonie trzymaj otwarte, z wyprostowanymi, rozwartymi palcami, na wysokości nosa.
Działanie: to mudra dla umysłu, poprawiająca jego pracę, w tym pamięć i koncentrację. Wywołuje poczucie spokoju, wzmacnia intuicję. Uśmierza bóle głowy, łagodzi dolegliwości oczu, uszu, nosa i zatok.

3. BHRAMARA MUDRA – mudra ratująca życie

Wykonanie: palce wskazujący, środkowy i kciuk dotykają się opuszkami, mały palec wyprostuj, a wskazującym dotknij podstawy kciuka.
Działanie: usuwa ból i silne kołatanie serca, a także objawy złego samopoczucia połączone z niepokojem i smutkiem. Może stanowić doraźną pierwszą pomoc przy zawale mięśnia sercowego.

mudra tarcza Szambali, mudra Garuda, mudra ratująca życie, mudra ziemi, mudra wiedzy, mudra życie

4. PRITHVI MUDRA – mudra ziemi

Wykonanie: połącz palec serdeczny z kciukiem, pozostałe palce wyprostuj.
Działanie: redukuje stres i osłabienie, przywraca siłę, dodaje pewności siebie, uspokaja, przywraca równowagę przy rozchwianiu emocjonalnym. Podnosi poczucie własnej wartości i pewność siebie.

5. PRANA MUDRA – mudra życia

Wykonanie: złącz trzy palce: serdeczny, kciuk i mały. Wskazujący i środkowy są wyprostowane.
Działanie: zwiększa odporność, dodaje energii, poprawia samopoczucie i wzmacnia siły witalne. Uspakaja w sytuacjach stresowych. Możesz ją stosować, gdy odczuwasz senność lub zdenerwowanie. Jest też korzystna dla oczu – poprawia ostrość widzenia.

6. GYAN MUDRA – mudra wiedzy

Wykonanie: palec wskazujący zetknij z kciukiem, trzy pozostałe wyprostuj.
Działanie: leczy depresję, bezsenność, a nawet lekkie nadciśnienie. Uwalnia od stresu i gniewu, poprawia kondycję, usuwa niepokój, przygnębienie, łagodzi ból głowy. Przynosi spokój i rozwój duchowy.MUDRA, energetyczne układy dłoni

* * * * *
Zainteresuje cię także: JOGA DŁONI I LECZNICZE MUDRY

7. MUDRA ZĄB SMOKA

Wykonanie: palce wskazujące wyprostuj i skieruj do góry. Kciuki obu dłoni zegnij i dociśnij do wewnętrznych powierzchni dłoni. Pozostałe palce zegnij.
Działanie: mudra pomocna w życiu pełnym stresu i emocjonalnego rozchwiania. Stosowana przy zaburzeniach świadomości i koordynacji ruchowej.

8. Shiva Linga Mudra – mudra doładowująca

Wykonanie: Prawą dłoń z czterema palcami zwiniętymi do środka i kciukiem skierowanym w górę połóż na wyprostowanej lewej dłoni. Ręce trzymaj na wysokości brzucha 3 do 15 minut.
Działanie: silna mudra na depresję i pozbycie się złej energii. Energetyzuje ciało i umysł. Łagodzi stres i rozjaśnia umysł. Można jej używać na ogólne zmęczenie.

9. KALESVARA MUDRA – odmiana mudry lotosu

Wykonanie: połącz kciuki i wyprostowane palce środkowe. Palce wskazujące, serdeczne i małe zegnij i połącz ze sobą grzbietami.
Działanie: zwiększa zdolność koncentracji i poprawia pamięć. Uspokaja emocja, zwiększa jasność umysłu, pozwalając zdystansować się od problemów i skupić na ich rozwiązywaniu.Mudra ząb smoka, shiva linga, kaleshvara, garuda, uttarabothi, kubera, czyli spełniająca życzenia

10. GARUDA MUDRA – mudra garuda

Wykonanie: połóż na piersiach prawą dłoń, a na nią lewą. Palce rozstaw szeroko, na kształt rozpostartych skrzydeł ptaka. Ręce połącz, zahaczając o siebie kciuki i oddal dłonie od klatki piersiowej.
Działanie: wpływa energetyzująco na cały organizm, zalecana w stanach wyczerpania. Łagodzi wahania nastroju, harmonizuje energię prawej i lewej strony ciała. Polecana w chorobach układu krążenia.

11. UTTARABODHI MUDRA – mudra oświecenia

Wykonanie: złącz ze sobą kciuki oraz palce wskazujące, pozostałe palce spleć ze sobą. Dłonie trzymaj na wysokości serca, 5 cm od ciała z kciukami skierowanymi w dół i palcami wskazującymi do góry. Stosuj maksymalnie trzy razy dziennie do 15 minut.
Działanie: zwalcza strach i niepokój. Wypełnia spokojem i poczuciem szczęścia. Oczyszcza ciało, umysł, działa też pozytywnie na serce i płuca. Idealna mudra na chwile słabości psychicznej lub fizycznej.

12. KUBERA MUDRA – mudra spełniająca życzenia

Wykonanie: złącz koniuszki trzech palców: wskazującego, środkowego i kciuka. Pozostałe palce zegnij do środka dłoni. Stosuj zawsze, gdy czegoś szukasz lub planujesz.
Działanie: mudra pomaga w podejmowaniu decyzji i realizacji planów. Przydaje się w dobrej organizacji codzienego życia. Sprawdza się zarówno przy planowaniu dalszej przyszłości, jak i w wykonywaniu codziennych czynności, np. kiedy próbujesz znaleźć określony przedmiot czy informację.

* * * * *
Zainteresuje cię także: JOGA DŁONI I LECZNICZE MUDRY

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

 

Podobne artykuły

Nieustannie stukasz w klawisze telefonu czy komputera. Twoje dłonie i palce są zmęczone. Daj im więc trochę oddechu, ćwicząc mudry. Część jogi przeznaczona dla dłoni to joga dłoni. Jak ją ćwiczyć?
ASMR – co to jest, czy każdy może go doświadczyć i dlaczego filmy ASMR cieszą się w sieci tak ogromną popularnością? Czy rzeczywiście jest to lekarstwo na bezsenność, stres, a nawet depresję?
Stres jest gorzki, jak źle zaparzona herbata, kwaśny jak cytryna. Psuje smak życia, a kiedy trwa zbyt długo, czyni ogromne spustoszenia w naszym organizmie. Jak radzić sobie ze stresem na co dzień?
Z maty wskocz na hamak, zawiśnij w powietrzu, poddaj się sile grawitacji i fruwaj w asanach. Air joga gwarantuje nie tylko harmonię ciała i umysłu, ale także adrenalinę! I nadaje się dla każdego.
Czytam, więc jestem?! Ostatnio hasło to traci na znaczeniu. Coraz mniej osób sięga po powieści, opowiadania, a nawet dłuższe artykuły w czasopismach. Wolimy surfować w Internecie. Zdaniem naukowców czytanie jest ważne i nie powinniśmy rezygnować z czytania publikacji papierowych. Badania z ostatnich lat pokazują, że bardzo dużo wtedy tracimy. Oto 7 nowych powodów, dla których warto czytać książki.
Zapraszamy na Family Yoga Festival w Sulisławiu w dniach 28-29 czerwca 2019 roku. Jesteś miłośnikiem jogi, a może dopiero zaczynasz swoją przygodę na macie? Spędź niesamowite 3 dni w pięknym otoczeniu przyrody, gdzie nie tylko naładujesz się pozytywną energią na najbliższe kilka miesięcy, ale również będziesz mógł poeksperymentować z różnymi stylami jogi.

baner Norden Cosmetics

polecane hotele GORACH

polecane hotele CENTRUM

polecane hotele MORZE

polecane hotele JEZIORA

polecane KLINIKI DAY SPA

Perfect SPA Awards

 Perfect SPA Awards 2021 glosuj hotel

 Perfect SPA Awards 2021 glosuj daySPA

Phytomer 300x300

 

Nasze magazyny i albumy

Zapisz się do newslettera

Perfect SPA International

Perfect SPA Hotel 2021 HISZPANIA - GŁOSUJ

Perfect SPA INTERNATIONAL 2021 EUROPA - GŁOSUJ

Perfect SPA INTERNATIONAL 2021 Świat

RANKINGI SPA

Phytomer 300x300

Pobierz E-Book

 okl e book SPA Rodzinne

okladka e book UZDROWISKAe-book Restauracje okladka Semana SPAeden pl

 

polecane hotele spa poziome wszystkie SPA EDEN

Polska na zdrowie PL0

Cytat tygodnia

cytat, Konfucjusz