Uzdrowisko w górach, nad morzem, jeziorem czy w lesie? Wybór jest istotny, bowiem oprócz naturalnych bogactw, takich jak wody lecznicze czy borowiny, klimat również pełni ważną rolę w kuracjach uzdrowiskowych. Niewłaściwy wybór może okazać się szkodliwy dla zdrowia.
Właściwości klimatu wpływają na szereg procesów ustrojowych, jak: krążenie krwi, oddychanie, trawienie, sprawność układu mięśniowego i nerwowego. Klimatoterapia, czyli leczenie klimatem, to metoda lecznicza stosowana od starożytności. Polega na poddawaniu pacjenta bodźcom klimatycznym, które mają wywołać korzystne zmiany w organizmie. W klimatoterapii wykorzystuje się kąpiele słoneczne, morskie i powietrzne, zajęcia ruchowe na świeżym powietrzu oraz inhalacje naturalnym aerozolem i tężniowe.
W Polsce panuje klimat umiarkowany, charakteryzujący się dużą zmiennością pogody. To klimat przejściowy, pomiędzy łagodnym morskim znad zachodniej Europy a surowym kontynentalnym z Azji. Dlatego często odnotowuje się znaczne wahania ciśnienia, temperatury i wilgotności. Polskie uzdrowiska usytuowane są nad morzem, w górach oraz na nizinach. W każdym z tych regionów istnieje zupełnie odmienny, specyficzny mikroklimat, a jego właściwości mogą mieć znaczący wpływ na nasze zdrowie. Nadmorski klimat sprzyja leczeniu nadciśnienia oraz niedoczynności tarczycy, a ze stresem i przepracowaniem najlepiej walczy się w górach. Wypoczynek zimą w niektórych miastach i kotlinach górskich ma zaś niewiele wspólnego ze zdrowiem, ze względu na zanieczyszczenie powietrza.
CZYTAJ WIĘCEJ...
PERŁA KARKONOSZY - JELENIA GÓRA - CIEPLICE
MAZURSKI ZDRÓJ ZAPRASZA - GOŁDAP
PIĘKNO I MAGIA GÓR - ŻEGIESTÓW - ZDRÓJ