facebook

Wystarczą dwa tygodnie braku aktywności fizycznej, a siła mięśni sprawnych osób słabnie jak w ciągu kilkudziesięciu lat naturalnego procesu starzenia się ‒ twierdzą duńscy naukowcy.

Wyniki badania prowadzonego przez Centrum Zdrowego Starzenia i Wydziału Nauk Biomedycznych Uniwersytetu Kopenhaskiego opublikowało pismo „Journal of Rehabilitation Medicine”. W badaniu wzięło udział 17 młodych mężczyzn (średnia wieku 23 lata) oraz 15 starszych (średnia wieku 68 lat). Wszyscy mieli przez dwa tygodnie unieruchomioną nogę. Okazało się, że po tym czasie młodzi panowie stracili nawet jedną trzecią siły mięśni, a starsi – o jedną czwartą. Zdaniem współautora pracy, dr Andreasa Vigelsoe, utrata mięśni w nodze u młodych panów była taka, jakby postarzeli się o 40-50 lat. Badani ćwiczyli potem przez sześć tygodni na rowerku stacjonarnym, by odzyskać sprawność, ale mimo tego siła mięśni nie wróciła do tej sprzed początku badania. Zdaniem dr Vigelsoe, trening powinien być jeszcze bardziej intensywny obejmować dodatkowo ćwiczenia siłowe.
Wniosek? Siłę mięśni łatwo stracić, za to bardzo trudno ją odbudować. Ćwiczmy więc regularnie, do czego zachęcamy w magazynie „Eden” i na stronie spaeden.pl.

 

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl