Facebook open

baner Perfect SPA Awards 2019 glowny

Prym wiedzie sok pomarańczowy. Pije go najwięcej, bo prawie 39 proc. mieszkańców naszego kontynentu. Drugie miejsce zajmuje sok wieloowocowy, a trzecie ‒ jabłkowy.

Sok owocowy okSok pomarańczowy triumfuje najbardziej w północnej Europie. Rekordzistką jest tu Irlandia ‒ aż 67,6 proc. mieszkańców tego kraju pije sok z tych popularnych cytrusów. Tuż za nią znalazły się: Wielka Brytania (60,2 proc.), Finlandia (56,5 proc.), Luksemburg (55,3 proc.) i Norwegia (50,6 proc.).

Zaledwie w kilku krajach sok pomarańczowy został zdetronizowany i zajmuje drugie miejsce pod względem spożycia. Holendrzy i Włosi wybierają przede wszystkim wieloowocowy ‒ co może dziwić szczególnie w słonecznej Italii, gdzie cytrusy rosną dość obficie. W Portugalii najchętniej pije się sok brzoskwiniowy, sięga po niego co piąty mieszkaniec tego kraju.

Bardzo ciekawe wyniki badań uzyskano w Turcji. Tam sok pomarańczowy znalazł się dopiero na piątym miejscu (10,7 proc.). Tureckim liderem okazał się sok brzoskwiniowy (33,6 proc.). Drugi w kolejności jest wieloowocowy, a za nim ‒ wiśniowy i morelowy (16,7 proc.). Hiszpanie są wielbicielami soku z mango, Łotysze i Estończycy bardzo lubią pomidorowy. a Hiszpanie ‒ ananasowy (19,6 proc.).

Czym wyróżniamy się my? Okazuje się, że Polacy jako jedyni wysoko, bo aż na drugim miejscu, zaraz po soku pomarańczowym (22,2 proc.), stawiają soki warzywne (22,2 proc.). Dość popularny jest u nas też sok jabłkowy (16,4 proc.), ale akurat to chyba nikogo nie dziwi.

Żródło: AIJN Market Report 2014