Rozstępy są częstym problemem estetycznym dotyczącym ciała. W odróżnieniu od cellulitu, jest to problem dotykający obu płci. Rozstępy powstają u młodych dziewcząt i chłopców w okresie intensywnego wzrostu, są pozostałością po ciąży, pojawiają się u mężczyzn zaczynających uprawiać kulturystykę lub zbyt intensywnie trenujących na siłowni.
Tekst: Dr Ewa Rybicka
– absolwentka AM w Warszawie i Podyplomowej Szkoły Medycyny Estetycznej przy PTL. Specjalizuje się w rewitalizacji skóry i modelowaniu twarzy oraz sylwetki. Właścicielka Kliniki Estetica Nova w Warszawie. www.esteticanova.com.pl
ROZSTĘPY – KIEDY POWSTAJĄ?
Rozstępy powstają na poziomie skóry właściwej, a ich pojawienie się związane jest z upośledzeniem fibroblastów – komórek produkujących kolagen i elastynę. Są to białka odpowiedzialne za elastyczność i sprężystość skóry, która nadaje jej odpowiednie napięcie i jędrność.
ROZSTĘPY – U KOGO I KIEDY POWSTAJĄ?
Rozstępy to wrzecionowate pasma ścieńczałej skóry. W początkowej fazie są wyniosłe i obrzękowe, zaczerwienione, potem ulegają stopniowemu zanikowi. Ich powstanie jest praktycznie bezobjawowe, choć może temu towarzyszyć uczucie swędzenia, pieczenia czy – rzadziej – bólu.
U kogo i kiedy powstają rozstępy?
ROZSTĘPY POWSTAJĄ U:
- kobiet w ciąży lub w okresie menopauzy;
- osób otyłych;
- nastolatków, przechodzących okres dojrzewania;
- kulturystów;
- osób o częstych wahaniach wagi;
- osób będących wielokrotnie na?dietach niskokalorycznych;
- osób zażywających leki steroidowe;
- osób z predyspozycjami genetycznymi.
ROZSTĘPY – DLACZEGO POWSTAJĄ?
Powodem tworzenia się rozstępów jest niewspółmierność pomiędzy wytrzymałością skóry i siłami ją rozciągającymi (w wyniku szybkiego wzrostu masy ciała, ciąży, wyczynowego sportu), ale także uwarunkowania genetyczne. Występują jednak szczególne okresy w życiu człowieka, które sprzyjają powstawaniu rozstępów. Są nimi: dojrzewanie, ciąża i menopauza. W tym czasie dochodzi do zwiększonej produkcji kortyzolu, który upośledza funkcje fibroblastów i spowalnia syntezę kolagenu.Pojawiające się rozstępy wskazują na patologię fibroblastów.
Ich nieprawidłowe funkcjonowanie powoduje zaburzenia w produkcji dwóch podstawowych białek strukturalnych (kolagenu i elastyny), przez co skóra traci swoją elastyczność i sprężystość.
ROZSTĘPY – GDZIE POWSTAJĄ?
Rozstępy mogą się pojawiać niemal w każdej okolicy ciała, z wyjątkiem twarzy, rąk i stóp. Jednak najczęściej występują na biodrach, udach czy piersiach – w przypadku kobiet oraz okolicy krzyżowo-lędźwiowej i obręczy barkowej – w przypadku mężczyzn. Ich cechą charakterystyczną jest to, że występują obustronnie, tj. po obu stronach ciała.
ROZSTĘPY – FAZY TWORZENIA SIĘ
Faza I (zapalna) – w tym okresie rozstępy mają kolor czerwony, czerwono-winny lub czerwono-niebieski i są?równolegle ułożone. W tej fazie najłatwiej się ich pozby
Faza II (zanikowa) – tracą swoje czerwone zabarwienie, rozjaśniają się i zmniejszają. Mówi się, że?w tej fazie następuje pozorna regeneracja rozstępów. Leczenie w tej fazie poprawia stan skóry, ale nie jest już możliwe ich całkowite pozbycie się.
ROZSTĘPY – JAK ICH UNIKNĄĆ?
Jak to często bywa, także w tym przypadku lepiej więc zapobiegać niż zwalczać.
Metodą jest systematyczne i staranne dbanie o siebie i swoją skórę. Dotyczy to zwłaszcza kobiet w ciąży, w okresie ją poprzedzającym i następującym po niej. Oto najważniejsze zasady, których należy przestrzega:
- odpowiednia dieta, bogata w witaminy A, E, PP, B5 i mikroelementy, w tym cynk i krzem;
- dbanie o zachowanie stałej wagi;
- unikanie niskokalorycznych, „cudownych’ diet;
- używanie kosmetyków pielęgnacyjnych – kremów, olejów, żeli na?bazie roślinnej, elastyny, kolagenu, witamin, preparatów łożyskowych, acetazolamidów, alfahydroksykwasów.
ROZSTĘPY – JAK Z NIMI WALCZYĆ?
Stosowanie się do tych zasad jest bardzo ważne, ponieważ leczenie rozstępów jest procesem trudnym i długotrwałym. Terapia najczęściej wykorzystuje kilka metod leczenia równocześnie. Rozpoczyna się od konsultacji u lekarza zajmującego się medycyną estetyczną, wykonującego zabiegi z zakresu laseroterapii, radiofrekwencji mikroiglowej i karboksyterapii. Często pacjenci, zwłaszcza jeśli zgłaszają się do leczenia w drugiej fazie rozwoju, muszą pogodzić się z tym, że ich całkowite usunięcie nie będzie możliwe. Można natomiast znacząco zredukować rozstępy, dzięki odbudowie zniszczonej struktury skóry.
Powszechnie uważa się, że najskuteczniejszą metodą leczenia rozstępów jest laseroterapia. Zabiegi laserowe regenerują tkanki i je remodelują oraz poprawiają koloryt skóry. To metoda nieinwazyjna lub małoinwazyjna, a przy tym bezpieczna – pod warunkiem, że operatorem jest doświadczony specjalista. Zastosowanie laserów frakcyjnych w leczeniu rozstępów prowadzi do wytworzenia młodych komórek skóry i naskórka, które zastępują wyspowo uszkodzone komórki i zapewniają lepszy metabolizm i syntezę białka w tkankach.
W mojej praktyce złotym standardem w leczeniu rozstępów stała się radiofrekfencja mikroiglowa urządzeniem Scarlet RF. Jest to terapia będąca połączeniem mikronakluwania i fali radiowej. Głębokie nakłucia i wywołująca silne podgrzanie tkanek fala elektromagnetyczna pobudzają produkcje białek naprawczych i silna przebudowę tkanek. Niewątpliwym plusem zabiegu jest fakt, ze nie wyłącza on pacjentów z codziennej aktywności i praktycznie od razu mogą wrócić do codziennych zajęć.
Mogę też zdradzić, że obecnie z uwagą przyglądam się i testuję zabieg Biodermogenesi, wykorzystujący połączone działanie mechanicznego peelingu, pola elektromagnetycznego, elektroporacji i vacum. Badania przeprowadzone przez prof. Bacciego, z pięcioletnim okresem obserwacji pacjentów, są niezwykle obiecujące i jestem pewna, że niedługo o zabiegu będziemy dużo mówić.
____________________________________________________________________________________________________________________
NAJSKUTECZNIEJSZE SPOSOBY MINIMALIZOWANIA ROZSTĘPÓW
RADIOFREKWENCJA (RF) I MIKRONAKŁUWANIE NA ROZSTĘPY
Radiofrekwencja RF to fale elektromagnetyczne o częstotliwości fal radiowych (RF), które powodują mocne rozgrzanie skóry właściwej, wywołujące szok termiczny prowadzący do regeneracji i przebudowy struktury kolagenowej. W konsekwencji uzyskujemy jędrniejszą i bardziej elastyczną skórę. Kluczowe jest to, aby z temperaturą 45-60 stopni dotrzeć na odpowiednią głębokość. Niższa temperatura nie uruchomi właściwych procesów regeneracji, a zbyt wysoka powoduje termiczne uszkodzenie tkanek. Mikronakłuwanie to z kolei zabieg, w którym wykorzystuje się wałek z mikroigłami do mechanicznego pobudzenia skóry. Takie działanie, poprzez uszkodzenia mechaniczne, także stymuluje procesy naprawcze. Technologie te często łączy się w jednym urządzeniu, np. Scarlet RF. Problem w likwidacji rozstępów polega na ich głębokim położeniu oraz bardzo małej ilości prawidłowej tkanki w nich zawartej. Po nakłuciu do 3,5 mm RF wysyła energię o bardzo dużej mocy głęboko w skórę i stymuluje powstawanie nowego kolagenu dokładnie tam gdzie, jest on potrzebny, czyli w rozstępie. Daje to bardzo silny bodziec termiczny i mechaniczny stymulujący fibroblasty. Włókna skręcają się i zagęszczają, powstają między nimi nowe wiązania. W ten sposób rozstępy na nowo zaczynając się zapełniać i w rezultacie zanika. Odmianą metody mikronakłuwania jest wykorzystanie urządzenia Dermapen, które dzięki specjalnej głowicy wyposażonej w igły pozwala precyzyjnie uszkodzić skórę i zmobilizować ją do samo naprawy.
KARBOKSYTERAPIA NA ROZSTĘPY
Leczenie rozstępów dwutlenkiem węgla to metoda bezpieczna, mało inwazyjna i sprawdzona klinicznie. Polega na wprowadzeniu kontrolowanej ilości dwutlenku węgla (CO2), w zależności od wskazań: śródskórnie, podskórnie lub do tkanki tłuszczowej. Ze względu na bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa leczenie to może być prowadzone niezależnie od pory roku, nasłonecznienia i temperatury otoczenia.
Gdy podamy podskórnie lub śródskórnie dwutlenek węgla, organizm interpretuje ten fakt jako niedotlenienie i reaguje zwiększonym przepływem krwi w leczonym miejscu. Powtarzając zabiegi sprawiamy, że wytworzą się nowe, drobne naczynia krwionośne, co zapewnia wzrost ilości tlenu i czynników odżywczych w miejscu poddanym terapii. Poprawa krążenia i odżywienia tkanki powoduje, że komórki lepiej się regenerują. Następuje stymulacja produkcji kolagenu oraz poprawia się retencja wody, a co za tym idzie zmniejszają się obrzęki.
Efektem tych procesów jest wzmocnienie napięcia skóry i zwiększenie jej grubości. Pacjent obserwuje, w zależności od leczonego obszaru, mniej widoczne rozstępy i blizny, zmniejszenie ilości drobnych zmarszczek, podwyższenie napięcia skóry opadającego podbródka czy szyi.
W czasie zabiegu można się spodziewać małego dyskomfortu związanego z ukłuciem, wprowadzaniem gazu pod skórę. Skóra i tkanka podskórna ulegają rozwarstwieniu więc można to odczuwać jako pieczenie lub niewielki ból. Leczony obszar może być nieco zaczerwieniony, tuż po zabiegu można wyczuwać trzaski pod skórą (obecność gazu), mogą pojawić się małe zasinienia. W dniu zabiegu w miejsce leczone nie należy wcierać żadnych kremów ani korzystać z pływalni. Pacjent natychmiast po leczeniu może powrócić do normalnej aktywności. Zwykle planujemy od kilku (5-8) do kilkunastu (12-18) zabiegów.
LASER CO2 NA ROZSTĘPY
Za pomocą lasera CO2 możemy niwelować rozstępy, blizny (potrądzikowe, pooperacyjne, pourazowe, pooparzeniowe), przebarwienia, włókniaki, brodawki wirusowe, odciski.
Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Zwykle trwa od 10 minut do godziny. Należy uwzględnić jeszcze około 30 minut na znieczulenie kremem EMLA. Pacjent może odczuwać wzmożone ciepło lub ukłucia leczonej okolicy. Zabieg należy powtórzyć 2-4 razy, aby w pełni zregenerować uszkodzona skórę. Przerwa między zabiegami wynosi 4–5 tygodni. Bezpośrednio po zabiegu pacjent odczuwa dyskomfort podobny do reakcji po intensywnym opalaniu. Przez 2–3 dni występuje przemijający lekki rumień i obrzęk (1–2 dni). Może pojawić się również niewielkie zbrązowienie skóry, które ustępuje w ciągu kilku dni. Często występuje powierzchowne złuszczanie naskórka, trwające maksymalnie do 14 dni. Jest to efekt procesu jego odnowy. Niezbędnym elementem prawidłowej i bezpiecznej terapii jest ochrona przed słońcem. Należy regularnie stosować kremy z wysokim filtrem przez co najmniej 30 dni po zabiegu.
NICI PDO NA ROZSTĘPY
Nici PDO (polidioksanon) to wchłanialne nici chirurgiczne stosowane w celu pojędrnienia skóry oraz uzyskania efektu liftingu tkanek.
Aplikacja nici liftingujących jest mało inwazyjna i praktycznie bezbolesna, trwa około pół godziny, nie pozostawia blizn ani nacięć, a drobne zaczerwienienia znikają w ciągu kilku dni. Można je aplikować niemal na całym ciele.
W przypadku zwiotczenia tkanek i rozstępów na pośladkach, brzuchu, ramionach i nogach zabieg trwa zazwyczaj 30–60 minut. Rozpoczyna się od nałożenia kremu znieczulającego. Po oznaczeniu zakresu zabiegu następuje wprowadzanie igieł z nimi w tkankę podskórną. Nici pozostając w ciele stymulują tkanki i powodują stopniowe wypełnianie się rozstępów.
SPOSOBY NA ROZSTĘPY
Rozstępy to problem prawie 70 proc. kobiet i ok. 40 proc. mężczyzn! Specjaliści twierdzą, że lepiej im przeciwdziałać, niż usuwać, bo bywa to żmudne i nigdy nie jest w stu procentach skuteczne. Jakie są sposoby na rozstępy? Co możemy zrobić, żeby się przed nimi ustrzec?
Dieta na rozstępy
Dieta bogata w składniki odżywcze pomoże zapobiegać powstawaniu rozstępów. Jedz potrawy bogate w: cynk (ryby, jaja, pestki dyni); krzem (warzywa bulwiaste, otręby, płatki owsiane, chleb pełnoziarnisty); witaminy: E, C, A, PP i B5.
Masaż na rozstępy
Zawsze pomaga, bo poprawia ukrwienie skóry. Pod prysznicem lub w wannie warto wypróbować szorstką gąbkę, myjkę lub specjalną rękawicę. Masaż brzucha zaczynamy od pępka, kolistymi ruchami na zewnątrz. Biodra i uda masujemy w górę, od kolan do talii.
By masaż dał efekty, powinien trwać co najmniej 3-4 minuty. Podczas balsamowania ciała, miejsca z rozstępami należy masować tak samo, jak pod prysznicem.
Krem na rozstępy
Najlepsze są te ujędrniające i uelastyczniające skórę. Dobre odżywienie i nawilżenie skóry poprawia jej elastyczność. Należy wybierać kosmetyki ze skrzypem polnym, algami, wyciągiem z soi, witaminami A, C, E, ekstraktami z Centella Asiatica (tzw. ziele tygrysa), kolagenem, ekstraktem z aloesu, żeń-szenia, gliceryną. Kosmetyki przeciw rozstępom pobudzają produkcję włókien kolagenu i elastyny. Jednak samo nałożenie balsamu nie wystarczy. Trzeba go regularnie wmasowywać w miejsca objęte rozstępami, dwa razy dziennie, przez kilka minut.
PRZECZYTAJ TEŻ: