Facebook open

baner Perfect SPA Awards 2019 glowny

To nie kolejny sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów, a na poprawę samopoczucia. Tak dietę alkaliczną zachwala jej twórca, dr Robert Young. W czasach, w których żywienie nie sprzyja korzystnemu dla nas odczynowi zasadowemu, trudno się z nim nie zgodzić.

To nie kolejny sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów, a na poprawę samopoczucia. Tak dietę alkaliczną zachwala jej twórca, dr Robert Young. W czasach, w których żywienie nie sprzyja korzystnemu dla nas odczynowi zasadowemu, trudno się z nim nie zgodzić.
Tekst: Maria Tarimska

Dla zdrowia i dobrego samopoczucia, kwasowo-zasadowy stosunek naszej krwi powinien być utrzymany na poziomie 7,35 – 7,45. Odchylenia od tej normy powodują choroby wywołane zasadowicą lub kwasicą. Dieta alkaliczna, zwana także zasadową, ma na celu utrzymanie pH naszej krwi „w ryzach”. Dzięki niej, mamy – jak zapewnia dr Young – nie tylko czuć się dobrze na co dzień, ale i zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka, choroby serca i otyłość.

Akcja – eliminacja
Decydując się na dietę zasadową, musimy liczyć się ze zmianą w naszym menu proporcji produktów kwasowych i alkalizujących. Produkty zasadowe docelowo powinny stanowić do 80% naszej diety. Do produktów zakwaszających organizm, które dieta alkaliczna zaleca wyeliminować, należą: białka pochodzenia zwierzęcego, jaja, cukier, mąka, płatki owsiane, ryż, kasza jęczmienna, makaron i tłuszcze pochodzenia zwierzęcego. Wysoki odczyn kwasowy mają także używki: kawa, herbata, alkohol i nikotyna.

Co wybierać
Wśród produktów, na których należy oprzeć swój alkaliczny jadłospis, znajdują się: zielone warzywa (surowe lub gotowane krótko na parze), surowe owoce – najlepiej cytrusowe, gdyż mają działanie zasadotwórcze, kiełki roślin, orzechy – przede wszystkim laskowe, migdały, ziarna dyni i słonecznika, soja, ale głównie w postaci kiełków, napoju sojowego lub tofu. Orędownicy zasadowego sposobu żywienia zalecają tzw. zasadowy detoks – czyli ograniczenie się do spożywania: pełnoziarnistego pieczywa, warzyw, orzechów i zielonej herbaty.

Kiedy warto?
Twórca diety alkalicznej poleca, aby spróbowały jej leczniczego działania osoby, które cierpią na: częste bóle czy zawroty głowy, mroczki przed oczami, nudności. Także osłabienie, gorzki lub kwaśny smak w ustach to symptomy zakwaszenia organizmu. Dieta zasadowa ma być pomocna w eliminacji tych dolegliwości. Jej zwolennicy zachwalają, że to nie tylko droga do zdrowia, ale i świetnego samopoczucia. Ci, którzy wypróbowali już ten sposób żywienia, dodają, że dla poprawy snu, nabrania energii, lepszej cery i trawienia, wystarczy nawet delikatna korekta w żywieniu, polegająca na ograniczeniu węglowodanów na rzecz zasadotwórczych warzyw.
Dieta zasadowa opiera się na wiedzy, które produkty są zasadowe (alkaliczne), a które kwasowe. Jej stosowanie polega więc na stopniowym zwiększaniu w codziennym menu produktów z grupy zasadowej, które mają zapewnić odpowiedni poziom pH w organizmie. Dietetycy przestrzegają przed stosowaniem diety zasadowej na dłużej, ze względu na jej wegański charakter – współczesna wiedza o żywieniu człowieka zakłada bowiem, że organizm dla prawidłowego funkcjonowania wymaga wszystkich składników (białek – także pochodzenia zwierzęcego, tłuszczy, węglowodanów, błonnika) w odpowiednich proporcjach. Niewątpliwą zaletą diety zasadowej jest zalecenie spożywania dużej ilości warzyw oraz owoców i eliminacja cukru rafinowanego, zwanego przez wegan „białą śmiercią”.

Warto wiedzieć
Dietę alkaliczną stosują podobno Gwyneth Paltrow, Jennifer Aniston, Miranda Kerr i Kirsten Dunst. Na pewno nie jest ona nudna! Wśród przysmaków oferowanych na rynku brytyjskim, pod wpływem boomu na alkaliczne menu, znaleźć można m.in.: nasiona szałwii hiszpańskiej i kuzu w syropie, wegańskie kanapki z jarmużem, marchewkowe chipsy, batoniki muesli z ekstraktem konopi.

Historia sukcesu
Vicky Edgson, współautorka książki poświęconej diecie alkalicznej, doceniła zalety kuchni zasadowej w czasie menopauzy. Dietetyczka, a jednocześnie założycielka marki Food Doctor, uważała, że zna zasady dobrego odżywiania. Przyznała jednak, że te produkty, które służyły jej, gdy miała lat 30, przestały być jej sprzymierzeńcami po 50. Problemy z nadwagą zachęciły ją do spróbowania diety zasadowej, która pozwoliła jej wrócić do dawnej sylwetki. Swoimi doświadczeniami i wskazówkami, podzieliła się (wraz z drugą autorką Natashą Corret) w bestsellerze „Honestly Healthy”. Niekwestionowaną ambasadorką tej publikacji stała się Victoria Beckham, która deklaruje wierność zasadom. Obie autorki bestsellera stworzyły 3 lata temu sieć dystrybucji żywności Honestly.

 

Polecamy:

POKARMY ŻYCIA - POKARMY ŚMIERCI

PRZYJEMNIEJ O DIECIE

7 ZASAD ZDROWEJ DIETY

NATURALNE SPALACZE TŁUSZCZU - NATURA ZDROWSZA OD SUPLEMENTÓW

polecane hotele spa poziome wszystkie SPA EDEN

 RMB Banner eSKY 300x400 240519

Perfect SPA Awards 2019

Perfect SPA Awards 2019 grafika hotele

Perfect SPA Awards 2019 grafika daySPA

Perfect SPA International

Baner Perfect SPA Hotel 2019 Brandenburgia

Baner Perfect SPA Hotel 2019 Hiszpania

Baner Perfect SPA Hotel 2019 Europa

Baner Perfect SPA Hotel 2019 Swiat

Nasze magazyny i albumy

Zapisz się do newslettera

polecane hotele GORACH

polecane hotele CENTRUM

polecane hotele JEZIORA

polecane hotele MORZE

polecane KLINIKI DAY SPA

 

Pobierz E-Book

 okl e book SPA Rodzinne

okladka e book UZDROWISKAe-book Restauracje okladka Semana SPAeden pl

 

Polska na zdrowie PL0

Cytat tygodnia

shutterstock 30510868