Facebook open

baner Perfect SPA Awards 2019 glowny

Z ulgą wymieniasz ciężki płaszcz na lżejszą kurtkę i zakładasz ulubione pantofle. Eksperymentujesz z modą i kolorami. W weekend nakładasz na twarz maseczkę, żeby odświeżyć skórę „po tej okropnej zimie”. Wiosną zwykle promieniejesz. W tym roku rozkwitnij jeszcze bardziej.

Każdy zna mit o Demeter i Korze. Według historii, gdy córka boginki odpowiadającej za płody ziemi schodzi do podziemi, matka z rozpaczy wyjaławia ziemię otulając ją zimowym płaszczem. Gdy Kora powraca do matki, ziemia rozkwita i obradza na nowo – tak według mitu powstaje naturalny cykl ziemskich pór roku. Wiosna to czas kojarzony z płodnością, naturą,  nowym życiem. To także czas wiosennych porządków. Wiosną bardzo często dojrzewamy także do poważnych decyzji.

WIOSNA, ACH TO TY!

Coraz dłuższy dzień, więcej promieni słonecznych i wyższe temperatury dają nam energię do działania. Nic więc dziwnego, że w kalendarz wiosenną porą dopisujemy często postanowienia: zapisać się na nowy kurs, regularne uprawiać sport, wymodelować ciało nim latem wskoczę w bikini, wybrać się do kosmetyczki. Wiosną promienieje też nasza kobiecość. Łatwiej się zakochujemy, chętnie odsłaniamy ciało, decydujemy się na więcej kolorów w ubiorze i śmiałe makijaże, słowem - rozkwitamy. Warto więc robiąc wiosenne porządki w szafie zadbać o siebie kompleksowo.

Oprócz wiosennych zabiegów odświeżających twarz i ciało, zadbaj o swoją kobiecą intymność. Sprawdź kiedy ostatnio robiłaś cytologię, jeśli od ostatniego badania minął rok, nie zwlekaj i zapisz się na nie w najbliższym możliwym terminie. Jeżeli nadal nie masz w zwyczaju badać piersi, postanów wraz z wiosną robić to regularnie i trzymaj się tego postanowienia niezależnie od pory roku. Jedz wiosenne nowalijki, które dostarczą twojemu organizmowi naturalnej porcji witamin i minerałów. Nie daj się także pokonać wiosennym infekcjom okolic intymnych - wraz z coraz wyższymi temperaturami łatwiej o zakażenia bakteryjne i grzybicze. Obcisłe spodnie i aktywny tryb życia zwiększają natomiast prawdopodobieństwo otarć. Wiosną stawiaj na naturę – bieliznę z tworzyw sztucznych wymień na wykonaną z tych naturalnych. Pamiętaj jednak, że nawet bawełniana bielizna nie pozwoli oddychać twojej skórze, jeśli nadal będziesz korzystać z nieprzepuszczających powietrza, sztucznych wkładek higienicznych. Zwróć uwagę na to, by wkładka higieniczna miała bawełnianą powierzchnię. Profilaktycznie oraz przy zakażeniach okolic intymnych używaj wkładek, których naturalna, bawełniana powierzchnia została nasączona wyciągiem ziołowym, dzięki czemu chronią delikatne kobiece strefy intymne przed atakiem bakterii i grzybów, a także pomagają wyleczyć drobne infekcje i otarcia.

ROZKWITAJ W ZDROWIU

Wiosna sprzyja infekcjom i stanom zapalnym pochwy. Wysokie temperatury oraz  obcisłe ubrania i aktywne życie seksualne sprawiają, że kobiety częściej narażone są na powstanie otarć oraz zakażeń bakteryjnych i grzybiczych. Objawy tych problemów są jednak często przez kobiety bagatelizowane. Tymczasem nieleczone infekcje mogą powodować rozprzestrzenianie się zakażenia na wyższe partie układu rozrodczego kobiety - w obrębie macicy i przydatków. Dlatego właśnie w trosce o kobiece zdrowie intymne tak ważna jest profilaktyka i szybkie reagowanie na problemy zdrowotne. Zarówno kobieta jak i jej partner seksualny muszą bezwzględnie przestrzegać zasad higieny. Okolice intymne powinniśmy podmywać środkami do tego przeznaczonymi, mydła i żele pod prysznic mają zbyt wysokie pH, które zaburza kwaśne środowisko pochwy. Warto do codziennych środków higienicznych dołączyć wkładki z naturalną, bawełnianą powierzchnią. Zmieniane w ciągu dnia pozwolą nam one utrzymać komfort, suchość i czystość  bielizny. Od niedawna na polskim rynku pojawiły się wkładki Natural Lady, których bawełniana powierzchnia została wzbogacona wyciągiem ziołowym. Można je stosować codziennie, profilaktycznie oraz pomocniczo w przypadku wystąpienia problemów chorobowych. Jeżeli w okolicach intymnych pojawił się świąd, niemiły zapach oraz obfite upławy należy w pierwszej kolejności sięgnąć po preparaty zawierające bakterie kwasu mlekowego – obecnie w formie dopochwowej i doustnej, dostępne bez recepty. Leki te mają działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Jeśli niepokojące objawy nie ustają, a infekcje często nawracają, konieczna jest wizyta u lekarza i zbadanie ich przyczyny. Niezbędne może okazać się podanie antybiotyków lub innych leków - mówi dr n. med. Sylwia Marianowska, ginekolog-położnik, starszy asystent w Szpitalu Ginekologiczno - Położniczym im. Świętej Rodziny w Warszawie.

ZASADŹ WIOSENNE ZIARENKO

W tym roku myśląc o wiośnie pomyśl więc o sobie. Wiosenne trendy przynoszą wiele barw. Projektanci prześcigają się, by każda kobieta mogła wyglądać jak piękny kwiat, dzięki tkaninom, fryzurom, makijażowi. Ty jednak zadbaj nie tylko o swój wygląd zewnętrzny i uzupełnienie szafy w wiosenne kolekcje, ale także o swoje zdrowie. Pamiętaj, że dobre decyzje podjęte wiosną, będą kiełkować i wzrastać przez cały rok. Warto więc wiosenne szaleństwa uzupełnić troską o kobiecą intymność. Pamiętaj, że wiosna też jest kobietą, dlatego dbaj o siebie i rozkwitaj wraz z nią.