Facebook open

BANER Perfect SPA Awards 2021 Glosuj Hotel SPA

Poprawa wyglądu, napięcia i kondycji skóry oraz wygładzenie drobnych zmarszczek to cele, jakie stawiamy sobie w medycynie estetycznej. Służą do tego m.in. derma rollery. Biostymulacja, biorewitalizacja i odbudowa skóry przez jej kontrolowane uszkadzanie poprzez mechaniczne nakłuwanie.

Dr Przemysław Styczeń

Starzenie się skóry jest procesem ciągłym, przebiegającym stopniowo i zależnym od wielu czynników. Oprócz wewnątrzpochodnych (informacje zapisane w genach, choroby ogólnoustrojowe, równowaga hormonalna, itp.) ogromną rolę odgrywają tzw. czynniki zewnątrzpochodne. Zaliczamy do nich w szczególności warunki środowiskowe, styl życia i nadmierną ekspozycję na światło słoneczne. Promieniowanie słoneczne, papierosy, alkohol czy złe nawyki żywieniowe to wielcy wrogowie skóry, którzy w znacznym stopniu przyspieszają jej starzenie się.

Wraz z wiekiem skóra staje się bardziej wiotka, mniej elastyczna, cieńsza i ma tendencję do przesuszania. Na jej powierzchni pojawiają się przebarwienia oraz zmarszczki. Początkowo drobne, w miarę upływu czasu stają się coraz bardziej widoczne. Proces ten ma związek m.in. ze zmniejszeniem aktywności fibroblastów oraz liczby włókien kolagenowych w skórze.
Starzeniu się skóry nie można całkowicie zapobiec, ale dysponujemy obecnie skutecznymi metodami, które mogę ten proces opóźniać i pozwolić nam jak najdłużej cieszyć się młodym wyglądem.

Jakie to metody?
Aby poprawić wygląd i kondycję skóry oraz zlikwidować drobne zmarszczki i pojawiające się z czasem przebarwienia, korzystamy z wielu metod. Różnią się one między sobą, ale wszystkie tak naprawdę wykorzystują ten sam mechanizm działania w skórze. Polega on na kontrolowanym jej uszkadzaniu (np. za pomocą promienia lasera, mechanicznie lub chemicznie) i tym samym na stymulacji do wewnętrznej przebudowy i regeneracji. Po uszkodzeniu skóry rozpoczynają się w niej naturalne mechanizmy samoodnawiania i gojenia, które prowadzą do poprawy jej struktury, napięcia i zewnętrznego wyglądu.
Powszechnie wykorzystywanymi metodami stosowanymi do kontrolowanego uszkadzania skóry – i przez to do poprawy jej jakości i wyglądu – są pilingi chemiczne, mikrodermabrazja oraz frakcyjne zabiegi ablacyjne wykonywane za pomocą lasera dwutlenkowęglowego (CO2) lub erbowo-yagowego (Er:YAG). Ze względu na długi czas wyłączenia z aktywności po zabiegach ablacyjnych, w praktyce stosuje się także często metody nieablacyjne, które umożliwiają odmłodzenie skóry przy minimalnym czasie rekonwalescencji. Zaliczamy do nich lasery nieablacyjne oraz urządzenia IPL (ang. Intense Pulse Light).Bardzo prostymi, tanimi, a przy tym niezwykle skutecznymi narzędziami służącymi do odmładzania skóry są także urządzenia zwane derma rollerami lub inaczej mezorollerami.

Derma rollery
Derma rollery to niewielkich rozmiarów urządzenia wykonane najczęściej z tworzywa sztucznego, chociaż na rynku są też dostępne rollery metalowe, a nawet pozłacane. Wyposażone są w obrotowy wałek oraz w rączkę. Wałek na swojej powierzchni posiada małe igiełki wykonane ze stali chirurgicznej lub ze stopów tytanu. Ilość igieł umieszczonych na wałku bywa różna i waha się od kilkudziesięciu do ponad tysiąca. Ułożone są one w kilku rzędach i mogą mieć różną długość – od 0,2 do 3 mm. Igły są bardzo cienkie, a ich grubość wynosi przeważnie od 0,07 do 0,3 mm.Parametry rollera, a w szczególności ilość igieł na wałku, ich długość oraz szerokość wałka, mają duże znaczenie praktyczne. Zostanie to szczegółowo omówione w następnym wydaniu Magazynu EDEN.

Nakłuwanie skóry
Derma rollery służą do kontrolowanego uszkodzenia skóry poprzez jej mechaniczne nakłuwanie (ang. Medical Skin Needling). Metoda ta określana jest także mianem terapii indukującej tworzenie się kolagenu (ang. CIT – Collagen Induction Therapy) lub przezskórnej indukcji tworzenia się kolagenu (ang. PCI – Percutaneous Collagen Induction). Uszkodzenie skóry przy pomocy rollera powoduje bowiem powstawanie w niej nowych włókien kolagenowych i jej następczą odbudowę.
Często używanym terminem na określenie zabiegów z użyciem derma rollerów jest mezoterapia mikroigłowa. Rzeczywiście, technika z wykorzystaniem rollerów może być określana jako „mezoterapeutyczna”, ponieważ stosując ją – ale z zaznaczeniem, że ma to miejsce tylko przy odpowiedniej długości igieł – oddziałujemy na skórę właściwą.Derma rollery z krótkimi igłami, czyli tzw. rollery do użytku domowego (o długości igieł 0,25-0,3 mm) nie stymulują skóry do regeneracji i nie indukują tworzenia się w niej włókien kolagenowych. Zwiększają natomiast wchłanianie kosmetyków, które przenikają przez ponakłuwany naskórek w znacznie większym stopniu.
Analogiczny mechanizm działania jak derma rollery, posiadają urządzenia typu derma pen oraz derma stamp. Te ostatnie stosuje się szczególnie chętnie w terapii niewielkich, ściśle ograniczonych przestrzennie zmian, np. blizn.

Kto wynalazł derma roller?
Historia derma rollerów sięga 1996 r. Wtedy to dr Desmond Fernandes, chirurg plastyczny praktykujący w Cape Town w Republice Południowej Afryki, ogłosił pracę dotyczącą korekcji zmarszczek palacza (zmarszczek nad górną wargą) za pomocą nakłuwania skóry igłą.
Dr Fernandes początkowo używał zwykłej igły, a potem specjalnego „stempla” wyposażonego w małe igiełki. Wkrótce firma Environ, której jest założycielem, zaczęła produkować derma rollery o nazwie Roll-CIT (słowo „Roll” oznaczad wałek, a „CIT” to skrót od ang. Collagen Induction Therapy). Oryginalne rollery Roll-CIT są nadal dostępne w sprzedaży, ale ich wysoka cena (kilkaset złotych) spowodowała, że dużą popularnością cieszą się inne dostępne na rynku marki.
Derma rollery są prostymi niechirurgicznymi urządzeniami, za pomocą których możemy skutecznie mierzyć się z takimi powszechnymi problemami, jak starzenie się skóry, drobne zmarszczki, przebarwienia, utrata elastyczności i napięcia skóry, zmiany potrądzikowe, blizny, przebarwienia czy rozstępy.              

CDN...                                           
-------------------------------------
dr Przemysław StyczeńDr Przemysław Styczeń

Absolwent Akademii Medycznej w Katowicach oraz programu MBA in International Business w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Słuchacz Podyplomowej Szkoły Medycyny Estetycznej PTL. Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging.

 

 

 

 

Dr Desmond FernandesDr Desmond Fernandes – twórca metody mikronakłuwania skóry

baner CACI

Perfect SPA Awards

 Perfect SPA Awards 2021 glosuj hotel

 Perfect SPA Awards 2021 glosuj daySPA

Phytomer 300x300

 

Nasze magazyny i albumy

Zapisz się do newslettera

Perfect SPA International

Perfect SPA Hotel 2021 HISZPANIA - GŁOSUJ

Perfect SPA INTERNATIONAL 2021 EUROPA - GŁOSUJ

Perfect SPA INTERNATIONAL 2021 Świat

RANKINGI SPA

Phytomer 300x300

polecane hotele GORACH

polecane hotele CENTRUM

polecane hotele MORZE

polecane hotele JEZIORA

polecane KLINIKI DAY SPA

Pobierz E-Book

 okl e book SPA Rodzinne

okladka e book UZDROWISKAe-book Restauracje okladka Semana SPAeden pl

 

polecane hotele spa poziome wszystkie SPA EDEN

Polska na zdrowie PL0

Cytat tygodnia

cytat, Konfucjusz